Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

MIből futja karácsonyra?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2010. november 18. 12:42

Kedves fórumozók!

Arról írunk cikket, vajon miből futja karácsonyra a családoknak ebben a nehéz gazdasági helyzetben. Kérlek, osszátok meg velünk  ötleteiteket, hogyan lehetne ezt a helyzetet megoldani, hogy végül mégis szép ünnep kerekedjen.

Köszönöm a commenteket!

Koronczay Lilla

  1. 2010. november 18. 14:35101.

    Hát persze! A saját környezetemben - már amennyire megtehetem -, igyekszem segíteni. Nem csak karácsonykor.

    Nagyon sajnálom azt, akinek a karácsony a szorongást jelenti.

    A hitelektől engem is kiver a víz, akkor sem vennék fel hitelt, ha tényleg tojásrántottát kéne ennem karácsonykor.

    De a kérdés itt az volt, hogy milyen ötleteink vannak arra, hogy kevésből is szép karácsonyt lehessen teremteni.

    SZerintem ettől eléggé elkanyarodtunk.

    előzmény:
    Ha-hópihe (91)
    2010-11-18  14:28
  2. Torolt_felhasznalo_186348
    Torolt_felhasznalo_186348
    2010. november 18. 14:35100.
    De egy mai gyereknek is el lehet magyarázni, hogy a karácsony elsősorba Jézus születéséről szól és nem pedig a drága ajándékokról. Nyilván ma egy gyerek nem örül úgy a babánnak, mert télen, nyáron beszerezhető, de kétlem, hogy ne lenne olyan apróság aminek szívből tudna örülni, ha úgy van nevelve, hogy nem kaphat meg mindent amit csak kigondol. És merem feltételezni, hogy ott ahol nincs pénz úgy van nevelve.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (90)
    2010-11-18  14:28
  3. 2010. november 18. 14:3499.

    Ez olyan megható!

    Kicsit meg is könnyeztem.

    előzmény:
    hoviraeg (96)
    2010-11-18  14:32
  4. 2010. november 18. 14:3298.

    Tavaly leírtam már

    de nekem volt olyan Karácsonyom, amikor ünnepi körömpörkölt volt, egy fenyőág, a díszek kis kosárban, mert nem volt fa.

    Alapvetően boldogok voltunk (ekkor még a szüleimmel éltem), mosolyogtunk, énekeltünk, alapvetően szép volt.

    De vessetek a mókusok elé, én nagyon örülök, hogy idén is fűszeres, áfonyás borjú lesz, nagyon örülök, hogy a gyermekeimnek tudtam ajándékot venni, alig várom, hogy együtt izguljunk a konyhában, míg apu fogadja az angyalkát, örülök neki, hogy a férjemnek is megvehetem, amit szeretne, és jó lesz ajándékot kapni, egy csomó könyv nincs meg egyszerűen a könyvtárban, ráadásul én imádok egy egy könyvet újra olvasni.

    Tudom, hogy fuj-fuj, de nagyon nagy öröm volt megvenni az ajándékokat együtt a gyerekeknek, én imádom a tömött boltokat, igaz van néhány ideges ember, de van vmi bizsergése az egésznek. Eladóként is imádtam a karácsonyi forgalamat, leírhatatlan egy nagy áruház hangulata ilyenkor.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_960800 (0)
     
  5. 2010. november 18. 14:3297.
    Tudod, az érdekes az, hogy ő nekünk szeretett volna jobbat, többet, hogy olyan lehessen mint másoknak is. De nekünk nem kellett ennél több! Úgy volt jó. Nem azon tördelte a kezét, hogy mi lesz holnap az ennivaló, mert azzal soha nem játszott!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (82)
    2010-11-18  14:23
  6. 2010. november 18. 14:3296.

    emlékszem egy gyerekkori karácsonyunkra...

     

    apukámat külföldre küldték (katona volt) és már nem láttuk jó fél éve. Levelek jöttek, mentek, de őt magát nem láttuk. A 80as évek végén...

    Anyu egyedül egy keresetből próbált minket fenntartani (3-an voltunk már akkor) és szerencsénkre a környezetünk is tudta, mi a helyzet (katonai lakótelep)... Fát a szomszédtól kaptunk... anyu egyedül három gyerekkel nem tudott volna elmenni, főleg autó nélkül, tömegközlekedve.

