Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

MIből futja karácsonyra?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2010. november 18. 12:42

Kedves fórumozók!

Arról írunk cikket, vajon miből futja karácsonyra a családoknak ebben a nehéz gazdasági helyzetben. Kérlek, osszátok meg velünk  ötleteiteket, hogyan lehetne ezt a helyzetet megoldani, hogy végül mégis szép ünnep kerekedjen.

Köszönöm a commenteket!

Koronczay Lilla

  1. 2010. november 18. 15:05126.

    "De a kérdés itt az volt, hogy milyen ötleteink vannak arra, hogy kevésből is szép karácsonyt lehessen teremteni."

     

    Szerintem erre azért volt egy-két ötlet: sk. ajándékok, 200 Ft-osok félretéve és karácsonyra felhasználva, Karácsonyi boríték az ajándékoknak, amit januártól már elkezdenek tölteni, egész évben elosztva intézni a vásárlást, nem kell luxuskaját-luxusfenyőt-luxusajándékot vásárolni, a kevesebb igencsak gyakran több elv itt is érvényesül, vagy egy másik topikban olvastam a tuti-nagyszerűt: a felnőttek egymást kihúzzák egy sapiból, és csak annak az egynek vásárolnak ajándékot. Így mindenki kap és nem kell 20 ajándékról gondoskodni! Szerintem ez ragyogó gondolat! Vagy ha van kedved, töröld ki a szótáradból ami eddig ott volt Karácsony címszó alatt és alkoss saját hagyományokat! Talán még ez a legszimpatikusabb :o))))

     

    No, akkor most már elszívjuk a béke-pipát? :o))))

    előzmény:
    Ikrek (101)
    2010-11-18  14:35
  2. Torolt_felhasznalo_186348
    Torolt_felhasznalo_186348
    2010. november 18. 15:04125.
    Mi is válogatju a számláka, hogy melyik is a fontosabb fizetnivaló. És a mi lakásunkon is van hitel. A vacsit meg annyiból oldjuk meg, mint máskor is. Mint valaki már írta is, hogy hétköznapi alapanyagokból csodás vacsit lehet készíteni csak egy kis ötletgyűjtés kell hozzá. És nem csak az internetről lehet ötleteket gyűjteni hanem pl el hetet menni a könyvtárba ahol valószínűleg több, mint elég szakácskönyvet tartanak. Még csak a beiratkozásért sem kell fizetni, ha van annyi ideje, hogy ott helybe átnézze őket és kiírjon pár receptet. És igen a gyereknek azt kell elmagyarázni, hogy ha van szerető családja, tető a feje fölött akkor mindene megvan.
    előzmény:
    dzsincsill (111)
    2010-11-18  14:49
  3. 2010. november 18. 15:01124.

    Veszünk fel sok - sok hitelt, mert a TV nyomja percenként a banki remek hitelek reklámját.

    Azonkívül a posta hordja rendületlenül a soha belülről általam nem látott bankból az ajánlatott, hogy hány 100 ezer Ft-ig vagyok jó nála, mint pontos fizető.

    Aztán a Providentnek is meg kell élni valamiből, onnan is veszünk fel pár 10 ezer Ft-ot.

    Aztán telivesszük a hűtőt kajával, főzünk össze - vissza, hogy aztán karácsony után legyen mit kidobni.

    Ujévkor meg ülünk és gondolkodunk majd rajta, hogy miből is fizetjük ki a sok kölcsönt. 

    Na ebből írjatok egy jó cikket !

    A bankoknak az összes reklámját betiltanám, meg az ilyen - olyan karácsonyi reklámokat is. Van a magyar ember olyan találékony, hogy meg tudja venni a család ajándékát reklámok nélkül is. 

