Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Erdélyi ételek

zsukabubus
Létrehozva: 2005. augusztus 21. 12:11
Azok hozzászólását várom, akik készítenek hagyományos erdélyi ételeket (vagy mert erdélyiek vagy mert ismerik) és tudnának ötleteket adni! Gondolok itt pl. a krumplimártásra, vagy csorbalevesre.
  1. Torolt_felhasznalo_614923
    Torolt_felhasznalo_614923
    2005. szeptember 6. 13:10126.

    Ha már az érdekes kifejezéseknél tartunk:

    a töltikét vagy töltött martilaput Szatmár környékén padlupkának hívják. Nagymamám gyakran átjött, hogy a mi kertünkből szedjen jó gyenge padlupkalevelet.

    A kukoricát pedig málénak.

    A rizs pedig tárgyesetben: rizset. Ezt aztán mindig kijavították, nagyon furcsa a pesti fülnek. Így ma már én sem eszem rizset, csak rizst.

    Amit még most is használok: "Add ide!" (=nekem). Ezt egy pesti így mondaná: "Add oda!"(=nekem)  Eleinte nem is értettem, sokszor összezavart, hiszen mifelénk így sosem használják.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2005. szeptember 6. 13:02125.
    Eszembe jutott még valami.Barátfülét ti szoktatok főzni?Na meg idén Anyukám tett el hecempecs ízet. És még egy szó a gyüjteménybe:priccsesnadrág.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2005. szeptember 6. 12:55124.
    Sajnálom ami/k veled történt/ek,mivel ennyi rossz volt egyszerre,most majd jön egy rakás jó.                
    előzmény:
    Alettina (120)
    2005-09-06  10:09
  4. 2005. szeptember 6. 10:46123.

    Tényleg! A kolléganőm is mikor utaznak haza, akkor úgy mondja, hogy pl. - szerdán kapok buszt, amivel mehetek. Van neki egy nővére, aki isteni süteményeket készít, olyannyira, hogy ott az egész környéken hívják őt lakodalmakra, keresztelőkre, stb.-re sütni. Néha egy-egy lakodalomra 10-15 féle süteményt csinál. Na őt megkértem, hogy ha van egy kis ideje írogassa le nekem a receptjeit. Már állítólag gyűlnek a kis kockás füzetbe. Előre örülök neki, mert amellett, hogy biztos nagyon klassz kipróbált recepteket kapok, abban bízok, hogy azok leírása ráadásul egy csomó számomra kedves új szóhasználatot, elnevezést is fog tartalmazni. Azok mennek át a szótárba is.

     

    előzmény:
    csibyh (121)
    2005-09-06  10:20
  5. 2005. szeptember 6. 10:21122.
    Egyébként nagyon sajnálom ami veled történt. Engem már külön-külön is kiborított volna, de így együtt.... Borzasztó!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2005. szeptember 6. 10:20121.
    Alettina!
    Ilyen kifejezést én is tudok! Pl. nem azt mondják, hogy megtaláltam (valamit, valakit) hanem azt, hogy megkaptam! Ebből volt már kavarodás és magyarázkodás a családomban.
    Hajni
    előzmény:
    Alettina (120)
    2005-09-06  10:09
  7. 2005. szeptember 6. 10:09120.
    Szép napot mindenkinek! Ha lehet szebbet, mint az enyém. Tegnap elmaradt a mákos puliszka főzés, mert későn értem haza, de azért még belefért volna az időbe. Csakhogy valami "édes-aranyos" emberkék betörtek a házunkban a felettem lévő lakásba és mindenki a lépcsőházban meg a kertben sereglett össze megbeszélni a dolgot, így elment az idő. Eléggé meg vagyunk ijedve, ugyanis zárva van a kertkapu is + a lépcsőházat is lezárja egy vasrács ajtó, néhány nyugdíjjas állandóan otthon van, mégis fényes nappal bejutottak és ráadásul senki nem vet észre semmit. A rendőrök szerint nagyon profik voltak, mert a zárak meg sem sérültek láthatóan úgy nyitották ki őket. Most mindenki fél, hogy esetleg még visszajöhetnek. Ráadásul ma reggel "utolértem" az előttem haladó autót, ami eléggé összetört. Az enyémen nagyon súlyos dolgok nem látszanak, de majd holnap a szervízben kiderűl, mit sikerült alkotnom. Úgyhogy ezt a hetet már utálom!!! Viszont örülök, hogy írtok itt nem használt kifejezéseket. Írogatom őket be a kis maszek szótáramba. Most jut eszembe, hogy nagyon tetszik nekem az is pl., hogy Erdélyben nem azt mondják, hogy örülök, hanem hogy örvendek. Mennyivel ízesebb, régiesen szebb!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2005. szeptember 6. 10:01119.
    Hallottam róla,de neten is megvan?
    előzmény:
    caramba1 (118)
    2005-09-06  08:09
  9. 2005. szeptember 6. 08:09118.
    Ismeritek a székely-magyar szótárt?!
    előzmény:
    tücsi76 (117)
    2005-09-06  07:32
  10. 2005. szeptember 6. 07:32117.

