Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyűjtsük álmainkat!

klára13
Létrehozva: 2006. február 21. 21:43

          Gyűjteni nagyon jó! És bármit lehet! Szabad hirtelen, meggondolatlanul határozni, és azonnal, mintegy varázsütésre gyűjtővé válni! Varázspálca sem kell hozzá. De ha úgy gondolod, mégis kell, azonnal csapj fel varázspálcagyűjtőnek!

          Tegnap még nem voltál gyűjtő, ma gyűjtő vagy! Gyűjtsünk együtt! Én mindenféle kacatot gyűjtök. Babákat. Bohócokat. Kőtojást. Kőgolyót. Amarillisz t. Csigát.  Kavicsot.

De legesleginkább álmaimat gyűjtöm. És emlékeimet. Mindent megőrzök, amihez szeretet fűz. Ezért aztán gyűjtök mosolyokat, tekinteteket, sőt gyűjtök hangsúlyokat is. És érintéseket, kézfogásokat.

           Gyere velem! Legyél gyűjtő te is! Gyűjtsünk együtt! Mondd el, gyűjteményednek mi a legújabb darabja. Mi a legrégebbi. Talán egy mese. Talán egy versidézet. Egy gondolat, ami nem hagy békén. Egy színes kavics az udvarodról. Egy tojás, melynek rendellenes a formája, ezért megőrizni érdemes. Hangkazetta vagy fénykép. Gyűjtsünk együtt, fejtegessük együtt az élet titkait. Oszd meg velünk gyűjteményed legféltettebb darabját, így még inkább tiéd lesz, örömünk megsokszorozza örömödet.  Ha örömöt gyűjtesz, mondd el azt. Ha embereket gyűjtesz, mondd el őket. Ha barátokat, róluk beszélj! Hozd el ide gyűjteményedet!

   talán nem is tudod,hogy gyűjtő vagy! Fedezd fel a gyűjtőt magadban! Gyere, gyűjtsél velem! Remélem: velünk!

 

 

  1. 2019. december 2. 02:2776726.

    Kis dolgokat is fel lehet fújni.

    előzmény:
    klára13 (76725)
    2019-12-01  23:15
  2. 2019. december 1. 23:1576725.

      A klímaváltozás, tudom, Zsuzsóka, jelenség. Ám politikai üggyé válik, mint foglalkoznak vele. Mármint a politikusok. Ezért nem akarok hozzászólni.

    előzmény:
    szizsuzsóka (76703)
    2019-11-29  07:04
  3. 2019. december 1. 12:1476724.

    Hangolom magam a sütéshez.


    Ebéd után az erdőbe megyünk, valami szép piros bogyós ágat szedni az advent koszorúhoz.

  4. 2019. december 1. 12:0976723.

    Tegnap raktam el én is a káposztát, cseréphordóba. Nem szoktam mérni a sót, csak úgy szemre szórom, de eddig még mindig jó volt. Erdélyi sót használok hozzá.

    előzmény:
    Sheriff-2 (76719)
    2019-12-01  11:00
  5. 2019. december 1. 11:2476722.

    A penicillinnek pedig legalább 2 lába van.


    Szép napot mindenkinek.

    előzmény:
    Sheriff-2 (76721)
    2019-12-01  11:13
  6. 2019. december 1. 11:1376721.

    ......az Apámék pedig 27-en, 2 anyától. Deeeee nagyon más világ volt az. (Zsuzsa azonnal tudja, hogy a penicilin előtti életről van szó.)

    előzmény:
    Sheriff-2 (76720)
    2019-12-01  11:09
  7. 2019. december 1. 11:0976720.

    Akárki akármit mond, igaz az hogy "ahány-ház, annyi-szokás".


    A Mamámék 3-an voltak lánytestvérek, a Nagymamám nagyjából ugyanabban az időben tanította őket főzni. Mindhárman finoman főztek, de mindhárman másképpen.


