Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Iskolába MINDENÁRON ????!!

pötyike
Létrehozva: 2013. január 18. 09:04

Csak nekem van problémám azzal, hogy a mostani 6 éveseket ha törik ha szakad, de be akarják rakni iskolába?


Az én lányom az iskola érettségi tesztet, amit a logopédus csinált meg velük az óvodai év elején 16 pontosra írta meg. A teszt maximális pontszáma 30 pont, 20 ponttól iskolaérett a gyermek. A 16 pontra az óvónő csak legyintett!!!! Akkor miért a teszt????


Ügyes, okos, értelmes és szabálykövető a lányom. A teszt különböző részeit kiemelkedően csinálta meg. Az alacsonyabb pontszám azért lett, mert még nem alakult ki a jobb és a bal kéz dominanciája. Ez sem érv az óvodának.


Az sem, hogy még 107 cm. és 17 kiló. Az iskola érettséghez 110 cm és 18 kg. kell, amit talán akkorára el is ér, de akkor sem túl jó, hogy 18 kilósan 23-25 kilós 7-7,5 évesekkel kezdi az iskolát.
Ma már egyértelmű, hogy a hátránnyal indult gyerekek cipelik magukkal a lemaradásukat az iskolai évek alatt, annak minden frusztrációjával együtt. Nem hozzák be a lemaradást!!!!


Értem én, hogy az is ugyanolyan káros, ha olyan testileg és szellemileg érett gyerekek unatkoznak az ovis nagycsoportban, akiknek már iskolában lenne a helye, de az én tapasztalatom az, hogy ezzel a szigorral nagyon sok olyan gyerek is bekerül az iskolába akinek még jót tenne az egy év!


Ezzel a törvénnyel életeket tesznek tönkre!


Minket a nevelési tanácsadóba irányítottak, de nagyon félek, hogy ott is kiadták azt az utasítást, hogy akit csak lehet küldjenek iskolába.
Az is elképesztő, hogy egyéb családi szempontokat nem vesznek figyelembe. Például, abban az évben amelyben apa és anya el fog válni, indokolt lenne nem terhelni a gyereket az iskolával, vagy ahol mondjuk az egyik családtag beteg. (Nálunk a nagyinak újult ki a tüdőrájka, a legjobb esetben is egy kemoterápiákkal terhelt, betegápolós nagyon nehéz évnek nézünk elébe, a legrosszabbra gondolni sem merek) Miért nem érdekel ez senkit?


MIT GONDOLTOK ERRŐL? MILYEN TAPASZTALATAITOK VANNAK? NÁLATOK IS NAGYON NYOMJA EZT AZ OVI? A NEVELÉSI TANÁCSADÓTÓL LEHET VÁRNI NÉMI SEGÍTSÉGET? VÁROM A VÉLEMÉNYEKET, TAPASZTALATOKAT!


(Szeretném egy blog bejegyzésben, cikkben megírni mindezt, aki nem járul hozzá, hogy közzé tegyem a szavait – név nélkül természetesen kérem írja meg)

  1. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. január 21. 11:03226.

    Igen, az a Pokorni Zoltán.

     

    Igen, nagy baki volt a balneológia valóban.

     

     

    Habár tudom, sokan inkább Magyar Bálintot sírják vissza, mert ha még sokat ténykedik, már elsős tudásra is kiadnák az érettségit

    előzmény:
    Zsifikati (224)
    2013-01-21  09:05
  2. Torolt_felhasznalo_855549
    Torolt_felhasznalo_855549
    2013. január 21. 09:19225.

    Amikor az én fiam volt 6 éves (1995), akkor meg az volt a "divat", hogy iskolaérett gyereket is vissza akartak tartani pusztán arra hivatkozva: hadd játsszon, hadd "érjen" még egy évig. Pfffffffffffffffffffff

     

    Az én fiamat sem akarták engedni (6 éves és 9 hónapos volt szeptemberben). A döntést azzal akarták alátámasztani, hogy a gyerekem még nem lenne képes odafigyelve végigülni egy tanórát.