    Még pár szó:

    murok-sárgarépa,laska-itt tészta,tészta-itt sütemény,pittyogtatni-újjaiddal csettinteni,picus-barka.Hirtelen más nem jut eszembe.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_217027
    Torolt_felhasznalo_217027
    2005. szeptember 5. 21:23116.

    Akkor 1 párat még a szógyüjteményhez:

         lapító= deszka ; rittyegtetett= csapkodott ;fuszulyka=bab törökbúza= kukorica ; piros hagyma= lilahagyma ; fehérhagyma=vöröshagyma; laskasirítő= sodrófa

              Most több nem jut eszembe,de ha igen még írok! 

    előzmény:
    Alettina (110)
    2005-09-05  15:13
  12. 2005. szeptember 5. 20:19115.

    Egy barátunk csikszeredai és ö használt néha olyan szavakat,hogy nem értettük. Azóta viszont gyakran mi is úgy mondjuk,annyira tetszett.

    Pl.kérdeztem töle,milyen volt a vám,mire ö : csunyáskodtak velem. Ez azt jelentette,hogy megmotozták.

    Vagy pl.:-  vizibugyi. Ez a fürdödressz magyarúl.

     

                 

    előzmény:
    tücsi76 (113)
    2005-09-05  18:21
  13. 2005. szeptember 5. 19:39114.
    Szia Tücsi!
    Örülök, hogy örülsz nekem.
    De én ennek a véletlen topiktalálatnak is örülök. Ennyi finomságot egy helyen. Nyami! Remélem írtok még egy pár finom, de lehetőleg könnyen elkészíthető receptet. Benevezek rájuk.
    Hajni
    előzmény:
    tücsi76 (105)
    2005-09-05  14:08
  14. 2005. szeptember 5. 18:21113.

    Sziasztok!

    Be kell valljam töredelmesen,hogy a hájas tészta nem az eredeti recept szerint készült ,Anyukám hozott otthonról boltban kapható lapokat,azt töltöttük meg lekvárral.Finom lett,de az otthoni,amit egyik nagynéném sütött 1000-szer jobb volt,főleg,hogy ő bort is tett bele.Ha akarod előkeresem neked a receptet. 

    A mákos puliszkáról én sem hallottam,ha nem itt hallom biztos ki is röhögöm,de így....Adandó alkalommal ki is próbálom,ugyanis nekem a mák az "istenem" .

    Perisoara levest mi is szoktunk főzni,jó sok leostyánnal.

    Alettina,az ottani gyerekek használják ezeket a kifejezéseket,főleg a székelyeket imádom hallgatni.Ismered?:cekker,pimpó?Ja,és a kedvenc kifejezésük:"Ne izélj,no!"

