Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Pán Péter generáció

Torolt_felhasznalo_802927
Torolt_felhasznalo_802927
Létrehozva: 2011. március 6. 20:01

Sziasztok!

 

 

Pán Péter generáció

 

Azok a 80-as években született fiatalok, akik biológiailag felnőttek, lélekben kamaszok. Sokan szüleiknél élnek, vagy a szülők anyagilag támogatják őket, motiválatlanok és kerülik a felelősségvállalással járó döntéseket. Szexuálisan aktívak, de ezen a területen sem vállalnak felelősséget (házasság, gyerek). A tanulmányi idejűket akár tíz éven át húzzák. Céltalanok, kapcsolatbeli és identitásbeli problémákkal küzdenek.

 

Készült róla egy 100 oldalas tanulmány, aki érdekel, az itt megnézheti:  

http://www.kontramuhely.hu/wp-content/uplo ads/2011/01/80as-generacio-esszekotet.pdf

 

 

Kiváncsi vagyok a véleményetekre. (szülői oldal, 20-as korosztály nézőpontja, vagy más generációk meglátásai)

 

 

 

  1. Torolt_felhasznalo_802927
    Torolt_felhasznalo_802927
    2011. március 6. 21:5651.

    Én még abban is látom a hibát, hogy szerintem baromi sok az információ. 

     

    Ha csak az IT-t nézem:  

    Én még 95-ben láttam először windows-t, előtte egy C64-ünk volt.

    De ami azóta "megy", már én is nehezen követem, pedig fiatal és informált vagyok. Egyszerűen számomra is sok ez a mérhetetlen adatmennyiség, választék, lehetőség.  Sok időt vesz igénybe, hogy kiszűrjem a nekem megfelelőt. 

     

    A másik fejvakarós rész a vásárlás. (Nő létemre rühellek vásárolni, mert felidegesít!) 

    A bevásárlóközpont egy polcsora csak dezodor. Ha újat próbálnék ki az minimum fél óra szagolgatás... Anyukám meg jön a nettodor dezodorral, hogy az ő idejében az az egy volt... (félig meddig irigylem...

    előzmény:
    gyo67 (48)
    2011-03-06  21:38
  2. Torolt_felhasznalo_652128
    Torolt_felhasznalo_652128
    2011. március 6. 21:5050.

    Annyit azért még szeretnék megjegyezni, hogy a mi generációnknak még volt jövőképe. A 80-as években születetteknek, a mai fiataloknak már nincs, és valljuk be, lassan nekünk sincs.

    Én nyugodtan megtehettem, hogy egy szakmával a hónom alatt elmenjek dolgozni, és mellette tanuljak. Ma munkanélküli lehetenék maximum.  

    Mit lehetett/lehet tanácsolni egy huszonévesnek, vagy fiatalabbnak?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  3. 2011. március 6. 21:4149.
    A hozzászólás természetesen a "Pán Péter Generáció" képviselőire vonatkozik....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  4. 2011. március 6. 21:3848.
    Van abban sok igazság,hogy ez a generáció nem élte meg a kommunizmust és egyebeket.Ahol én nevelkedtem (Erdély) és éltem sokáig,ott a 80-as évek elejétől jegyrendszer volt.Még mosdószappant sem lehetett kapni,nemhogy 5 féle mosószert.Kaja nem volt,villany naponta 2-szer két órát nem volt,nem volt tv műsor,ha volt akkor Ceasescut nyomatták ezerrel. Fiaim egyik 86-ban,másik 89- október végén született.Terhesen luxusban éltem,mert kaptam havi egy csirkét,meg egy tábla csokit,meg fél kiló brindzát a haviadagon felül..tehát ott,akkor ez volt.Én is arra törekedtem,hogy a gyerekem,ha már lehet kapni,akkor egyen meg minden földi jót,neki is legyen ez az,de nem a két szép szeméért kapta sem az első bicaját,sem az első számítógépet.Hanem tennie is kellett érte,bizonyítani is.Mindenki be kellett vállajon erejéhez,nagyságához,érettségéhez,kedvéhez mérten valamit a családi melóból.Nem azt tettem oda mosogatni,aki utálta,hanem azt aki szívesen csinálta.Vállalt feladatok a tanuláson kívűl. Tehát csak azt akarom mondani ezzel,hogy lehet úgy nevelni,hogy megadsz a gyereknek dolgokat,de attól ne szálljon el,ne vegye magától érthetődőnek,érezze,hogy annak ára van.Azért meg kellett dolgozni.A minimális tiszteletet adja meg a szülőnek,mert attól nem lesz semmi baja.És igenis,vállaljon felelősséget a tetteiért.Akár kommunizmus van akár a legnagyobb demokrácia. Ezt a mindenkori szülőnek kell belenevelnie a gyerekébe,ha nem akar kivert kutyaként a végigdolgozott évei után sündörögni,kuncsorogni egy szelet kenyérért,minimális törődésért attól,akit tálcán kiszolgált évtizedeken át,azzal az ürűggyel,hogy "legyen a gyerekemnek jobb".
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  5. 2011. március 6. 21:3747.