     

    Elmondom, ezt mire alapozták:

     

    Nagycsoportban lehetősége volt a gyereknek játékosan angolt tanulni, kipróbálni magát. Szerette. Pár hónap után "gondok" voltak vele: óra közben ki-kiment a folyosóra.  

    Angol tanárnő szerintetek legalább egyszer megkérdezte tőle, hogy miért teszi? NEM! Pusztán elmondta az óvónőnek, hogy ez, meg ez történt.

     

    Én megkérdeztem. Fiam elmondta, hogy a tanárnéni már sokadszorra is ugyanazt a leckét tanítja, mert vannak, akik még nem tudják a szavakat, amiket ő már régen, és nagyon unatkozik. Ennyi.

    Tehát differenciálás ohne, a gyerek a hibás, és kész!. :D 

     

    Úgy látszik, "fent" időnként kipattan valakinek a fejéből valami, ami ugyebár a gyerekek egyéni fejlődési ütemével köszönőviszonyban sincs. Szomorú.

     

    előzmény:
    pötyike (1)
    2013-01-18  09:04
  3. 2013. január 21. 09:05224.

    Az a Pokorny, aki szerint Mo-n fölösleges a balneológia oktatása, mivel nincsenek bálnák?

    (bocs, csak ez volt első, amit megláttam és muszáj volt rá reagálnom....)

    előzmény:
    *jinx* (223)
    2013-01-20  18:12
  4. 2013. január 20. 18:12223.
    De ez nem jelenti, hogy a kormányt is meneszteném! Azzal - többé-kevésbé - meg vagyok elégedve, csak ezt az arrogáns banyát távolítanám el! Pokorny kiváló oktatási miniszter volt pl.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413693 (195)
    2013-01-19  14:35
  5. 2013. január 20. 17:40222.

    Potyike,

     

     

    Nagyon sok tanacs elhangzott. Volt akinek picike gyereke nem lett visszatartva (pl az enyem), de azert ezekben az esetekben az ovonok velemenye az volt, hogy a gyerek iskola erett es magasabb pontot ertek el az iskola erettsegi teszten.

     

    A te esetedben (szerintem) erdemes lenne visszatartani a lanyod. Igen is fontos a jobb-bal kez dominanciaja, egyebkent nem mernek. Harcolj azert, hogy figyelembe vegyek a lanyod erdeket. Viszont ahogy masok is mondtak nem eleg "csak" visszatartani. Ezt az egy evet hasznald fejlesztesre. Talan annak kellene jobban utana nezni, hogy mit erdemes tenni, hogy behozza a lemaradasat. 

    előzmény:
    pötyike (1)
    2013-01-18  09:04
  6. 2013. január 20. 17:01221.
    Nagyon
    előzmény:
    szaszo71 (220)
    2013-01-20  17:00
  7. 2013. január 20. 17:00220.

    hahahahahahaha

    Elütésről még nem hallottál?????

     

    Ngayon okos vagy! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (219)
    2013-01-20  13:08
  8. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2013. január 20. 13:08219.
    Mondd, hogy nem igaz! Magyartanár lettél, és nem tudod, mi a különbség a magyar tanár és a magyartanár között? Azt hiszem, nem véletlenül van a szakmánknak ekkora "becsülete". :(
    előzmény:
    szaszo71 (218)
    2013-01-20  10:26
  9. 2013. január 20. 10:26218.

    Tökéletesen megértem a férjedet, én is így vagyok, az a kellemetlen, ha valaki a hátam mögött akarja mondani, h. merre kell kanyarodni. De megtaláltam a megoldást, megkérem, h. ütögesse meg a megfelelő vállamat:))) Egyébként nekem emiatt soha nem volt poblémám az írás-olvasással, sőt, magyar tanár lettem. Viszont mind a 2 kezemet szinte egyformán tudom használni. Pl. volt, h. valahol véletlenül bal oldalra tették a kanalat, simán megettem a levest bal kézzel, csak akkor tűnt fel, mikor valaki megkérdezte, h. mióta vagyok balkezes. Ja, és a gyerekeimnek nem probléma ez, pedig biztos nem tőlem tanulták.

