Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ebadó

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2011. október 13. 12:39
Évi 3500 forint. Ennyi ebadót, pontosabban ebrendészeti hozzájárulást kell fizetniük 2012-től a gazdáknak. Az állam a kutyatartási morál javulására, az önkormányzatok plusz bevételekre, a menhelyek az ebek tömeges utcára kerülésére, az egyszerű kutyatulajdonos pedig a macskaadó megjelenésére számítanak az új rendelettől.

Tovább a cikkre...
  1. 2011. október 13. 19:42126.
    Azt írtam, jó 30 éve. Ebbe belefér a 78-as év is. Nekünk 69-től voltak kutyáink, most is van 2. Ebből 1 ivartalanítva, mert az Illatos útról hoztuk ki, a másikat találtuk, ő már több mint 11 éves. Őt már sem chipeltetni, semi ivartalaníttatni nem fogjuk. Igaz, az udvart el nem hagyja, tehát semmilyen veszély nem fenyegeti "gyermekáldás" terén.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_567762 (122)
    2011-10-13  19:20
  2. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2011. október 13. 19:38125.
    jujujj! Nem kioktatásnak szántam ám! Ha úgy érzed, bocsi!
    előzmény:
    bbius (123)
    2011-10-13  19:21
  3. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2011. október 13. 19:31124.

    Nem vagy fordítva bekötve, csak másként gondolkodol a problemáról, mint én. Nem baj az, nem vagyunk egyformák.

     

    Én soha nem tartanék házban, kimenni tilos,  macskát. Én látom az enyémen, hogy a nap nagyobbik részében, amikor épp nem az ölömben kíván üldögélni, hogyis mondjam? megvan neki a saját "macskaélete". Elmegy valahova, órákra, istenbizony kíváncsi lennék, hova, néha nem jön haza éjszakára --a fene esz meg olyankor--, játszik a szomszéd cicákkal, vagy csak egyszerűen egymás mellett heverésznek, néha összebújnak. De az is előfordul, hogy verekednek. 

     

    Nyugodtabb lennék, ha soha nem menne sehova, az szentigaz. De van neki is élete. Egy kicsit olyan, mint a gyerekeddel. Mennyire nyugodtabb lennél, ha mindig itthon tarthatnád, ahol, tudod, semmi baj nem érheti.  De nem teheted, senki sem szereti a ketrecet, mégha puhára van is bélelve. Vagyis a te nyugalmad, versus a igazi élet.

     

    Az ivartalanításról nem kell meggyőznöd. Meggyőzött róla a valóság, írtam lennebb.  

    előzmény:
    ÁgicaT (110)
    2011-10-13  16:32
  4. 2011. október 13. 19:21123.
    Nézd, én nem kérdőjeleztem meg, hogy az ivartalanítással eltűnik a szexuális vágyuk; pont azt írtam, hogy én is ezt tapasztalom, viszont szerettem volna valami objektív dologgal, tudományos igazolással szolgálni azok számára, akiket ez nem győz meg. Viszont, megkopott a biológia-tudásom, és nem akartam hülyeséget írni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_567762 (118)
    2011-10-13  19:05
  5. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2011. október 13. 19:20122.
    Az ebadót '88-ban törölték el, és jóval régebben volt, mint 30 év. Nekem '73 óta vannak kutyáim, bizony, akkor is fizettük.
    előzmény:
    pamutto (119)
    2011-10-13  19:13
  6. 2011. október 13. 19:17121.
    Akár 2 kilós a kutya, akár 25, mindegyiket sétáltatni kell. Még a kertes házban lakókat is. T.i. a kutyának egyrészt kell a mozgás, másrészt kell az ember (gazda) közelsége. És, ha tisztán tartod a kutyádat, az nem fertőző a gyerekre sem. Nekem volt egyidejűleg kisgyerekem és kutyám is, oszt egyiknek sem lett a másiktól semmi baja. Ha persze nem akarsz, az más. Akkor Isten őrizz! Még akkor sem, ha a gyerek úgy kívánja. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (19)
    2011-10-13  13:20
  7. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2011. október 13. 19:15120.
    Annak idején, amikor én voltam kezdő kutyatartó -- lassan 40 éve --, volt ebadó. Akkor többek között ez tartalmazta a veszettség elleni védőoltás árának jelentékeny részét. Az oltásért 7 Ft-ot fizettünk. Hogy mire használták a befizetett adó többi részét, nem tudom.
    előzmény:
    hufur (117)
    2011-10-13  18:47
  8. 2011. október 13. 19:13119.
    Kisvárosi lakos vagyok, és nálunk belterületen max. 2 kutya tartását engedi az önkormányzat. A kutyánkénti havi 300 Ft nem dönt nyomorba, de félek, sokan nem így gondolják, és szélnek eresztik szegény párákat. És akkor tele lesz kóbor kutyákkal a környék, és a gyepmesteri hivatal majd jól kiirtja őket. Legalábbis ez történt jó 30 éve, amikor szintén bevezették az ebadót.
    előzmény:
    lillugeng (13)
    2011-10-13  13:11
  9. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2011. október 13. 19:05118.