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  4. 2010. november 18. 15:01123.
    Pihe, tiszta szégyen: nem szeretem a borsófőzeléket. Például zöld. Meg golyókás. De a káposztástésztát nagyon szeretem, és például az sem túl ünnepi :) Bármikor lecserélnék rá egy halételt, mondjuk.
    előzmény:
    Ha-hópihe (119)
    2010-11-18  14:55
  5. 2010. november 18. 14:59122.
    pontosan. De már javul - vagy öregszik? -, kivárom
    előzmény:
    Marharépa (120)
    2010-11-18  14:57
  6. 2010. november 18. 14:58121.
    Amúgy én is ilyen receptekre vadászom mindig. Amikor az amúgy unalmas, hétköznapi dolgokat valahogy másként, másmilyen sorrendben fel lehet turbózni úgy, hogy senki sem ismer rá. És az eredmény magáért beszél :o)
    előzmény:
    Damil1 (104)
    2010-11-18  14:38
  7. 2010. november 18. 14:57120.
    Szóval akkor nem a pénzetek kevés, hanem munkamániás a férj :) így azért kicsit más a helyzet :)
    előzmény:
    czege (118)
    2010-11-18  14:54
  8. 2010. november 18. 14:55119.
    Mondtam én, hogy a gyerekek látják a legjobban a világot! :o))) Én is imádom a borsófőzeléket tükörtojással! Hmmmmm :o) Megjegyzem nem szeretem a halászlevet.... csak Szenteste eszek, mert MINDENKI imádja rajtam kívül. Úgyhogy egy évben egyszer belefér, akkor letudom és kész :o)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (106)
    2010-11-18  14:42
  9. 2010. november 18. 14:54118.

    ő ilyen, ilyennek fogadtam el. Nem elsősorban a pénz miatt csinálja - akkor nem Fiat Pandával járnánk és nem lenne bankhitel a lakásunkon -, egyszerűen ilyen. Így mentem hozzá, tudtam, hogy zenész, tudtam, hogy örök elégedetlen, tudtam, hogy mindig többet és jobbat akar, hogy maximalista, tudtam, hogy máshogy él és más lesz mellette az én életem is, mint egy átlagember mellett.

    A kislányunknak pedig apja, amennyire tőle telik és neki is kevés - most kezdi már érezni, hogy változtatnia kell. Nála ki kell várni, hogy magától csinálja, erőszakkal nem megy.

    előzmény:
    Marharépa (114)
    2010-11-18  14:50
  10. 2010. november 18. 14:54117.
    Csak a férjed is tudja majd élvezni a gyümölcsét a munkájának... Az én férjem is ezt akarta csinálni, de közöltem inkább élek még tíz évet vele albérletben, mint 30-at nélküle...
    előzmény:
    czege (105)
    2010-11-18  14:41
  11. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2010. november 18. 14:53116.

    Én teljesen megértelek.:)) Ugyanígy érzek. nekem is Ggyerekkoromban jóval szerényebb karácsonyaim voltak és akkor is meghitt volt, de most még nagyobb az öröm és a boldogság. Még ha közhelyesen is hangzik.

     

    (Ne is mondd, egy csomó könyvet ajándékozok, na meg magamnak is beszereztem párat.)

    előzmény:
    Raistlin* (98)
    2010-11-18  14:32
  12. 2010. november 18. 14:52115.

    hidd el, hogy nem rajtam múlik, az a típus, akit nem lehet irányítani... Tényleg nem, megy a maga feje után. Amiről tudom, lebeszélem - de 37 évesen, két saját vállalkozás, nagyjából 30 magántanítvány és két zenekar mellett még mindig újabb és újabb kihívásokat és lehetőségeket keres, egy csomó mindent meg akar valósítani -, de nem egyszerű, hetekbe telik, mire belátja egy-egy ügyben, hogy igazam van.

     

     

    előzmény:
    nonamona (109)
    2010-11-18  14:46
  13. 2010. november 18. 14:50114.
    Ne haragudj, hogy megkérdezem, csak tényleg kíváncsi vagyok: biztos, hogy megéri? Hogy a kislányodnak tulképp nincs apja, és neked sincs igazából társad, csak egy éjszakai vendég, aki talicskázza haza a pénzt? Tényleg nem bántani akarlak, csak ezt sose értettem.
    előzmény:
    czege (105)
    2010-11-18  14:41
  14. 2010. november 18. 14:49113.
    Hüpp! Ez olyan szép...  Azt hiszem akkor nálatok megtörtént az igazi "varázslat"
    előzmény:
    hoviraeg (96)
    2010-11-18  14:32
  15. 2010. november 18. 14:49112.

    Szia!