    Hmmmmm.......közbeszól az önérdek, az egyik legrősebb emberi-érzés.

    előzmény:
    jara (76708)
    2019-11-29  12:46
  8. 2019. december 1. 11:0076719.

    Soha nem felejtem el, hogy disznóvágáskor miután megabálták a hurkába való húsokat, mi gyerekek kaptunk belőle kóstolót, és a fejhúsnak a pofa része volt a legfinomabb.


    Nekem a saját készítésű savanyú káposzta azért a legjobb, mert én sokkal kevesebb sót teszek bele mint az űzletben kaphatók. Nem kell előtte kiáztatni. A vecsési is, de főleg a Német gyártmányok. Én csak 8 gram sót teszek hozzá (káposzta)-kilogramonként.

    előzmény:
    Zsumi45 (76709)
    2019-11-29  13:05
  9. 2019. december 1. 10:4476718.

    Vége lett a zenének, haza mentek a legények. Nem is bánom, mert a jóból is megárt a sok...Ma pedig én kocsikázok. Szerencsére csak pár száz kilométert, mert a délelőtti órákban eső esik, ami a délutániban hóra változik.


    Legyen szép napotok.

  10. 2019. december 1. 08:2476717.

    Zsuzsa nagy élményben lehetett részetek ezen a látványos szalagavatón. Amint hallottam itt is ilyenek ezek a rendezvények. Azért némelyik szülőnek nagy gondot jelenthet a ruhák kölcsönzése. Egy ilyen fehér ruháért 50 ezret kellett fizetni.

    előzmény:
    szizsuzsóka (76714)
    2019-12-01  06:19
  11. 2019. december 1. 06:2176715.

    Elfelejtettem Anitával beszéltem, mindenkit ölel . Jövő héten vizsgázik valamilyen továbbképzésre járt fel Pestre.

  12. 2019. december 1. 06:1976714.

    Szervusztok ! Mozgalmas napjaim voltak . Pénteken voltam 5. unokám szalagavatóján . Nagyon hangulatos volt. unokám osztálya valami spanyolnak tűnő ruhában táncolta, majd a fiúk eltűntek. 1-2 perc múlva visszajöttek , és lány ruhában fergeteges kánkánt adtak elő. A fehér ruhás keringő is nagyon szép volt, a 4 osztály egyszerre táncolt, nem síma báli keringőt, hanem csoportosan .


    Tegnap káposztás cvekedlit készítettem, Sándor kívánságára. Ha lúd, legyen kövér , egy 2,5 kilós káposztát dinszteltem meg. Így egy büdösítéssel 4 ebédre való készült el. Lefagyatva még 3 ebédünk lesz. Persze utána a konyha rendbetétele nem bolt kis gond. Délután adventi koszorút készítettünk, egy ügyes csaj szervezte. Mjad lefényképezte. Ma csandesebb napot szervezek, mert holnap befejezzük a karácsonyi nagytakarítást.

  13. 2019. december 1. 06:1076713.

    Klára ! Mi az oka , hogy távol maradsz ? Remélem , nem betegség !

  14. 2019. november 30. 19:2476712.

    Köszönöm Zsuzsa!


    Liliana gyakran megy kiküldetésbe, Svédországban már sokszor volt. Ő mérnök-közgazdász, Modenában a Tetra paknál dolgozik. Nagyon szereti a munkahelyét, nagy örömére nem olyan régen véglegesítették. Ott ez nagy szó, mert addig, nagyon bizonytalanságban volt, arról nem is beszélve, hogy így duplájára emelték a fizetését.

    előzmény:
    Zsumi45 (76711)
    2019-11-30  19:14
  15. 2019. november 30. 19:1476711.

    Magdika, ez óriási élmény lesz az unokádnak! Sokfelé járt már a világban ? Tudom, hogy egyetemet végzett, azt viszont nem, mivel foglalkozik? Sok értékes tapasztalatot sikeres munkát kívánok Neki! 

    előzmény:
    Kusza (76710)
    2019-11-30  09:52
  16. 2019. november 30. 09:5276710.

