Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szoptatás nyilvánosan

Torolt_felhasznalo_586479
Torolt_felhasznalo_586479
Létrehozva: 2011. augusztus 24. 11:46

Én nem emlékszem, hogy az én időmben nyilvánosan szoptattak volna a nők, bár sokkal elfogadottabb volt mint ma. Őszintén szólva viszolygást vált ki belőlem, amikor valaki nyilvánosan szoptat. Láttam egy asszonyt, aki a villamoson kivette a mellét, és szoptatni akart, de a gyerek nem evett. Ezért nyomta, spriccelte a tejet a gyerek szájába, a mellbimbóját csavargatta, nem ragozom, undorító volt.

 

Aztán gyerekeket vittem vonattal táborozni. Egy külföldi fiatal nő szintén szoptatáshoz készülődött nyilvánosan, már roszzul voltam a gondolattól. De annyira meghatóan csinálta, annyi tapintattal mind a gyermek mind a környezete felé, hogy meghatódtam. ugyanis  elfordult az ablak felé és egy vékony kendőt terített a gyermek fejére és a mellére, így gyakorlatilag semmit sem lehetett belőle látni, mégis maradt a szoptatás idillje.

 

Szerintem a szoptatás nem tartozik másra - mondom ezt három gyerek anyjaként- de ha mégis muszáj, akkor tapintatosan csinálja valaki.

  1. 2011. szeptember 1. 21:351276.

    a skandinav orszagokbol vagy az egyesult kiralysagbol.

    valami ilyesmit nyokogtem en is.

    előzmény:
    Lillaréka (1275)
    2011-09-01  21:27
  2. 2011. szeptember 1. 21:271275.

    Nem írok százalékot, mert nem emlékszem és kikeresni meg nincs kedvem... 

    lényeg, a középfokú intézménybe járó gyerekek jelentős százaléka funkcionális analfabéta.

    Nem én mondom, nálam okosabbak mondják.

    Valami nagyon el van rontva az általános iskola alsó tagozatában.

    Hiába tud ugyanis egy gyerek olvasni már az oviban , ha értelmezni nem tudja amit olvasott.

    Ha nem is vesszük át külföldről-- mert vajon honnan vennénk át? a tanitási módszert, felülvizsgálni már tegnap vagy 10 éve is késő lett volna.

     

    Létezik egyébként olyan olvasás tanitás módszer, amivel a nehézségékkel küzdő gyerekeket segiteni lehet. Csak kevés helyen alkamazzák.

     

    előzmény:
    edoa (1274)
    2011-09-01  21:17
  3. 2011. szeptember 1. 21:171274.

    Milyen diplomatikusan fogalmazol...

    Ha igy lenne, nem lenne annyi gond a gyerekek erto olvasasaval es az irassal. Magyarorszag  nem szerepelne le folyton a pizai vizsgalatokban.

    Az alt. isk. elbirna a nehezebb gyerekeket is.

    Nem lennenek farasztoak a kovetelmenyek egy jo kepessegu alsosnak is.

    Nem lenne olyan sok beteg gyerek iskolaidoben.

    Csak azert, mert Magyarorszagon valami ismeretlen -mert ha az orszag nem kepes egy hasznalhato es a gyerekhez igazodo oktatasi rendszert kidolgozni, meg ahhoz is lusta, hogy egy jobbat lemasoljon -vagyis inkabb nem erdeke a politikanak nepszerutlen, ismeretlen dolgokat passzirozni a pedagogusokra es a szulokre az emlitett jo volt eddig, ezutan is jo lesz szemlelet miatt. Szoval attol, hogy otthon nem ismert mas oktatasi mod, attol meg vannak sokkal jobban mukodo modellek.

    Mindegyik alapja az elso negy evet egysegnek venni.

    Ez sokkal farasztobb egy tanitonak, de csinaljak.