    Sziasztok!

     

    40 éves vagyok, csak hogy milyen generációhoz tartozom....én is későn mentem férjhez és későn szültem...de: kb 20 éves korom óta önálló életet éltem. Persze a szüleim mindig segítettek ha szükség volt rá.

    Sztem az a legnagyobb probléma hogy a fiatalok egy része nem akar felnőni, mármint ami a felnőtt lét felellősségvállalását jelenti....na az amiből köszi nem kérnek...és szerintem is ebben a szülőknek van a legnagyobb felelőssége. A szeret sztem nanem azt jeleni hogy mindent megcsinálok a gyerek helyett, gyereknek.

    Nálam azt jelenti hogy megtanítom arra hogy képes legyen önálló életet élni és igénye is legyen erre. 2 cuki kisfiam van 4 és 6 évesek. hetente 1X felporszívóznak és minden reggel megigazítják az ágyukat...és imádom őket. És mindig támogatni fogom őket de ez az én szótáramban nem azt jelenti hogy helyettük melózok, csak az hogy értük....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_652128
    Torolt_felhasznalo_652128
    2011. március 6. 21:3346.

    Mi úgy nőttünk fel, hogy együtt laktunk a nagyszüleinkkel. A tesómmal a 70-es években születtünk.

    Votl jó és rossz oldala, a jó, hogy mindig foglalkoztak velünk, nem voltunk kulcsos gyerekek, rendet és tiszteletet tanultunk, a nagyszüleimét. Mentünk a hétvégi telekre gályázni, a cserépkályhás fűtéshez szenet hordtunk, fát hasogattunk. Jó volt, ma már tudom.

    Viszont, azt is tudom, hogy bármennyire nen szóltak bele a szüleim életébe a nagyszüleim, akkor is minden percben alkalmazkodni kellett.

     

    Amikor a testvérem megnősült és közölte, jön oda lakni az asszonnyal és jön a gyerek nemsokára, én elköltöztem. A nagyszüleim nem éltek már, a tesóméknak meg nyilván nagyobb támogatásra volt szükségük. 

     

    Ja, mondjuk én világ áletemben dolgoztam, most is tanulok - nem kismamamként a leszólt levelező egyetemen - mert nekem ez jutott. Sose akarták és nem is tudták volna finainszírozni a tanulmányainkat, majd mi magunknak.  

     

    Mindemellett én egyetértek azzal, hogy semmi gond nincsen a szülőkkel lakással, de annak legyen értelme, és ne élősködés legyen. Nem baj az, ha az emner megtasnul alkalmazkodni, és az sem, ha mire önálló életet kezd van egy kis félretett pénze.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_802927
    Torolt_felhasznalo_802927
    2011. március 6. 21:1845.

    Egyébkén azért kérdeztem előbb hogy hány éves vagy, mert azt hittem sokkal idősebb.

    Az 50-es 60-as generációnak teljesen más a világlátása. 

     

    Mindig megkérdezik a házban az idősebbek, hogy mikó megyek mán féjhö. Én meg viccelődök, hogy előbb egy férj jelöltet kellene találni.

    Nem bonyolódom olyan vitába hogy amikor ő ment férjhez 18 évesen, és szült akkor az volt a normális. Anyukám (50-es) már 27 évesen szült engem, a mostani generációnak pedig esze ágában sincs 30 alatt szülni. (Igaz nincs is hova... de ez már más asztal...)

    előzmény:
    mosolygóska (43)
    2011-03-06  21:11
  8. 2011. március 6. 21:1544.

    Majd lesz rá igényük, és akkor megtanulják. Nagy ügy.

    Engem igyekeztek tanítani, és ugyan nem álltam ellen, de igazán csak akkor kezdtem foglalkozni a főzéssel, amikor megérett bennem az igény a változatosságra.

     

    Most sem ismerem a konyhai műszavakat, de nem izgat, ettől még egész tűrhetően főzök. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_802927 (42)
    2011-03-06  21:08
  9. 2011. március 6. 21:1143.
    az nem baj ha valaki a szüleivel él, amennyiben segít otthon, nem várja el hogy kitöröljék a seggét, tanul, ne adj isten dolgozik rendesen és nem húzza le a szüleit naponta.......
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_802927 (42)
    2011-03-06  21:08
  10. Torolt_felhasznalo_802927
    Torolt_felhasznalo_802927
    2011. március 6. 21:0842.