    Holnap a Liliana unokám Sanghajba megy kiküldetésbe, pénteken jön vissza. Kértem, ha lesz egy kis ideje, fényképezzen. A 12 órás repülő utat nem irigylem, de hát ő még fiatal, bírja. Igaz, azt mondja nagyon luxus körülmények vannak a repülőn.

  17. 2019. november 29. 13:0576709.

    Köszönöm Marika!


    Makón mi nem főztünk toros káposztát, ebédre orjaleves, főtt hús, pofa volt tormával, birsalma mártással.   Este megkóstoltuk a sült kolbászt, hurkát, ez viszont káposzta ágyon, sütőben sült. A sütnivaló kolbász nemcsak az itt ismert, hanem erdélyi citromos kolbász is készült. 


    Nászomék készítettek recehájban "cigánykát", ami a töltőben maradt kolbászhús és májashurka keveréke, együtt sütve a többi kóstolóval. 


    Nekem is van több erdélyi szakácskönyvem, régebbi, új és legújabb szerzemény. Mind más egy kicsit. Anyai nagymamám a szláv konyhát vegyítette az erdélyivel.


    Az "Itáliai ízekben" viszont egyetlen milánói makaróni változat sincs. Bolognai is csak ragu formájában. A "pasták" általában halas-gombás-zöldséges előételek, millió változatban, éppcsak pici parmezánnal. A mifelénk gyártott őrölt paprikás "förmedvényeket"  nem ismerik.

    előzmény:
    jara (76708)
    2019-11-29  12:46
  18. 2019. november 29. 12:4676708.

    Kis hazánkhoz képest nagy az alföld. Még az sem határoz. településen belül is vannak eltérések, igazodva a vándorlásokhoz.


    A férjeméknél (az is alföld) egy csepp víz sem volt a toroskáposztában. 


    Az apró savanyú káposztát kimosták, kicsavarták, olajjal kikent tepsibe rakták, jó szorosan, vastagon. Ez a sütőben megpuhult, pirult. Néha átforgatták. Az asszonyok huzigálták a böllér kötényét, hogy csinosítsa már a sonkát, oldalast, vágja darabokra a kolbásznak valót, mert ezekből a vegyes húsokból és persze kövér, de nem bőrös darabkákból lett kockázva a káposztába való. Ez lábasban párolódott, pirult, még fűszer nélkül, mintha zsírszalonnát sütnénk. Mikor puha lett az aprópecsenye, rávágták a vöröshagymát, fokhagymát, sózták, borsozták, átpirították a fűszerekkel, végül meghintették pirospaprikával és bekeverték a sütőben sült savanyú káposztával.


    Ez volt az ebéd disznóvágáskor.

    előzmény:
    Zsumi45 (76705)
    2019-11-29  09:15
  19. 2019. november 29. 11:2376707.

    Van egy nagyon jó szakácskönyvem . Címe Erdélyi Ízek. Írta Gergely Éva . pár éve adták ki.

    előzmény:
    Zsumi45 (76705)
    2019-11-29  09:15
  20. 2019. november 29. 11:1976706.

    Megkönnyeztem ezt a verset . Nagyion szép !

    előzmény:
    Zsumi45 (76704)
    2019-11-29  09:01
  21. 2019. november 29. 09:1576705.

    Erdélyi nagymamámtól úgy tanultam, hogy lényeges a különbség a "székely.." és a "kolozsvári rakott " között. Mi az utóbbiba teszünk egy réteg rizst és fűszerekkel dinsztelt darált húst,átsüt, tetejére kakastaréj. A székely húsait válogatjuk épp úgy, mint Te. Viszont amikor minden puha, akkor sütőben lesütjük zsírjára, tálaláskor tetejére tejföl.Természetesen mindkettő savanyú káposztából.