    A fotargyakbol a gyerekek csoportokban dolgoznak, ha nem all rendelkezesre eleg tanitono, akkor ugy dolgoznak mint a falusi tanitok, akik egyszerre tanitottak egy iskolat. A gyerekek kepessegeik szerint  vannak csoportokba osztva es nyilvanvaloan a mar olvasni tudok egy csoportba kerulnek es egesz mast csinalnak, mint a masik 3 csoport. Az ertekeles is ennek megfelelo, igy egy osszeolvasassal meg aprilisban is kuzdot nem hasonlitanak ahhoz, aki olvasva jott iskolaba.

    Kivancsi vagyok errol mi a velemenyed. En latom, hogy ez hogy mukodik es mukodik.

    Plusz elonye, hogy mivel nincsenek a gyerek ele elerhetetlen kovetelmenyek allitva es a tanito elvezi, amit csinal, a gyerekek nem utalnak jarni. Mondom, mukodik.

     

     

     

    előzmény:
    Werbunga (1273)
    2011-09-01  20:38
  4. 2011. szeptember 1. 20:381273.

    Te mikor jártál utoljára itthon (mármint annyira, hogy elmerülj az oktatási rendszeünk ezen kérdéseiben)???

     

    "- egysegnek tekinteni az alt. isk. elso 4 osztalyat, azon belul a gyerek akkor tanul meg irni, olvasni, amikor kesz van ra, tudva, hogy az inak csak 7-8 eves korban szilardulnak meg veglegesen a kezfejeben, kinel mikor, addig is a szep irast elvarni es ezzel passzirozni a gyereket hulyeseg"

     

    Nos, ez részben megvalósult, s ezen a téren többre nincs is szükség. Eddig elsőben nem buktattak, mert az első két osztály a tanítók/tanulók rendelkezésére bocsáttatott eddig is ezen célokra. 

    Az meg nonszensz, hogy 3-4. osztályban (9-10 évesen) se tudjon valaki írni-olvasni. Mert akkor az a kisgyerek gyógypedagógiai eset! (Mondom és vállalom ezt gyépés diplomával!) Gondolkodj már egy kicsit: mi a fenét kezdjen akkor négy évig az osztály azon része, aki eleve úgy került be a az iskolába, hogy folyékonyan olvasott? Malmozzon?:-((

     

     

     "-visszaterni a regi tanitok modszereihez, amikor a betuk elott csak kerekitunk vastag, telt szinu kreataval, majd kimozogjuk, tudva, hogy a gyerek a mozgason keresztul tanul."

     

    A gyerek most is a nagymozgásokon át halad a kismozgások (finommotorika) felé. Csak most már ide eljuttatni (részben) az óvoda feladata. Aki nem képes erre, azt az óvónők iskolaérettségi vizsgálatra küldik, s nem kerül iskolába, ha arra még nem érett.

     

     

    "-egy osztaly suthet sutemenyt az iskolanak (vagyis az ostalyban levo gyerekek szulei) ezt a gyerekek eladjak (aproert darabjat) a tobbieknek, ebbol vesznek kamerat, vagy amit akarnak az osztalynak."

     

    Minden évben van mézeskalácssütés és karácsonyi vásár a fiam iskolájában. A hagyományőrző kézműves óviban is volt. Úgyhogy a spanyol viaszt nem kell újra feltalálni...

     

    előzmény:
    edoa (1257)
    2011-09-01  13:43
  5. 2011. szeptember 1. 20:301272.

    Hát ha nincs szamara mas megoldas, arra megfelelo helyszin es alkalom, akkor az a tarsadalom szégyene...

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_586479 (1)
    2011-08-24  11:46
  6. 2011. szeptember 1. 20:221271.
    Nem baj, mivel én sem értettem, hogy hogy is került ez ide (mármint kit is érdekel ez)!?
    előzmény:
    edoa (1266)
    2011-09-01  17:35
  7. 2011. szeptember 1. 17:471270.

    sorry, most latom, hogy nem jol olvastam.