    Ajándék? hááát nem tudok róla... a kajára nem emlékszem...

     

    csak egyvalamire. 24-én az ebéd után el kellett kezdenünk öltözni, merthogy megyünk sétálni... és jó messze sétáltunk. egészen a keleti pályaudvarig, ahol bedöcögött egy vonat... és egyszercsak megláttuk apukámat :) még ma is sírok, mikor erre gondolok, olyan boldog voltam. A fa estére tele lett ajándékokkal... de engem ez nem nagyon érdekelt... az ajándékok már rég nincsenek meg... de az az öröm a szívemben a mai napig megmarad

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (76)
    2010-11-18  14:16
  7. 2010. november 18. 14:3195.
    Természetes, hogy egy kisgyerek mindenre rámutat egy reklámújságban. Enyém is ki tudja találni, hogy ezt vagy azt kérek, de jó lenne, utána 5 perc múlva elfelejti. És baromira örül annak az 500 HUFos kisautónak is, amit kedvenc óvónénijétől kapott a szülinapjára...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_960800 (0)
     
  8. 2010. november 18. 14:3094.
    Volt olyan ismerősöm, a gyerekkorában eltitkolta, hogy milyen szuper ajándékokat kapott, nehogy irigykedjenek rá vagy kiközösítsék.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_186348 (84)
    2010-11-18  14:23
  9. 2010. november 18. 14:2893.
    Nekem is!
    előzmény:
    Krisztina80 (85)
    2010-11-18  14:24
  10. 2010. november 18. 14:2892.

    Az az érdekes, hogy gyerekkoromból úgy emlékszem: egész jól kikapcsoltam. De nem hiszem, hogy a szüleim is ezt tették volna.

     

    Nem, akinek gondjai volna: a karácsonytól nem múlnak el. Ez így van.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (86)
    2010-11-18  14:26
  11. 2010. november 18. 14:2891.
    Ne sajnáld, ételek én. Az ember nem szívesen rak kelkáposztafőzeléket az asztalra Karácsonykor. Akkor már legyen valami finom leves, ropogós husi, bejgli dióval és mákkal. És persze, hogy ez a helyes. Inkább csak azt akarom mondani, hogy ha valakinek mondjuk nem telik rá, az ne érezze nyomorultul magát, hiszen a család befalja a sajtos-tejfölös tésztát is! És pl. én szívesebben eszek sajtos tésztát, mint hitelből bármit. Ezért is utálom azokat a gyalázatos bankos reklámokat. Meg amikor azt mondják a gyereknek a TV-ben, hogy "menj oda Anyuhoz meg Apuhoz és kérd meg, hogy ezt a szuper játékot vegyék meg neked Karácsonyra, mert csak ezzel a játékkal lehet szuper boldog!".
    előzmény:
    Ikrek (77)
    2010-11-18  14:16
  12. Torolt_felhasznalo_798270
    Torolt_felhasznalo_798270
    2010. november 18. 14:2890.
    nem hiszem, hogy össze lehet hasonlítani a mi gyerekkorunkat (én 34 vagyok) a mostani gyerekekével... én baromi boldog voltam, ha banán is került az ajándékaim közé, egy mai gyerek kiröhögne vele :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_186348 (84)
    2010-11-18  14:23
  13. 2010. november 18. 14:2789.

    A felnőtteknek is vannak álmaik, nem csak a gyermekeknek. A várják a varázst megjegyzésedet értem, de vajon mi a varázs? A rózsaszín Barbiautó, egyéb fantasztikus játékok, vagy az, hogy feldíszítik a fenyőfát, jézuskás kifestőt színeznek, és megértik a karácsony igazi lényegét?

    A jobb ételek megvásárlása több pénzbe kerül, igaz, de egyből lesz rá keret, ha nem veszünk egy csomó felesleges és/vagy drága ajándékot.

    Én sem szóróm a pénzt, tolongásban volt részem, hiszen élelmiszert mindig kell venni, még a karácsony előtti zűrzavarban is. :)

    előzmény:
    Ikrek (73)
    2010-11-18  14:13
  14. 2010. november 18. 14:2788.