    Az Alföldön "toros káposztát" főznek,hosszú lével,  s abba tetszés szerint főznek rizst- vagy nem.


    A töltöttet Békésben édeskáposzta levélbe, kolbászhússal töltik, alá savanyút tesznek, de a főzőlé végleges ízét paradicsomlével állítják be. (Nászomék így főzik) 

    előzmény:
    Sheriff-2 (76693)
    2019-11-28  20:55
  22. 2019. november 29. 09:0176704.

    Reményik Sándor: Élet a mélyben


    Azért, mert idefenn
    Dermesztő tél havaz,
    S rajtunk szeszélyeit,
    Zsarnok szeszélyeit
    Tölti -- csitt, semmi az,
    A mélyben szent és örök a tavasz.



    A fák lombja hová lett?
    Elhalt, elfeketült?
    Csitt, szunnyad új rügyekben,
    Csupán beljebb került,
    Beljebb az anyafába.
    Erősb várba és nagyobb biztonságba.


    A rét virágai,
    Mezők pompája hol?
    Csitt, csak alább süllyedt,
    Ott szunnyad valahol
    A néma, ős gyökérben:
    Örök nyárban és örök erősségben.


    Azért, mivel a Csend
    Oly dermedt, hangtalan,
    Csitt, Isten tudja csak,
    Mennyi örvénye van!
    S aki tanult a viharokkal bánni,
    A csendet nem tudja megzabolázni.


    Szín, illat, álom,
    Rajongás: hová lettek?
    Csitt, élnek mind,
    A mélybe menekedtek!
    A mélybe ás, aki aranyat ás
    S a mélyből jön minden megújulás.


    (kép: Virginia Lee)


  23. 2019. november 29. 07:0476703.

    Klárám ! Sajnos a klímaügy nem politika, lehet, hogy csak egyéni ( gazdasági , politikai ) érdekek hatékonyan befolyásolják, de ezen túl mutat.A tömegek feladata az lenne, hogy befolyásolják a természetes állapotot rontó törekvéseket, melyek csak szűkebb rétegnek hoznak hasznot. Sajnos ezt éppen azok az emberek nem képesek megtenni, akiket legérzékenyebben érint. Azt gondolom, a vízhiány is a klímaváltozás része. A bennünk levő édesvíz nagy része természetes úton távozik. Ezek közül a legkevésbé gusztustalan a párolgás, izzadás és a kilégzett levegő páratartalma) Ezeket kell pótolnunk.


     A Római Klub nyilatkozatait olvasva elgondolkodom, , hogy a rohanás , amely a " modern élet " része , fő jellemzője , hova vezet 


    No de ez .csak elmélkedés ( nem politika )


    Magam részéről annyit, hogy készülve a délutáni bevásárlásra csendesebb délelőttöt  terveztem . Mikor este hazajöttem nagyon fáradt voltam. Férjem is , aki volt munkatársaival találkozott.


     


     

    előzmény:
    klára13 (76691)
    2019-11-28  20:37
  24. 2019. november 29. 06:3776702.

    Igen , a népi bölcsességeknek megvan a maga magyarázata. A töltött káposzta ugyan sokat fő készítés közben, mégis alapanyagai miatt romlékony ( darált hús, tojás ). Minden melegítés egyben sterilizálás is ,így kevesebb ételmérgezés , ( enyhébb esetben csak hasmenés )lép fel . Azért készítek nagy mennyiséget, mert félnapos főzést félnapos szellőztetés követ . Ezt nem érdemes 3 családban végezni, ezért készítem még én. Mi csak karácsony után kezdjük meg a fogyasztását , nekem nem okoz ünnepi érzést. Gyermekeim előbb, így a fiatal asszonyoknak több ideje marad a a készülődésre . Mindig 24-én délelőtt főzöm " utolsó pillanatban"

    előzmény:
    Sheriff-2 (76687)
    2019-11-28  13:11

Címlap

top