    "egyebkent nem hiszem, hogy csak a szemlelettel van baj itthon" -ezt mondatodat nem voltam kepes elsore felfogni- igy aztan az egesz hsz-dat felreertettem. 

    az elozo hsz-mat neked ne vedd figyelembe....

    mire gondolsz a fenti mondattal? 

    előzmény:
    bamope (1262)
    2011-09-01  14:15
  8. 2011. szeptember 1. 17:431269.

    talan ugy erted, hogy a kint szoptato nem tudja elnyomni az osztoneit? hova lehet ezt meg csavarni?

     

    előzmény:
    BBÉVI (1261)
    2011-09-01  14:07
  9. 2011. szeptember 1. 17:401268.

    nem hiszed, hogy a szemlelettel van baj otthon.

    leirtam valamit, amivel esetleg meg nem talalkoztal, mire a valaszaid:

    -honnan tudom...

    -hogy kepzelem...

    nagyon szivesen elmondom, ha tenyleg erdekel, sokaig tart, de tenyleg nagyon szivesen, ha erdekel. de a hsz-bol az erdeklodes csiraja is hianyzott, ugy meg minek.

    roviden: igen, mindegy mikor tanul meg olvasni 1. es 4. kozott

     

    előzmény:
    bamope (1262)
    2011-09-01  14:15
  10. Torolt_felhasznalo_144923
    Torolt_felhasznalo_144923
    2011. szeptember 1. 17:371267.
    Aha, értem.
    előzmény:
    Lillaréka (1252)
    2011-09-01  10:23
  11. 2011. szeptember 1. 17:351266.

    nem tagadod, amit mondtam a magyarokrol, hanem azt kerdezed, most sirjatok-e, hogy emiatt elmentem.

    hat, nekem mindegy mit csinaltok, en nem arrol beszeltem.

    előzmény:
    Werbunga (1265)
    2011-09-01  15:20
  12. 2011. szeptember 1. 15:201265.

    Most sírjunk, hogy emiatt elmentél?

     

    Bizonyára mi lettünk szegényebbek lettünk így...

    Szinte a saját bőrömön érzem a fájó hiányod.:-)))

    előzmény:
    edoa (1255)
    2011-09-01  11:53
  13. 2011. szeptember 1. 15:131264.
    Tudom, tudom: egyenesen én vagyok a hülye, mert nekem neten át is megy.:-)))
    előzmény:
    Lillaréka (1225)
    2011-09-01  06:31
  14. 2011. szeptember 1. 14:571263.
    Azon kívül, hogy szemrehányó/számonkérő/bántó, semmi. Ne más akarja már megmondani ki hogy éljen... nem tudom ő mit szólna, ha ÉN előírnám neki a napirendjét.
    előzmény:
    Werbunga (1220)
    2011-08-31  23:31
  15. 2011. szeptember 1. 14:151262.

    Honnan tudod, hogyan oktatnak a magyar általános iskolákban jelenleg?

    Hogy honnan szereznek pénzt különböző dolgokra?(bár gyanítom nem sok osztály vágyik kamerára-gyakran elég lehet a meleg ebéd, az, hogy van

    ceruza meg füzet)Mi az a sok minden, amit pénz nélkül meg lehet oldani?Honnan tudod, hogyan tanítanak írni-olvasni?Az első 4 év egy egység -ez rendben van.Ezen belül akkor tanul meg írni,olvasni amikor készen áll rá?Ezt hogy képzeled?Van aki már elsőben, van aki csak negyedikben?(bár igaz, lehet differenciálni...)

    Egyébkén nem hiszem, hogy csak a szemlélettel van baj itthon.

     

    előzmény:
    edoa (1257)
    2011-09-01  13:43
  16. 2011. szeptember 1. 14:071261.
    Nem baj ha nem érted...én viszont nem akarom tovább ragozni ezt az ösztön- dolgot,mert ugyan helytálló a véleményem,de itt ezen a fórumon nem "mutat jól".
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  17. 2011. szeptember 1. 13:581260.

    nem, kosz, jo itt nekem.

    letfenntartas, fajfenntartas: itt egy ehes gyerekrol van szo, nem igazan ertelek.