    Nézd, az én masztiffomat az első tüzelése után muszáj volt ivartalanítani, hiába tenyész-szukának szerettük volna. Annyira lazák voltak a belső nemi szervei, hogy a pérája és a hüvelye túl duzzadt, és a hüvely kicsúszott belőle. Igen riasztó látvány volt, mint ahogy az is, hogy a péráját a tüzelés időszakára két öltéssel lazán összevarrták, hogy azért a pisi és az egyéb folyadék távozni tudjon.

    Ahogy befejeződött a tüzelés, egy hétre rá műtötték. Akkor volt 16 hónapos. Ma 6,5 éves, eszébe sem jutnak a kanok, maximum annyira, hogy lehet-e velük irdatlan nagyot ökörködni. 

    előzmény:
    bbius (115)
    2011-10-13  18:35
  10. 2011. október 13. 18:47117.

    Azért annak örülök, hogy nem Ibi Nadin van többségben, hanem azok, akik józanul gondolkodva próbálnak igazi kutyaéletet teremteni a lehetőségek keretein belül a kutyájuknak.

     

    Igen, és annak is örülök, h nem kell a szukát minden évben kétszer több hétre bezárni, és hogy az alapból is roppant domináns kan kutyánk sem indul világgá a tüzelő szukák után, bármikor vihetem őket kutyatársaságba, játékon túlmenő agresszivitás egyikben sincs, nem bántanak sem embert, sem állatot, a macska (ivartalanított kandúr) velük is alhat.

     

    És nem az ebadó fog földhöz verni, akkor se, ha netán mégis kell fizetnünk. A magyar kutyatartási kultúra mellett igencsak ráfér a plusz finanszírozás a menhelyekre.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  11. 2011. október 13. 18:45116.

    Sajnos a feltételek sem adottak városban-néhány kivételtől eltekintve-ahhoz,hogy a kutyákat lemozgassák.Pl.nálunk kutyafuttató néven építettek egy kb.60x5 méteres területet,amiben van 5 db agilityzéshez való építmény,emiatt még végigfutni sem tudnak a kutyák,mert lefejelik az eszközöket.Kistestű kutyából is legfeljebb 3 tud bent lenni.

    A kirándulások alkalmával sem igazán nyerő egy vadász kutyát csak úgy elengedni,had rohangálja ki magát,mert esetleg szagot fogva eltűnik,vagy a másik eshetőség,hogy kóbor ebnek nézve kilővik. 

    Szóval nem csak a kutyatartóknak kellen feltételeket szabni,hanem a lehetőségeket is meg kellene teremteni normális kutyatartáshoz,ezt lehetne tanulmányozni esetleg pl. sógoréknál Ausztriában. 

    előzmény:
    ÁgicaT (31)
    2011-10-13  13:46
  12. 2011. október 13. 18:35115.
    Igen, ezt én is tudom, csak pl. a nőknél van olyan hormon, ami a nemi működést szabályozza, és a hipofízisben termelődik, viszont nem tudom, hogy ezeknek van-e hatása a szexuális vágyra (régen volt biológia óra), ezért nem akartam kontárkodni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_567762 (112)
    2011-10-13  16:41
  13. 2011. október 13. 18:24114.

    Mert a kutya nem lakásba való. És nem lakótelepre. 

     

     

    Sőt,az emberek közül is akadnak jó néhányan 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (10)
    2011-10-13  13:10
  14. 2011. október 13. 18:07113.

    szerintem jó ötlet a kutyatartási igazolvány is.aki ilyenekre áldoz és foglalkozik az álatával,az felelős állat tartó.nem úgy mint aki bezárva tartja,éhezteti,veri,vagy épp le sem szarja egész nap

    nekem eddig kutyámnak is míg élt minden oltása megvolt,utaztatva volt,tehát oltási könyv alap.macskám van most már de neki is minden papír megvan.aki nem így tart állatot,akkor inkább ne vállaljon

    előzmény:
    Robin62 (101)
    2011-10-13  15:58
  15. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2011. október 13. 16:41112.
    A biológiai késztetéshez megnövekedett hormonszint kell. Szukáknál az ösztrogén, kanoknál a tesztosztero. Az ösztrogén a petefészekben, a tesztoszteron a herékben termelődik.
    előzmény:
    bbius (102)
    2011-10-13  16:01
  16. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2011. október 13. 16:38111.