     

    előzmény:
    zsukabubus (106)
    2005-09-05  14:23
  15. 2005. szeptember 5. 17:25112.
    ezért is indítottam
    előzmény:
    Alettina (110)
    2005-09-05  15:13
  16. 2005. szeptember 5. 15:24111.
    De igen, még az elején, amikor az ordás-kapros hígpalacsintáról írt valaki...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_269228 (109)
    2005-09-05  14:57
  17. 2005. szeptember 5. 15:13110.
    Köszönöm, hogy leírtad a recepteket! A mákos puliszkát már ma este meg is csinálom, mert imádom a puliszkát is a mákot is, biztos nagyon finom. Egyébként számomra nem csak azért kedves ez a topic, mert begyűjtöm róla a recepteket, hanem mert szeretem olvasni (mint korábban is írtam már) azokat a szép régi magyar kifejezéseket, amiket itt nem ismerünk, nem használunk. Én viszont gyüjtöm őket. Ilyen pl. a babérlapit is, ami gondolom a babérlevél, de így még sosem hallottam. Megy a gyüjteménybe!
    előzmény:
    caramba1 (108)
    2005-09-05  14:52
  18. Torolt_felhasznalo_269228
    Torolt_felhasznalo_269228
    2005. szeptember 5. 14:57109.
    Úgy hiszem nem esett még szó az ordás lepényről és ordás palacsintáról. Szeretitek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2005. szeptember 5. 14:52108.
    A muratura és a perisoara leves inkább román eredetű, de azt is megreformálta az erdélyi magyar (székely ) konyha.

    MURATURA
    Tulajdonképpen vegyes savanyúság, amit az összes létező zöldség felhasználásával készítenek és bőven kerül bele kapor, tárkony, zeller és petrezselyemzőldje, valamint leostyán(ami a legfontosabb). ezeket minél nagyobb uborkásüvegekbe, vagy hordócskákba rakni rétegesen, felfőzni a sós vizet(10 literhez kb. 1/2 kiló s&oacutelehűteni,ráönteni, nem kell lekötözni, csak tányérkát rárakni,( mint a kovászos uborkánál) mert egyszer zavaros lesz, és felfut, de lassan leülepszik, akkor üveget lekötözni, letisztítani, végleges helyére tenni(jó hűvösre) A legfinomabb savanyúság..


    PERISOARA LEVES
    Ezt húsgombóclevesnek is lehet nevezni, csak a fövő vízbe(amibe káposztalé is került) nagyon apró, (mogyorónyi) gombóckákat rakunk, amit disznó és marhahús keverékéből gyúrtunk, fokhagymával, borssal ízesítettünk,(rizs, tojás nem kell bele, anélkül is szépen összeáll)
    Leostyánnal, sok apróra vágott kaporral ízesítjük, paradicsomlével, és még kevés káposztalével savanyítjuk, mikor tálaljuk, bőven tejfelezzük
    előzmény:
    caramba1 (107)
    2005-09-05  14:35
  20. 2005. szeptember 5. 14:35107.
    Azt hiszem, azokat én írtam..
    akkor egy pár receptet,emlékezetből(egyik sem "előkelő"étel )

    FEHÉR ROKOLYÁS PITYÓKALEVES
    Kb. 3 liter fövő vízbe beleteszünk úgy 1/2 kiló meghámozott,kockára vágott pityókát, sót, tárkonyt(apróra vágva)v. 1-2 babérlapit.
    Mikor a pityóka megpuhult, 1 tojásból, 2kanál liszttel, vízzel, eresztéket csinálunk, folytonosan kavargatva felfőzzük, ecetet, cukrot teszünk bele ízlés szerint. mikor tálaljuk, jó bőven megtejfölezzük.