    Ez így van.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (82)
    2010-11-18  14:23
  15. 2010. november 18. 14:2687.

    Aki hajlamos a hisztériára, azt persze lehet hiszterizálni, de hogy minek, azt én nem érem fel ésszel. Minek szítani, hevíteni az amúgy is bizonytalan, rossz érzést? Kinek jobb ettől és miért?

     

    Egyébként én is úgy látom, ahogy te: a korábbi hozzáállás nem sokat változott. Gyökeresen új szokásokat nagyon kevesen alakítanak ki. Legfeljebb szűkebb keretből oldják meg azt, amit eddig lazábban tettek meg.

    előzmény:
    Damil1 (83)
    2010-11-18  14:23
  16. Torolt_felhasznalo_798270
    Torolt_felhasznalo_798270
    2010. november 18. 14:2686.
    persze, ezt mondom, hogy akinek vannak mindennapi (és nem apró) anyagi gondjai, annak aztán modhtaom, hogy nem a pénztől lesz szép az ünnep... nem hiszem, hogy 3 napra ki lehet kapcsolni az agyát annyira, hogy elfeledkezzen a nyomoráról.
    előzmény:
    Démétér (81)
    2010-11-18  14:21
  17. 2010. november 18. 14:2485.

    Már nyomják... "Valósítsa meg álmait karácsonykor a .... hitellel!" Ja, az én álmom spec. a hitelmentes élet...

     

    előzmény:
    kislinda (21)
    2010-11-18  13:20
  18. Torolt_felhasznalo_186348
    Torolt_felhasznalo_186348
    2010. november 18. 14:2384.
    Volt, hogy én is csak valami apróságot kaptam, de sose mentem haza sírva a suliból, hogy másik ezt vagy azt kapott és én miért nem. Nem volt bennem emiatt rossz érzés. egy iskolás korú gyereknek szerintem már szépen el lehet magyarázni, hogy nem mindenki kaphat drága ajándékokat. És el lehet magyarázni azt is, hogy a szeretet meg az együtt töltött idő, játék sokkal értékesebb.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (76)
    2010-11-18  14:16
  19. 2010. november 18. 14:2383.

    Szerintem amúgy is túlzás ez a hisztéria a válsággal kapcsolatban.

    Akinek sok a bevétele, az sokat költ, akinek kevés, az keveset.

    Ettől még lehet, hogy valaki a sokból is apránként rak félre egy éven át, és abból vásárol, legfeljebb nem egy autót meg egy babát, hanem luxuscikkeket.

    Akinek meg nem szokása félretenni előre, az úgyis az utolsó egy-két fizetéséből fogja megoldani, ha az éppen csak elég hó végéig, akkor szűkös lesz a decembere.

     

    De ezt embere/családja válogatja, és a válságtól független.

    Mindenki megérezte, van aki jobban, van aki kevésbé, de azon nem sokat változtatott, kinek mennyi (nagyságrendileg), amit költhet egy-egy ünnepre.

     

    Lehet, hogy máshol ez nem így van, de én úgy látom, hogy akiknél az együttlétről szólt a karácsony eddig is, ott most se a pénz miatt sírnak. Van, aki már évek óta saját készítésű ajándékokat ad, most az alapanyagokon spórol.

    Aki venni szokta inkább, az idén se fog nekiállni sálat kötni, hanem valami kisebb ajándékot választ.

     

    De ez megint csak nem a válságtól függ.

     

    Ezt már tavaly is túllihegték, idén sem látom indokoltabbnak a válság-karáncsony-hisztéria összegyúrását.

    előzmény:
    Démétér (36)
    2010-11-18  13:34
  20. Torolt_felhasznalo_798270
    Torolt_felhasznalo_798270
    2010. november 18. 14:2382.
    na de ha ő a kezét tördelte közben, akkor máris nem volt olyan boldog, mint azt hirdetik sokan, hogy ó, pénz nélkül is.... igen, lehet pénz nélkül is boldog karácsonyt ünnepelni, de baromira nem lehet könnyű, ha nem saját elhatározásból nem költünk rá, hanem muszájból :(
    előzmény:
    Ha-hópihe (79)
    2010-11-18  14:20
  21. 2010. november 18. 14:2181.