    Bocsi, de ahogy olvaslak,bizony eléggé lekorlátozod beszabályozod a kutyád életét. Nem találkozhat más kannal, hogy ne hepciáskodjon, tulajdonképpen a vadászösztönét is visszafogod, gyakorlatilag a te elképzelésed szerint kell, élje az életét. És valamilyen álhumánus csonkításellenességre hivatkozol akkor, amikor viszont osztályrészéül szabod az egyik legfontosabb ösztönében való gátlást. Nem mehet szukához akkor, amikor a tesztoszteron kihabzik a fülén. Nem tud beszélni, így nem is tudja elmondani, mennyire kínlódhat, amikor hívja a természet. Nem tudom, hány kutyád volt eddig. Nekem 16. És láttam maszturbáló kant. Nem akarok többet látni.

    És láttam olyan kutyit is, akinek nem volt akadály a kerítés. Ha menni akart, akkor ment. Kan rendszeresen, szuka pedig csak a tüzelési időszakban. És üvöltöttem gondos gazdival, aki éppen elásni készült az élő újszülötteket. De ő ugyan nem ivartalanít, mert micsoda csonkítás az már! 

    Azóta a kutyáját, egy ilyen mennem kell, mert várnak a kanok akció közben egy vonat vágta ketté.

    Ennyit a nem csonkítok felfogásról. 

    előzmény:
    Ibi Nadin (98)
    2011-10-13  15:53
  17. 2011. október 13. 16:32110.

    Na jó, lehet, hogy én vagyok fordítva bekötve.

    De szerintem a kutyának, cicának is jobb, hogy egyszer az életben van 1-2 zűrösebb hete, minthogy évente 2x a fajtársai megsebesítsék, akár halálosan is... Halt már bele cicám az ilyen hancúrozásba. És a réten, ahová a kutyával kijárunk, ott is altattak már el hatalmi harcban megsebesült kutyát.

    Szóval inkább az ivartalanítás, mint ez.

    De biztos én gondolom rosszul.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (100)
    2011-10-13  15:56
  18. 2011. október 13. 16:29109.

    Hááát.... nagyon másak az elképzeléseink kutyatartás terén.

     

    Én alig vártam, hogy meglegyenek az oltásai, és azóta viszem más kutyák közé, mert az alapvető szocializációhoz hozzátartozik, hogy megszokja és megtalálja a helyét egy falkában. A fajtársaktól sokkal több dolgot, és sokkal könnyebben tanul meg, mint tőlem, vagy bármely más embertől.

    Például Artúr nem retteg a tüzijátéktól, hanem izgatottan lesi. Csak mert amikor először találkozott a jelenséggel, egy vadászatra is járó vizslával volt, aki az első durranások után leült a földre, és kémlelte az eget, várva a lepottyanó vadat, ami nyilván lepottyan a durranás (szerinte lövés ) után. Artúr először elfutott pár métert, majd visszanézve látta, hogy 'jaaa, nem így kell viselkedni', és egy percig nem retteg a tüzijátéktól. Bezzeg én magyarázhattam volna neki, mikor tele voltam izgalommal, hogy 'jajj, jajj, mi lesz vele szilveszterkor?'

    És azt sem értem, hogy "beszűköl a kutyák tere"... mert? Akkor nyílik ki igazán a világ számára, amikor a fajtársaival játszadozhat. A velem való játék csak olcsó pótlék ahhoz az örömhöz képest, amit egy-egy ilyen alkalom után érez.

     

    Egyébként nem azért lett ivartalanítva, mert az ebadótól rettegek. Nem az a havi 300 Ft fog hazavágni, a 10ezer forintos táp mellett... 

    előzmény:
    Ibi Nadin (98)
    2011-10-13  15:53
  19. 2011. október 13. 16:18108.

    Egyáltalán nem, értem a logikát! A mi kutyáink a kertben rohangálnak, senkit nem zavarnak. Szeretjük, gondozzuk őket.Nem kevés pénzbe kerülnek.Mi köze ehhez bárkinek is? Miért kellene utánuk adót fizetnem?

    Van sok szép virágom. Esetleg meg kellene adóztatni ezeket is?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  20. 2011. október 13. 16:18107.

    Egészen addig nem fáj, amig egy jó kis gyökérbe (erdőben futáskor), vagy egy otthagyott drótba be nem akad, és nem szakítja le, esetleg nem csak az ujjat, hanem a lábából is egy részt... 

    Te meg is gondolod, hogy mit beszélsz? 

    előzmény:
    Ibi Nadin (99)
    2011-10-13  15:55
  21. 2011. október 13. 16:16106.
    farkas-karomra gondolhatott
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (96)
    2011-10-13  15:43
  22. 2011. október 13. 16:15105.