    Egyébként nem mindenkinél jelentkezik a dyslexia, aki nem tudja tökéletesen megnevezni a jobb-bal oldalt, viszont a dyslexiásokra jellemző ez. Kb. mint a rovar-bogár esetében:))) 

    előzmény:
    ardian (216)
    2013-01-20  08:07
  10. 2013. január 20. 08:52217.

    lady: hát sajnos akkor ez most pech, de szerintem a legtöbb amit adhatunk a gyereknek a szeretetünkön kívül az a tudás, úgyhogy remélhetőleg ennek meg lesz a gyümölcse!

    előzmény:
    lady1986 (187)
    2013-01-19  11:08
  11. 2013. január 20. 08:07216.

    a férjem már rég nem kisfiú, de a mai napig keveri a jobb és baloldalt... mondjuk ez ma már csak vezetés közben okoz problémát, pontosabban, ha akár a gps, akár én mondom, hogyforduljon jobbra, vagy balra, hajlamos a  másik oldalra bekanyarodni... ezért én mindig mutatom is, merre gondolom... :-)

     

    ebből gondolom, hogyez nem csak tanulás kérdése, ez olyan képességzavar, ami egyegész életen át fennmaradhat

     

    lehet, hogy vooltak gondjai is az írástanulással, de ezen biztosan átlendítette az anyukája, aki tanítónő (és ma már 3 diplomája van, 5 nyelven beszél, mielőtt vki szokás szerint lehülyézné)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_116886 (213)
    2013-01-19  21:01
  12. 2013. január 19. 22:04215.
    Az, hogy melyik a gyerek domináns keze, illetve az, hogy tudja melyik keze melyik az két külön történet.A gyerek fejlődése során több szakasz van-van amikor a domináns kezét használja, van amikor ismét mindkettőt használja , majd megint az egyik kezét használja.(és akkor még lehetne beszélni az ehhez kapcsolódó egyéb nehézségekről-pld. keresztdominanciáról stb.)Azért ennek az elsajátítása nem olyan egyszerű-mert ugye magán meg tudja mutatni, aztán térben, majd síkban megtalálni az irányokat.Gondoljunk csak egy tükörre például.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_116886 (213)
    2013-01-19  21:01
  13. 2013. január 19. 21:06214.

    Azért ez nem egészen így van, örülj, h. nincs részképességzavaros gyereked. 

    Mondjuk, az is igaz, h. mostanában túl sok gyerekre egyszerűen rámondják, h. dislexiás, holott nem az. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_116886 (213)
    2013-01-19  21:01
  14. Torolt_felhasznalo_116886
    Torolt_felhasznalo_116886
    2013. január 19. 21:01213.

    Lehet,hogy én nem tudom jól de itt ha megkérdezik,hogy melyik a gyerek domináns keze azalatt azt értik,hogy jobb vagy balkezes a gyerek.

     Tehát melyiket használja többször.

     

    A nagyfiam sokáig 2 kezezett valamikor nagycsoport körül hagyta el a balkezezést.De már kiscsoportban is pontosan tudta,hogy melyik a bal és a jobb keze.Most a kicsi is kétkezezik,de ő is tudja melyik melyik.

     

    Ennek egyébként van egy nagyon egyszerű technikája amivel rögzíteni lehet a gyerekben a jobb és baloldal fogalmát és ezt anno egy óvoda pszichológus javasolta a szülőknek.Egyszerűen öltözködésnél mindig mondani kell,hogy dugd a jobb-bal kezed,a jobb-bal lábad.ezt minden ruhadarabnál ismételni.Tehát póló,pulcsi, alsónadrág zokni, nadrág,cipő.Ez ugyan úgy tanítható és rögzíthető a gyermek agyában mint a színek,számok stb...

     

    Ami még nagyon fontos szerintem,hogy ne az óvónőktől várjon el egy szülő mindent.Sajnos sok szülő nem foglalkozik eleget a gyerekkel,mert majd az oviban megtanulja.Ez nem így működik.