    Én például évek óta főzök, a sütő részleg pedig teljesen az enyém. Anyukám mindig kihajtott a konyhából ,mondván ráérek megtanulni, ha majd férjhez megyek (ő is így tanult). Én meg akkor is ott álltam és jegyzeteltem. Most már mondhatom hogy profi vagyok. Apukám néha kifejezetten kéri, hogy én csináljak meg valamit, mert jobban sikerül mint anyukámnak. 

     

    Nekem természetes, hogy főzzek, mossak, takarítsak, vasaljak, pedig soha senki nem kényszerített rá. Égőnek találtam hogy 20-on évesen nem tudom ezeket.

    Pedig az én korosztályomban  a csajok  többsége (barátnőim 60%-ka) azt sem tudja, hogy mi a különbség tepsi és lábos közöttt... Na az nálam is már bicskanyitogató...  

    előzmény:
    mosolygóska (39)
    2011-03-06  20:58
  11. 2011. március 6. 21:0241.
    Nem minden gyereknek jut többszintes, hatalmas ház. Ők azon vannak, hogy az ő gyerekeiknek viszont jusson.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_417378 (38)
    2011-03-06  20:55
  12. 2011. március 6. 20:5940.
    Ez elfogadható komrpmisszum lehet, hiszen egy nagy házban el lehet különülni, akár le is lehet választani egy részét, hogy kétlakásos legyen. Így külön is vannak, meg nem is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_417378 (38)
    2011-03-06  20:55
  13. 2011. március 6. 20:5839.
    nem az a baj ha a többgenerációs házban együtt élnek a generációk, hanem az ha a fiatalok élsőködnek a szülőkön, ha lébecolnak tanulás címszó alatt stb.........
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_417378 (38)
    2011-03-06  20:55
  14. Torolt_felhasznalo_868976
    Torolt_felhasznalo_868976
    2011. március 6. 20:5538.

    Saját ház/lakás... Érdekes téma ez is.

     

    Nem fogok kitérni a hitemből, ha a gyerekem majd azt mondja, ő itt maradna a családjával. Többszintes, hatalmas ház, miért nyomorogjanak panelban, 25 nm-en vagy adósodjanak el egy életre saját ház építésével? Ráadásul távol tőlünk, akikre nagy szükségük lehet, főleg, ha már gyerekeik lesznek...

     

    Nagyon előnyös is tud ám lenni, ha több generáció együtt él.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  15. 2011. március 6. 20:5437.
    Én is megértem, de ha a lakbért kifizeti attól még megbukhat a vizsgán (és fordítva is).
    előzmény:
    vérmatska (31)
    2011-03-06  20:48
  16. 2011. március 6. 20:5436.

    A szüleidet és a rokonaidat nem te választod meg, de a párodat igen. 

    előzmény:
    Valaki* (16)
    2011-03-06  20:33
  17. 2011. március 6. 20:5235.

    Az a nagy baj,hogy sokan nem is akarnak felnőni.Innen az elnevezés,hogy Pán Péter szindróma.

    Nem baj az,ha együtt lakik a gyerek akárhány évesen is a szüleivel,hanem az,ahogy a riportban az egyik lány is,pl. arra a kérdésre,hogy takarít-e otthon,azt a választ adta,hogy "Nem,az anyukám csinálja hétköznap a talarítást" meg a másik válasza az ledöbbentett :"Míg a divat és a szórakozás érdekel,addig nem adok le pénzt itthon,és nem is szeretnék elköltözni"

    Tehát a leválás ami normális lenne..Bele se gondol,hogy a szülei taníttatják,fizetik a számlát,ő meg legalább kivigyen egy szemetet.Ezek a méheknél a herék. Csepp empátia,szülő iránti tisztelet..valami..semmi.Le merem fogadni,hogy a lázát nem tudja egyedül megmérni 28 évesen.És ez a baj ezzel a csoporttal. A szüleik nagyrészben a hibásak,hogy nem nevelték őket önállóságra. Mi lesz amikor nem lesznek a szülők???????

    idézet:
    gyo67 (29)
    2011-03-06 20:46:34
    "A szüleik nagyrészben a hibásak,hogy nem nevelték őket önállóságra. Mi lesz amikor nem lesznek a szülők???????" Ha a szülők gyereket nevelnek az gyerek is marad...
    előzmény:
    gyo67 (29)
    2011-03-06  20:46
  18. Torolt_felhasznalo_802927
    Torolt_felhasznalo_802927
    2011. március 6. 20:5134.
    Pont ez a probléma, hogy a szülők is hibásak. Pedig ezek a szülők más példákon nőttek fel... Ez is érdekes oldala a témának. 
    előzmény:
    gyo67 (29)
    2011-03-06  20:46
  19. Torolt_felhasznalo_802927
    Torolt_felhasznalo_802927
    2011. március 6. 20:4933.
    Azt mondják a tanulmányt írok, hogy a 80-as generáció már pont nem a szocializmusban nevelkedett, így nem tanulta meg azokat amiket a szüleikbe még beleneveltek. (értsd. kötelezettségvállalás, tisztesség, dolgozni látástól vakulásig stb.)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_802927 (1)
    2011-03-06  20:01
  20. 2011. március 6. 20:4832.