    Ki a fene beszél itt arról, hogy az ebadó elkerülésére ivartalaníttattuk a kutyáinkat/macskáinkat?

     

    Ibi Nadin, amit te itt beszélsz, az egy érzelgős marhaság. Már ne haragudj, de talán keresd fel bármelyik menhely honlapját, vezetőjét, kérdezd meg, vajon ők azért ivartalaníttatják-e az állatokat, mert nincs hova tenni a pénzüket? Vagy netán azért, hogy ne kerüljön még több, nem kívánt állat az utcára? Vagy netán azért, hogy felelőtlen emberek ne használják szaporításra az egészséges, szép szukákat, főképpen fajtatiszta vagy annak látszó kutyák esetében? Vagy netán azért, hogy a rengeteg örökölhető betegséget ne adják tovább?

    Számtalan indok van, amiből csak egy, hogy kevésbé legyen domináns a kutya v macska.

    Tényleg, sokkal humánusabb vízbe fojtani a nem kívánt, de megszületett kisállatokat. Ahogy nagyanyáink csinálták.

    Komolyan, beszélgess el mondjuk a Lelenc Egyesülettől Tenner Annával, megtalálod Facebookon, iwiw-en, jó volna, ha hallanád egy olyan ember véleményét is, aki egyrészt emberszámba veszi a kutyákat, másrészt pontosan tudja a gyakorlati munkájából, hogy az élet nem úgy működik, ahogy te gondolod... vidéken mindig van a kismacskának gazda... persze... csak az állatmenhelyünk vezetője tart otthon kb. 40-et, mert senkinek nem kellenek. Szerinted jobb egy kutyának az utcán kóborolva, rühesen, bolhásan, éhesen élni a romantikus szabadságban, mint otthon, gazdával, tisztán, bolha nélkül, és netán ivartalanítva?

     

    A szexuális késztetés nem tűnik el az ivartalanítással, legalábbis az én kankutyámnál nem tűnt el. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  23. 2011. október 13. 16:09104.
    Aki ilyet hagy (mármint kutyás gazda), az bolond, és az ilyet én is nagy ivben igyekszem elkerülni. Ilyen idős gyerek számára az én kutyám óriás, de le szoktam ültetni, fektetni, és ha a szülőn látom, hívom, hogy simogassa meg. Olyan nagy kutyával barátkozzon, aki nem riasztja, hanem valóban a megismerést segíti.
    előzmény:
    csicsu83 (55)
    2011-10-13  14:23
  24. 2011. október 13. 16:07103.

    Nem biztos, hogy jól látod az ivartalanítást. Felőlem lehetne ivarzó a kutyám, megoldottam az előzővel is, de: az időben ivartalanított szuka majdnem 0% valószínűséggel kap meg egy-két igen komoly betegséget, amely kizárólag az ivarzó, de nem vemhesülő kutyáknál fordul elő nagyon gyakran. Macskákról nem tudok nyilatkozni, de amikor a kandúr végigjelöli a lakást a pisijével, többször naponta, és a férfilátogató cipőjét, táskáját kabátját is, akkor inkább ivartalanítás-párti vagyok a macskáknál is.

    Az előző kutyám melltumort kapott, az állatorvos szerint nagyon nagy valószínűséggel azért, mert nem volt ivartalanítva. Ne akard tudni mennyit szenvedtünk, ő a mellműtét és az utánna következő kezelés miatt, én meg azért, mert végig kellett néznem a szenvedését. Talán te is megváltoztatod a nagyon hangoztatott véleményed, ha egyszer hasonló cipőbe kerülsz... 

    előzmény:
    Ibi Nadin (53)
    2011-10-13  14:21
  25. 2011. október 13. 16:01102.

    Ha anyagi megfontolásból döntöttünk volna, akkor nem ivartalanítottuk volna 35 ezerért...
    Azért döntöttünk így, mert

    - jobb neki, hogy nem lesz petefészek-, méh- stb rákja (nagyanyám egyik kutyája petefészekrákban halt meg)

    - jobb neki, hogy nem lesz még véletlenül sem vemhes (egy embernek sem (csak) öröm és boldogság egy terhesség, nem hiszem, hogy a kutyáknak annyira hiányozna; a kiskutyákról, akiknek felelősségteljes gazdit kell keresni, ne is beszéljünk...)

     

    A biológiai vonatkozást (miért nem érez szexuális késztetést) nem tudom szakszerűen elmagyarázni, hülyeséget meg nem akarok mondani, de tapasztalatból mondom, hogy "működik". 

    előzmény:
    Ibi Nadin (72)
    2011-10-13  14:41

Címlap

top