     

    A gyerek mini és kiscsoportban szocializálódik.Középső csoporttól vannak komoly foglalkozások.

    előzmény:
    ardian (206)
    2013-01-19  19:20
  15. 2013. január 19. 20:56212.
    Még jó, h.a szüleim ezt nem hallották, nekem csak 2. utáni nyáron esett ki az első fogam. Lehet, h. 2 évvel koábban küldtek suliba, mint kellett volna???
    előzmény:
    kristály42 (209)
    2013-01-19  19:52
  16. 2013. január 19. 20:36211.

    Látom, Te is Pannikától tanultál. Én egy picit másképp emlékszem (vagy nekünk máshogy mondta, már jó régen volt), hogy akkor iskolaérett a gyerek, ha megindult a fogváltás és tud cipőt kötni. "A cipőkötés tudománya felér egy iskolaérettségi vizsgálattal, annyira összetett folyamat"-ezt is ő mondta.

    Egy kisgyerket visszatartani akkor van csak értelme (kiszűrt probléma esetén), ha meg is kapja hozzá a szakszerű fejlesztést. Csak "úgy magától" nem szoktak megoldódni a gondok.

    előzmény:
    kristály42 (209)
    2013-01-19  19:52
  17. Torolt_felhasznalo_392281
    Torolt_felhasznalo_392281
    2013. január 19. 20:15210.

    Juuuj, Te szadista! Bocs. De az ösztönzés hasznos, ha nem drasztikus. 

    Az én gykem akkor ment első osztályba, amikor azt a pocsék képolvasásos rendszert vezették be.  

    Már a gykek zöme fejből fujta a jelenetek alá irt szöveget, nade ettől nemigen tanultak meg olvasni, szülői alapos besegítés nélkül.

    Tanitónéni is csak azért boldogult, mert már tudott olvasni!!!!! Ő még szótagolva tanult irni olvasni, ami nagyon jó volt.

     

    Az iskolaérettség igencsak óvónő-függő, ha nagyon jó, akkor lehetne rá hallgatni. (pontozás ide, vagy oda....)

    nem véletlen, hogy ma is vannak vegyes csoportok. Nem csal az évek száma határozza meg, hogy menjen, vagy ne. 

    Egy NORMÁLIS óvodapedagógusnak tudnia kell megítélni. De soxor a szülő ebből is presztizskérdést kreál: némelyik azért teper, hogy mehessen, mert zseni a gyereke, a másik meg forditva. Egy ovist nem kilóra mérnek, egy házaspár ha olylan, mint a filézett hal, 160 cm max, soha nem lesz 18 kg-s gyereke 6 éves korára, max. ha nagyapja Schwarzenegger, s az ő génjeit örökölte.- 

    Nagyon nehéz egy szülőt meggyőzni, hogy nem érdeke a óvónőnek, hogy elküldje, vagy visszatartsa a gyereket.

    Ismerek egy óvónőt, aki a lelkét kiteszi, hogy a gyerekek a képességeiknek megfelelően legyenek felkészitve a sulira, s már több elsős tanitónő kérdezte (lakótelep, ovi mellett iskola), a gyerekektől: ki volt az óvónénid? - ja, a Struccgizi? - gondolhattam volna!

    S a vezetőnő szemében szálka lett, mert kitört rajta a féltékenység, hogy a környékről a kiscsop.ba jelentkezők mind Struccelvtársnőhöz akarták vinni a gyereküket.  (ahelyett, hogy büszke lett volna erre).

    Smi lett a vége? Nem kezdett ujabb kiscsoportot, elment másik kerületbe.-

    S hab a tortán: 3 év után itt is hozzá akarják vinni a törpéket.- Hm.

    Itt viszont nem ugyen miért? - örül az vezetőnő!!!!!

    No, ne válaszoljatok, mert nem értek a pedamókussághoz, csak egy szülő vagyok, még ha nem is fiatal. 