     

    előzmény:
    BBÉVI (1258)
    2011-09-01  13:45
  18. 2011. szeptember 1. 13:551259.

    Kedves Edoa!

     

    Hidd el szinte semmi nem áll tőlem távolabb,mint irigyelni a közterületen szoptatókat,sőt a szoptatókat sem. Szép napot!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. 2011. szeptember 1. 13:451258.
    Nem szeretnék "nyakig túrni a másik életében",sőt mellig sem...azért írtam,amit írtam. Ha esetleg miattam léptél le itthonról,nyugodtan visszajöhetsz. Nem igazán számít h eggyel több v kevesebb...........Egyébként biztos te is halottad már h a létfenntartás és a fajfenntartás is ösztön,így nehezen elnyomható.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  20. 2011. szeptember 1. 13:431257.

    - egysegnek tekinteni az alt. isk. elso 4 osztalyat, azon belul a gyerek akkor tanul meg irni, olvasni, amikor kesz van ra, tudva, hogy az inak csak 7-8 eves korban szilardulnak meg veglegesen a kezfejeben, kinel mikor, addig is a szep irast elvarni es ezzel passzirozni a gyereket hulyeseg

    -visszaterni a regi tanitok modszereihez, amikor a betuk elott csak kerekitunk vastag, telt szinu kreataval, majd kimozogjuk, tudva, hogy a gyerek a mozgason keresztul tanul.

    -egy osztaly suthet sutemenyt az iskolanak (vagyis az ostalyban levo gyerekek szulei) ezt a gyerekek eladjak (aproert darabjat) a tobbieknek, ebbol vesznek kamerat, vagy amit akarnak az osztalynak.

    -lehet bolhapiacot szervezni hetvegen az iskolaudvaron, ahol a csaladok eladhatjak, amire nincs szukseguk, a bevetel 10%-at az iskolanak adjak, ami ebbol maszokat vesz vagy amit akar.

    ...stb.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_476346 (1256)
    2011-09-01  12:15
  21. Torolt_felhasznalo_476346
    Torolt_felhasznalo_476346
    2011. szeptember 1. 12:151256.
    Milyen problémát lehetne megoldani az oktatásban? Kiváncsi vagyko!
    előzmény:
    edoa (1255)
    2011-09-01  11:53
  22. 2011. szeptember 1. 11:531255.

    Nini, megint egy kulturember, akirol sugarzik az intelligencia.

    Ha kint szoptatok, masokat szopatok vele.

    Ettol van meg lejjebb?

    De legalabb igy eszembe jut, miert is jottem el Magyarorszagrol.

    Nem a penz hianya a legnagyobb baj otthon, hanem a szemlelettel van baj.

    Irigyseg, rosszindulat, nyakig turni a masik eleteben.

    Egy csomo problemat meg lehetne oldani pl. az oktatasban egy filler nelkul, de nem lehet, a magyarnak az jo, ami joo voot eddig is.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  23. 2011. szeptember 1. 10:411254.
    Pedig csak egy ösztönszerű cselekvés-folyamat,nem kellene túlmisztifikálni és pláne nem nyilvánosan kérkedni vele utcán v akárhol mások előtti szoptatás formájában pl..Mert az mások szopatása is egyben,de legalábbis semmibevétele....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  24. 2011. szeptember 1. 10:291253.

    Béla!

     

    Igen,itt egyesek azt gondolják h az anyaság = never- ending glory.....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  25. 2011. szeptember 1. 10:231252.

    Azért megyek inkább a MÁKhoz, mert a postai sorbanállás jóval tovább tart.

    (nálunk) én is a könnyebb utat választom ezzel. 

    + biztos, hogy rövidebb igy, mint a postára várni, ami ki tudja mennyi idő mulva hozza vissza. 

     

    Nekem is kiküldik a nyomtatványt.. ja.. akkor amikor már rég bevittem az újat.

    Ők megvárják, amig lejár.. és nem várhatom meg,  mert akkor csúszna az idő. . az közgyóggyal is.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144923 (1251)
    2011-09-01  10:14

Címlap

top