    Nem vagyok benne biztos, hogy ez ekkora dolog lenne. Sosem voltam híve a "költsünk százezreket Karácsonyra" mozgalomnak. Ha az ember anyagi keretei nem túl bővek, szerintem nem kell kétségbe esni. Egy karácsonyi vacsora nem feltétlen kerül többe, mint egy "normál" hétvégi, amikor a család együtt eszik főtt ételt. Nem muszáj kaviárt zabálni kétpofára. Az szokásos rántotthús helyett az ember mondjuk csinál Dubarry szeletet, a kruplipüré helyett hercegnő burgonyát, a szokásos víz helyett kivételesen bor és üdítő kerül az asztalra, és az egész mondjuk 4 főre talán 1500-2000 Ft-tal kerül többe, mint egy átlag vasárnapi ebéd. 

     

    Karácsonyfát is lehet kapni már 1-2000 Ft-tól. Igen, tudom, az kicsi és hamar lehullik, de nem kerül 8-10-20ezerbe. Díszeket sem kell minden évben venni. Lehet készíteni, és akkor még ez is közös program, gyerekeknek különösen élvezetes, vagy pl. a barátnőimmel szoktunk cserélni. Nekünk tavaly piros-arany fánk volt, nekik kék-ezüst, idén cserélünk.

     

    És ajándékra sem kell 10 vagy 100 ezreket költeni. Egy ötletes ajándék, ami valóban személyre szól, (szerintem) sokkal többet jelent, tovább megmarad. Igaz, melósabb, mert gondolkodni kell rajta, utána kell járni, vagy éppenséggel dolgozni kell vele.

     

    Amivel mi "csökkentjük" vagy "könnyítjük" a karácsonyi költségvetést:

    Ajándékot csak a szűk családból kap mindenki, a baráti társaságban vagy a távolabbi rokonságnál csak a gyerekek kapnak. Az ajándékok nagyrésze nem vagy nem csak vásárolt, hanem készített (is). Készítettem már saját kezűleg naptárt, órát, játékkonyhát, fűszerolajat, képkeretet, képet, sokmindent.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  16. 2010. november 18. 14:49111.

    Én is sokmindennel egyetértek, amit itt a fórumon olvastam. Igen, nem a pénztől lesz szép és boldog, de ami igaz, hogy a vacsi is pénzbe kerül, és az is ,hogy a napokat visszaszámláló gyermekemnek sem tehetem majd oda a csekket a fa alá, hogy na ezt fizettük be, ez az ajándék. Sajnos a párom munkanélküli, csak én dolgozok és igenis válogatjuk a számlákat, nem tudunk mindig minden befizetni, de nem panaszkodom, megvagyunk, tőlm sokkal rosszabb helyzetben élők is vannak és ezt a munkám során nap mint nap látom is.

     

    Én is sk ajándékokkal készülök, a lányom sk. kötött mellényt és bolerót kap a barbinak és fűztem apró gyöngyökből láncot és karkötőt is barbinak, a hugom egy kötött sálat, az anyukám kesztyűt, a fonal még nagymamaámról maradt rám a kötőtűkkel együtt így ez ingyen van. A fiamnak hungarocelből (a szomszéd által vásárolt hűtő tartozéka volt) készítek várat  a katonákhoz és garázst az autókhoz és mindkét gyerek is kap majd egy-egy "bolti" dolgot, persze nem több 10000 ft-ért.

    A párom egy kis sk aprósággal is beéri, a papámnak pedig cd válogatást csinálunk.

     

    És hogy mennyire el lehet egy gyereknek is magyarázni erre egy példa: a minap a lányom, aki 5 éves megkérdezte, hogy anya ugye mi szegények vagyunk. Mire én döbbenten és meglepetten kérdeztem, hogy ezt miből gondolja. A válasz az volt, hogy hát mert mi nem tudunk mindig akármit megvenni még a fűszerboltban sem, és persze nem vagyok rest azt mondan a gyereknek az oviban a legújabb könyvre, hogy erre most nincs pénzünk. Szóval én azt válaszoltam, hogy nem vagyunk szegények, hiszen mindenünk megvan, de ami a legfontosabb van anyukája és apukája, akik szeretik és van egy szép otthonunk (igaz tele hitellel), és az az igazán szegény, akit nem szeret senki, például azok a gyerekek akiket naponta látok a munkahelyemen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_186348 (84)
    2010-11-18  14:23
  17. 2010. november 18. 14:47110.
    Na, szerintem ez a szuper! Amikor annak örülsz amid van! Most több van, így nagyobb körből válogathatsz. De akkor is jól érezted magad, amikor csak egy ágacska jelképezte a fát. :o)
    előzmény:
    Raistlin* (98)
    2010-11-18  14:32
  18. 2010. november 18. 14:46109.
    és mit fogtok tenni, ha 2 év múlva úgy kizsigerelte magát, hogy semmit nem fog tenni??? Akkor mit fogsz tenni??? Megér-e bármi is annyit, hogy egy ember rogyásig (ahogy Te írtad) tegye tönkre magát???? Én nem engedném ezt a férjemnek :-(
    előzmény:
    czege (105)
    2010-11-18  14:41
  19. 2010. november 18. 14:45108.