    Sok sikert minden nagycsopis anyu-apunak, ugy is tudjátok, hogy a gyereketek az első, és mindenki más csak utánuk jön!!!! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_116886 (205)
    2013-01-19  19:07
  18. 2013. január 19. 19:52209.
    Ha már a Kulcsárné féle mozgásterápiánál tartunk, mit is mond Kulcsárné erről a témáról? 2 ok miatt érdemes visszatartani a gyereket az oviban: 1. ha nem tud cipőt kötni 2. ha nem indult meg a fogváltás. Ha nem ezek miatt tartja vissza, akkor a következő egy év ovi sem fogja megoldani a problémát. Elgondolkodtató.
  19. 2013. január 19. 19:26208.

    lehet persze bezzeggelni a "régennel", de a neveléstan is fejlődik és új dolgokra jönnek ráű a szakemberek

     

    pl. hogy aki nem könnyen tanul meg olvasni, az lehet, hogy nem hülye, csak dyslexiás, ami sokat fejleszthető mozgásfejlesztéssel, de pl. erre is idő kell

     

    régen, ha vki nem tanult meg rendesen olvasni, akkor rossz tanuló lett, hiszen örökre kizárta magát a Guttenberg galaxisból, ezért feljebb sem boldogult

     

    ma már tudjuk, hogy mi a baj, lehet fejleszteni, ezértsok értékes ember tud tanulni

     

    az iskolára való érettség lelki, szellemi mérését sem régóta gyakorolják, régen mindenki ment, aki X idős volt és kész

     

    persze, felnőttek, felnőttünk

     

    de miért kell mindig visszafelé tekintgetni? régen lehetett mosógép néálkül is mosni, sőt folyóvíz nélkül is megvoltak az emberek, akkor minek a fürdőszoba?

     

     

    előzmény:
    sorstárs62 (203)
    2013-01-19  18:49
  20. 2013. január 19. 19:21207.
    Én sem így értettem, nem akartalak megsérteni. Bocsánat, ha félreérthető voltam.
    előzmény:
    ?egyedü!l (196)
    2013-01-19  15:06
  21. 2013. január 19. 19:20206.

    a jobb és balkéz nem létező dominanciája nem melléke sprobléma (ezért van benne az iskolaérettségi tesztben)

     

    aki ugyanis keveri ezt a két oldalt, az sok hasonlóan íranó betű (b, d pl.) esetében keverheti ezeket, ami komoly zavart okozhat az írás-olvasás tanulásban

     

    maga az írás-olvasás iránya sem lesz egyértelmű egy ilyen gyereknek 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_116886 (202)
    2013-01-19  18:30
  22. Torolt_felhasznalo_116886
    Torolt_felhasznalo_116886
    2013. január 19. 19:07205.

    Nálam a nagysrácnak ki kell érdemelnie a tv-t és a gépet is.Bár tv-t nézhet este de napközben csak akkor ha kész a házija és nekem is megfelel.

    A gépezés pedig napi max 1 óra de ha bizonyos tárgyakból 4-est hoz akkor csak fél óra naponta.3-asért pedig 1 hétig nincs gépezés.

    Azért írtam,hogy bizonyos tárgyakból,mert a kézügyessége nem jó,épp csak veri a 4-est és a torna sem az erőssége.Tehát tudom mire képes a gyerekem és nem várok el tőle többet mint amit tud.

     

    Ja és nem mellesleg olvas is,csak úgy magától,mert kapott olyan könyvet ami érdekli.

    előzmény:
    sorstárs62 (203)
    2013-01-19  18:49
  23. Torolt_felhasznalo_959153
    Torolt_felhasznalo_959153
    2013. január 19. 19:07204.

    Egyszer beszélgettem az egyik tanárral az iskolai követelményekről. Azt mondta, nagyon sajnálja a gyerekeket, nagyon leterhelik őket. Egyszerűen képtelenség elvárni tőlük, hogy úgy tudjanak megtanulni valamit, hogy az egy életre rögződjön bennük, hisz amennyi ismeretanyagot számon kérnek rajtuk, ahhoz az kell, hogy amit megtanul egyik alkalommal, azt gyorsan ki is kell ürítse, mert egyszerűen elfogy a kapacitás.

     

    Az teljesen rendben is van, hogy a napköziben csendben kell lenni, nem zavarhatják a másikat. Viszont a hangsúly nem ezen volt a hsz-ban, hanem: "nem foglalkozik úgy a gyerekekkel a pedagógus, ahogy kellene, nem ellenőrzi a házi feladatot, nem érdekli mit csinál a gyerek a "napközis" időben"

    Ezért van az, hogy amikor az egész napos iskola után hazamegy a gyerek - és a szülő, akkor következik mindegyiküknek a következő műszak.