    A generációhoz tartozom.

    Annyi idő alatt végeztem el a főiskolát majd az egyetemet, amennyi alatt kellett. Van munkám, férjem. Sokan konzervatívnak tartanak.

    Tudom, látom, hogy körülöttem a korombeliek nem így élnek. Lébecolnak a felsőoktatásban, majd ha sikerült végezni, otthon ülnek a gép előtt. Heti 3x buliznak. Amíg nem lesz komoly párkapcsolatuk, nem fognak elmenni otthonról, nem fognak munkát vállalni, mert nincs céljuk.

    Alapvető különbségnek tartom a korábbi generációkhoz képest, hogy nálunk nem dívik párkapcsolatban élni hosszú ideig. Így egyedül, ha talál is az ember munkát, nem képes fenntartani egy lakást/albérletet. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  21. 2011. március 6. 20:4831.
    Megértelek.
    előzmény:
    VilágEncsije (30)
    2011-03-06  20:46
  22. 2011. március 6. 20:4630.

    Ha úgy vesszük, én is Pán Péter vagyok és volna igényem az önállóságra... De: tanulok, mert amikor kicsi voltam, azt mondták, tanuljál, menjél egyetemre, mert az jó, meg dicsőség, mert remek... A suliban prés alatt vagyok, mert jó tanuló a társaság, az ember egyszerűen hülyén érzi magát, ha rosszak a jegyei. Üljek be levelezőre, a kismamák közé, olyan képzésre, amit a tanárok se vesznek komolyan? (Barátok panaszolják, hogy így van...)

     

    A munkahelyen agyonszívatják a fiatalokat, meg mindenkit. Ha suli mellett mondjuk négyóráznék, akkor annyit keresnék, hogy egy közös albérletben lakhassak valakikkel. Amit sokan csinálnak, de azt a Naplóban sem mondták függetlenségnek, ha az ember hétévégén hazajárt...

     

    Szóval, én azért lakom otthon és próbálok így boldogulni, mert félek attól, hogy kiégek. Ketten anyukámmal, szoros nadrágszíjjal és úgy, hogy igyekszem legalább alkalmi munkát vállalni még mindig meg tudunk élni úgy, hogy nem kelek azzal a dilemmával, hogy a lakbért fizetem ki, vagy megbukok a vizsgán....

    előzmény:
    vérmatska (12)
    2011-03-06  20:31
  23. 2011. március 6. 20:4629.

    Az a nagy baj,hogy sokan nem is akarnak felnőni.Innen az elnevezés,hogy Pán Péter szindróma.

    Nem baj az,ha együtt lakik a gyerek akárhány évesen is a szüleivel,hanem az,ahogy a riportban az egyik lány is,pl. arra a kérdésre,hogy takarít-e otthon,azt a választ adta,hogy "Nem,az anyukám csinálja hétköznap a talarítást" meg a másik válasza az ledöbbentett :"Míg a divat és a szórakozás érdekel,addig nem adok le pénzt itthon,és nem is szeretnék elköltözni"

    Tehát a leválás ami normális lenne..Bele se gondol,hogy a szülei taníttatják,fizetik a számlát,ő meg legalább kivigyen egy szemetet.Ezek a méheknél a herék. Csepp empátia,szülő iránti tisztelet..valami..semmi.Le merem fogadni,hogy a lázát nem tudja egyedül megmérni 28 évesen.És ez a baj ezzel a csoporttal. A szüleik nagyrészben a hibásak,hogy nem nevelték őket önállóságra. Mi lesz amikor nem lesznek a szülők???????

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  24. 2011. március 6. 20:4528.
    Úgy, hogy az idegen család sarját én választom, a szüleimet meg nem. Nekem pl. az anyukámmal csak azért mondható jónak a viszonyunk, mert 18 évesen elköltöztem othonról - egyszerűen mi nem tudunk együtt élni, van ilyen. Ha nem ő lenne az anyám valószínűleg az életben nem lennénk jóban, annyira különbözünk. 
    előzmény:
    Valaki* (16)
    2011-03-06  20:33
  25. 2011. március 6. 20:4527.
    Sőt nem egy olyan esetet láttam, ahol a szülők miatt mentek szét a fiatalok. Ezért úgy gondolom, hogy jobb külön, persze, ha megtehetik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_802927 (1)
    2011-03-06  20:01

Címlap

top