    Elnézést kérek előre is, hogy ezt mondom: neki valószínűleg karácsonytól függetlenül is lehetnek anyagi nehézségei. Ami borzasztóan szomorú, és segíteni kell nekünk is (és nem csak nekünk kellene), de ez nem karácsonyi tünet gondolom, vagy gyanítom, hanem (remélhetőleg átmenteileg) általános.

     

    A karácsony persze valahogy kiélezi ezeket... ahogy a csládi konfliktusokat is. A Nem boldog karácsony topikban felmerülő konfliktusokra, családi zsarolásokra gondolok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (76)
    2010-11-18  14:16
  22. 2010. november 18. 14:2180.

    Miből futja? Azt nem tudom.

    Én minden nap keményen dolgozok párommal van fizetésünk és igyekszünk okosan beosztani.

    Másoknak segélyből, stb. De a kevésből is mindíg sikerült kedves örömteli ajándékokat adnunk amikor szűk volt a keret.

    Ime a példák.:

     

    De egy-két ötlet ha kedveset, és olcsót kerestek:

     

    Tini lányoknak: Hajpánt ( 390-790Ft ) imádják,

                            Bizsu füli. nyaklánc

                            Vadóc körömlakk 490-590Ft.

                            990.Ft. füstös szemek szemhéjfesték

                            szett ,,Dou....las-ban.

                            vagány térdzokni klassz mintákkal

     

    Pasiknak: Számtech. magazin

                    autós magazin van olyan amihez ajándék CD van. jó

                    programokkal 990.Ft-tól

     

    Nőknek: Szexi combfix, vagy meleg csinos harisnya naci jó 

                  mintákkal.

                  körömlakk, manikűrhöz polírozó , körömreszelő

                  csinos bizsu, szép sál, kendő

                  Dou.....las parfümériában olcsó és kitünő minőségű

                  krémek,

                  Mindez már 1000..-1500Ft. ból megoldható

     

    Szülőknek: Finom tea csomag, 2 nagy csomag gyümölcsös tea

                      valami sajátkész. süteménnyel vagy hagymalekvárral

     

    Ezek persze mindíg személyiségtől függő dolgok, de talán szolgáltam ötletekkel.

     

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  23. 2010. november 18. 14:2079.
    Én voltam ilyen helyzetben, de gyerekként. És gyerekszemmel csak a varázslat maradt meg! Pedig bizony anyukám is tördelte a kezét, hogy miként oldja meg. Szerintem, ha egy gyereket nem sikerül elrontani, akkor meg tudja mutatni a felnőtteknek, hogy mi az igazán fontos. És az nem a 30.000 Ft-os Barbie-ház.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (68)
    2010-11-18  14:06
  24. Torolt_felhasznalo_167397
    Torolt_felhasznalo_167397
    2010. november 18. 14:1978.

    A karácsony elsősorban vallásos ünnep

    Krisztus születését ünnepeljük.

    sajnos nagyon sok esetben még a keresztények között is csak külsőségekben készülnek a karácsonyra. ajándékok, ablakpucolás, sütemények stb.

    sajnos a szívekben nincs advent.

     

    a karácsony fel van fújva manapság ,mint minden.

    örömet szerezni lehet párszáz forintos ajándékkal is, vagy saját készítésűvel, vagy akár csak egy gesztussal, egy mosollyal, ami nem kerül sokba

     

    ünnepi menünek pedig nem kell kaviárnak és 8 fogásos vacsorának lennie.  lehet egy egyszerű piskóta is, (nálunk pl. imádja a családja, nem érdekli őket ha tengernyi bejgli van, úgysem eszik meg)

     

    fa: ha valakinek nagyon vékony a pénztárcája, néhány ágacska is megteszi.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_960800 (0)
     
  25. 2010. november 18. 14:1677.

    Jaj, Istenem! Tényleg ilyen rosszul fogalmazok?

    Egy szóval sem mondtam, hogy nem találsz ki három kaját..

    Úgy tűnik, nem tudom értelmesen leírni azt, amire gondolok. Sajnálom.

    előzmény:
    Ha-hópihe (71)
    2010-11-18  14:10

Címlap

top