    Kedves Lilla,

     

    nálunk semmiből nem futja. Egyetlen felesleges fillérem sincsen, amit erre a célra költhetnék. Örülök, hogy még nem csúsztunk meg a hiteltörlesztéssel, és van még mit enni.

    Csak a gyerekemet sajnálom...

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  20. Torolt_felhasznalo_798270
    Torolt_felhasznalo_798270
    2010. november 18. 14:44107.

    elhiszem, hogy erre könnyes szemmel emlékezel még mindig :)

     

    Én legjobban egy spirálos notesznek örültem, kb 10 évesen, meg a filceknek, napokig írtam és írtam és írtam :) Pedig kaptam kazettás magnót is, ugyanarra a kaácsonyra. 

    előzmény:
    hoviraeg (96)
    2010-11-18  14:32
  21. Torolt_felhasznalo_798270
    Torolt_felhasznalo_798270
    2010. november 18. 14:42106.
    nem ismered a gyerekem véletlenül? Pár éve azt találtam mondani, hogy értsék meg, nem érdekelnek a hagyományok, minek a halászlé, ha senki nem szereti? Szenteste szóljon arról, hogy mindenki a kedvencét kapja. Aztán napokig könyörögtem, hogy nehogy már borsófőzeléket akarjon vagy rakott kelt :)))
    előzmény:
    Ha-hópihe (91)
    2010-11-18  14:28
  22. 2010. november 18. 14:41105.
    hogy miből futja? A férjem látástól mikulásig dolgozik, szó szerint rogyásig, hétfőtől-vasárnapig, reggeltől késő estig. Hosszú-hosszú évek óta, azért, hogy sose kelljen megkérdezni, hogy miből futja akármire. Igaz, nyaralni nem tudunk elmenni, mert munka van, egy mozi megszervezése is komoly feladat és a kislányunk esténként megijed tőle, amikor hazajön, de sajnos egyelőre muszáj így élnünk... MÉg 3 év és túl leszünk a nehezén
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  23. 2010. november 18. 14:38104.

    Valahol láttam olyat, ahol pár mesterszakács egy átlagos menzakaja hozzávalóiból alkotott valami ínyenc kaját.

    Azt hiszem, pont a kelkáposzta főzelék fasírttal volt az egyik.

     

    A sajtostészta is egész más, ha mondjuk tepsiben sül össze a sajt, és esetleg jut rá egy kis szalonna is.

     

    Valami ilyesmire gondoltam, amikor azt írtam, hogy nem feltétlen kell drágának lennie, elég, ha valami különleges fogás kerül az asztalra. Akár a megszokott alapanyagokból is ki lehet hozni valami extrát.

     

    Annyi recept van az interneten, és annyi ötlet, szerintem bárki meg tudja oldani.

     

    előzmény:
    Ha-hópihe (91)
    2010-11-18  14:28
  24. 2010. november 18. 14:36103.

    Dehogy vetünk - szerintem ez teljesen normális. Naná, hogy örülsz a fűszeres, áfonyás borjúnak, amit hogy is kell csinálni? (Bocsánat az offért.)

    Csak annyit rebegnék, hogy aki a körömpörköltös karácsonynál tart éppen most, akkor sincs olyan nagyon nagy baj a karácsonnyal. Nem kell feltétlenül és mindenáron kétségbe esni.

    előzmény:
    Raistlin* (98)
    2010-11-18  14:32
  25. 2010. november 18. 14:36102.
    Mi a barátnökkel egy közös sütizéssel/teázással/forrócsokizással "tudjuk le" a karácsonyt. Nagy dolgot eddig sem vettünk egymásnak, az meg teljesen fleesleges, hogy minden évben kicseréljük a karácsonyi mécseseket vagy díszeket :)
    előzmény:
    macskapofájú (74)
    2010-11-18  14:14

Címlap

top