    MÁKOS PULISZKA

    Ez bőjtös étel volt..
    puliszkát főzünk a szokott módon, majd olajjal kikent lábosba(tűzálló tálba) lerakunk egy réteget belőle, rá jó cukros(aki szereti, citromhéjas)mákot , bőven, meglocsoljuk olvasztott mézzel, ismét rá puliszka, mák, amíg el nem fogy..
    a tetejére mák kerüljön, rá egy kevés vajat morzsolunk, majd be a sütőbe(mikróhullámú is j&oacute ,jól átforrósítjuk, aki szereti, megpiríthatja, és kész..



    előzmény:
    tücsi76 (105)
    2005-09-05  14:08
  21. 2005. szeptember 5. 14:23106.
    a hájas tészta nagyon finom, mi csak karácsknyokor, húsvétkor csináljuk, jobban mondva nagymamám. Lassan nekem is meg kéne már tanulnom a többi finomságot is, ki fogja különben továbbadni???
    előzmény:
    zsukabubus (1)
    2005-08-21  12:11
  22. 2005. szeptember 5. 14:08105.

    Hát ezek közül egyiket sem én említettem,nem is vállalkozok a leírásra.Bocsi.

    Hajni!Régi,kedves barátnő,hát te is itt?Isten hozott!!!

    Holnapra én gyümölcslevest és zöldpaszulyfőzeléket terveztem.

    előzmény:
    Alettina (103)
    2005-09-05  13:52
  23. Torolt_felhasznalo_217027
    Torolt_felhasznalo_217027
    2005. szeptember 5. 13:53104.

    HU-Huu !Megvan, tegnap juttatta eszembe valaki innen a topic-bol a "ragacsos"csirkét rántott káposztával ! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_217027 (101)
    2005-09-05  13:39
  24. 2005. szeptember 5. 13:52103.

    Hát, pl. amiket nem is hallottam még, de szivesen kipróbálnám, a fehérrokolyás pityókaleves, mákos rakott puliszka, meratura, perisoara, piros kokojza, pityókás kenyér...  A kenyérről jut eszembe a kemence! A nagyim régen abban sütött kenyeret, lángost, sütiket, meg főzött is benne. Hát az az igazi!!!! Ha egyszer majd teljesül az álmom és elmenekülhetek innen a városból egy szép kis faluba, tuti építtetek magamnak egy kemencét. Addig meg csak vágyakozom. Hmmm... egy jó kis kapros-túrós lepény cigánytepsiben és kemencében sütve!!

     

    előzmény:
    tücsi76 (99)
    2005-09-05  13:10
  25. 2005. szeptember 5. 13:48102.

    Édesanyám csinálta néha vacsorára a "knézlit?".Már nem     emlékszem hogy hivták pontosan,de valahogy ehhez hasonlóan. Hogy erdélyi étel ez vagy sem,azt sem tudom. Tehát:- finomra lereszelünk 3-4 nyers krumplit,összekeverjük 1 egész tojással, 1-2 evökanál liszttel,só, bors, pici reszelt szerecsendió. Kevés olajat felforrósitunk a tepsiben,evökanállal csomókat rakunk az olajba,majd a kanál olajos hátsó felével ellapitjuk öket kb.4-5 mm vastagságura.Mindkét oldalukat szép pirosra sütjük,konyhapapirra szedjük .Friss zöld salátát vagy friss aludttejet kaptunk hozzá.

    A nagyszüleim mindig öntött salátát csináltak,a frisset nem birta a gyomruk.

    A salátákat megmossuk,lecsepegtetjük és egy mélyebb tálba tesszük. Vizet /a saláta mennyiségétöl függöen,3-4-5 dl/ felteszünk föni egy cikk apróra vágott fokhagymával és kevés sóval.A tüzröl levéve ecettel,kicsi cukorral, tejfellel elkeverjük és a salátára öntjük.Melegen  tálaljuk.Lehet rá piritott bacon-kockákat vagy csikokat is tenni.

    Mindenkinek kellemes délutánt és a délutáni tésztához küldök finom                                                       

    előzmény:
    zsukabubus (1)
    2005-08-21  12:11

Címlap

top