    Szerencsére nem mindenütt van ez így, de már az is épp elég baj, ha akár csak egy helyen így viszonyul egy pedagógus a munkájához.

     

    Másik dolog ami eszembe jutott - bár azt hiszem már mások is írtak erről: jönnek a szünetek, velük pedig a külön házi feladatok. 

    Miért nem lehet az a szünet tényleg szünet a gyereknek is? Ha a felnőtt szabadságra megy, nem viszi haza magával a munkát illetve plusz feladatokat, hogy "nehogy kiessen a gyakorlatból". A gyereknek miért kell?

    előzmény:
    sorstárs62 (203)
    2013-01-19  18:49
  24. 2013. január 19. 18:49203.

    Régen a gyerek szinte minden tudást az iskolában szerzett, ezért érdeklődőbb volt. Most elvonja a figyelmét a tv , számítógép, újabban már az óvodásoknak is Tabletet vesznek a szülők, de egy mesét nem olvasnak nekik. Így persze az óra az "unalmas", nem tudja követni a tanár magyarázatát, a memoriájuk gyenge. pl. a szorzótáblát , verset egyik héten felmondja, egy hónap múlva már nem tudja. És ezt nem az életkor határozza meg. 

    Van aki 3 év alatt sem képes megjegyezni, hogy mennyi 14-ből 7. Annak persze otthon is többet kell gyakorolni. Van akinek  gyenge a  képessége, van aki  nem figyel órán. Talán  régen mindenki kitűnő volt?

    A napköziben meg igenis csendben kell lenni és ülni a fenekén, mert ott önállóan kell megoldani a házi feladatot és tanulni és nem zavarhatja a többi gyereket . 

    A  gyerekeket meg főleg az viseli meg, ha a szülőnek nem reális az elvárása .

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_959153 (198)
    2013-01-19  16:01
  25. Torolt_felhasznalo_116886
    Torolt_felhasznalo_116886
    2013. január 19. 18:30202.

    Szia!

     

    Nem vagyok sem óvónő,sem tanítónő,csak egy 2 gyerekes anyuka.

     

    Próbálom rövidre fogni:

     

    A magasság és a súly nem vet a latba semmit.Barátnőm lánya 104cm és 16kg volt amikor iskolába ment.(az anyja 156cm és 48kg most) tehát ez alkati kérdés.

     

    Azt írtad,hogy azért lett alacsony a pontszáma,mert a jobb és balkéz dominanciája nem alakult még ki.Tehát a gyermeked szellemileg megfelel az iskolába.A dominancia pedig majd írás gyakorlás közben kialakul vagy azon ritka emberek közé tartozik majd akik két kezesek.

     

    Az oviban amikor a teszteket csinálják senkit sem érdekel,hogy apuka és anyuka éppen válnak.Az sem,hogy rákos van a családban.Ennyi erővel én is vissza tarthattam volna a nagyobbikat,mert éppen akkor született kistesója és nem volt annyi időm rá amennyit szerettem volna.

     

    Másoknál is vannak gondok,de ezt nem szabad kivetíteni a gyerekre.Ne akarja senki vissza tartani a gyerekét csak azért,mert válunk,beteg van a családban,költözünk,stb... és kényelmesebb lenne a szülöknek ha a megszokott kis ovijába lenne a gyermek,mert így nem kell még vele is foglalkozni.Ez nem más mint önzőség.A szülő a saját kényelmét teszi előre és nem a gyerekét.

     

     

    Persze vannak kivételek amikor is a gyereket azért tartják vissza,mert 6 évesen nem képes megjegyezni 5 nevet vagy 1 mondókát.De ezek nem nagycsoportban alakulnak ki és folyamatos fejlesztés alatt vannak.Sőt amikor bekerül az iskolába a gyermek akkor is fejleszteni kell külön órákon.

     

    Tehát röviden:külömbséget kell tenni a szülö kényelme és a gyermek szellemi képességei miatti visszatartásra.

     

    előzmény:
    pötyike (1)
    2013-01-18  09:04

Címlap

top