Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fűszerek/olajok

Nica21
Létrehozva: 2003. március 4. 22:48
Hát elinditanám a topicot, mert nagyon érdekelnek a fűszerek, a fűszerkertek, ki mit tart otthon, és hogyan: )
Irjon mindenki és okosoggyunk egy(s)másból/tól: )
  1. 2004. július 14. 08:23176.
    Szia! Írod, hogy kaprot is szeretnél a kertedbe. Valóban lehet kapni az üzletekben kapormagot, de ne legyél elkeseredve, ha nem kel ki. A kapor elég öntörvényű növény, és soha nem ott kel ki, ahol szeretnénk. Nálunk is a saját kénye-kedve szerint nő a kertben, én meg bölcsen meghagyom ott, ahol kibújik. Persze nagyon el tud szaporodni is, most épp ezt az időszakot éljük. :)))De volt már olyan is, hogy buta fejjel kiirtottam, aztán várhattam, míg valahonnan hozott a szél megint magot.
    Én azt csinálnám a helyedbe, hogy kiszórnám ősszel a magot, aztán majd kikel, ahol akar. :)
    előzmény:
    szojacska (173)
     
  2. 2004. július 13. 22:25175.
    Olvastam, hogy van aki eltesz szaritott paradicsomot olajban. Ezt ki szeretnem probalni. Van valaki aki maga szaritja a paradicsomot is?
    Szaritott paradicsomhoz van egy receptem: penneteszta, szaritott paradicsom (kis darabokra vagva) olajjal egyutt, olivabogyo, keves oregano. Nagyon finom!
    A kertemben a paradicsomok es paprikak szepen nonek, ezenkivul epret is ultettem, ami viszont eleg vizigenyes.
    előzmény:
    szojacska (174)
     
  3. 2004. június 28. 12:01174.
    Ugy tavaly elott kaptunk a szomszedtol egy szal oreganot gyokerevel egyutt. Megmondom oszinten nem csinaltunk vele semmit, de teljesen ellepte az a sarkot, ahova elultettuk. Nagyoon elszaporodott, es mar nagyon magas. Gondoltam, hogy bazsalikomot is kene ultetni, de allitolag nagyon vizigenyes, es nalunk a talaj inkabb agyagos, es szaraz a terulet sokszor. Ugyhogy akkor ezt most kihagyom. MArad a konyhaban. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2004. június 26. 00:49173.
    Sziasztok! Most talaltam ra erre az oldalra. Nem tudtam meg vegigolvasni az osszes hozzaszolast, de igyekezni fogok, mert nagyon klassz dolgokat irtatok. En most kezdek neki a kerteszkedesnek. Ultettem paradicsomot, paprikat, de tervezek meg egy csomo mindent. De most hogy megtalaltalak titeket, megjott a kedvem a fuszernovenyek ultetesehez is. Kaprot mindenkeppen szeretnek majd ultetni. Kerti grillezeshez pedig kiprobalok majd egy ket hazikeszitesu fuszerolajat. Nektek hogy megy a fuszernovenykerteszkedes? En tenyleg meg csak most ismerkedem az egesszel, de nagyon belelkesultem. Egyelore meg nem tudom milyen etelhez milyen fuszernoveny illik, de most azon leszek, hogy minel elobb kiokositsam magam. HA valaki meg itt van es van kedve errol beszelgetni, jojjon vissza! :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2004. május 3. 14:37172.
    A rozmaring evelo es igen massziv egy noveny, nem kivan kulonleges banasmodot. Nekem van egy itt az ablak alatt, akkora, mint egy haz (pedig metszve van), tele van apro, lila viragokkal es hat gyonyoru. De azonkivul, hogy tavasszal megigazitom egy kicsit a frizurajat, nem csinalok vele semmit. Pedig itt az eghajlat nem igazan kedvezo a rozmaringnak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_988896 (170)
     
  6. 2004. május 3. 14:33171.
    A konyhaablakban van, totál világos helyen, egész du süti a nap.
    Más ötlet?
    előzmény:
    Erika10 (169)
     
  7. Torolt_felhasznalo_988896
    Torolt_felhasznalo_988896
    2004. május 3. 13:51170.
    Sziasztok!

    Na, mostanra sikerült végigolvasnom benneteket :))))

    Nekünk még csak most lett kertünk, meg nem is vagyok egyelőre egy nagy kertész, de azért nem tudtam ellenállni, hogy ne ültessek ki a kertbe néhány fűszernövényt, bízom benne, megmaradnak.
    Úgy olvastam, a többség cseerépben neveli őket, én azok tapasztalataira lennék kíváncsi, akiknél kinn van a kertben.
    napos helyre ültettem őket, főként areggeli-délelőtti napot kapják. Nem tudom menyire vízigényesek, és azt sem, melyik évelő, melyik nem, mibe és hogyan használhatnám őket.
    Ültettem kakukkfüvet, oreganot, zsályát (nem az orvosit, hanem kék virágút), bazsalikomot (nem a kerekded, hanem a hosszúkás levelűt) és rozmaringot.
    Valahol azt olvastam itt, hogy a bazsalikom meg a rozmaring nem évelő. Ez igaz? Mi a helyzet a többivel? A rozmaringot tényleg nem szabad túl gyakran öntözni?
    ha nem évelő valamelyik, nem lehet esetleg kiásni a fagyok előtt, és cserépben átteleltetni?
    Várok minden tanácsot!!!
    Aníukámtól fogok kapni citromfüvet is, erről mit tudtok? Milyen igényei vannak?

    Köszönöm a válaszotokat!

    Üdv:

    angloman
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2004. május 2. 18:42169.
    Azért olyan hosszú a szára, mert a fényt keresi. :)) Elég világos helyen van?
    előzmény:
    radrit (168)
     
  9. 2004. május 1. 11:46168.
    Sziasztok:)

    Én lestyánt, citromfüvet, koriandert, majorannát, metélőhagymát és bazsalikomot vetettem cserépbe.
    A lestyán gyönyörű, a bazsalikom viszont úgy megnyúlt, hogy már alig bír egyenesen állni. . . Van rajta 2 kis levélke és iszonyú hosszú a szára. Mit csináljak vele?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2004. Április 30. 18:47167.
    Sziasztok!
    Ki mit vetett el a kiskertjében vagy cserepében?
    Csináltunk egy kis kertet nekem és már van benne lestány, rebarbara, spárga, karalábé, züldbab, zölborsó, paradicsom és petrezselyem. Remélem, hogy megnőnek hiszen eddig eléggé hűvös volt. :))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_792455
    Torolt_felhasznalo_792455
    2004. március 31. 16:10166.
    Szia! Én eddig minden nagyobb hiper meg szupermarketben láttam szárított paradicsomot, olyan zöld betőttesüvegben van (legalábis az a márka amit mi szoktunk venni:) ). remélem találsz felétek is:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_303945 (165)
     
  12. Torolt_felhasznalo_303945
    Torolt_felhasznalo_303945
    2004. március 31. 15:10165.
    Hol vettetek olajban eltett szárított paradicsomot. Igaz vidéki vagyok, de amikor hiperekben jártam még eddig elkerülte a figyelmemet. Ja és száritott paradicsomot, vagy azt is otthon szárítjátok. Nem konkrétan erre válasz, de én kb 3 éve csináltam ajándékba egy üveg fűszeres olajat, akinek adtam, sajnálta felhasználni és még mindig meg van neki, a múltkor kiváncsiságból megnézetm nála, és még most sincs semmi baja (fokhagyma is van benne) Hihetetlen de így van. Úgy hogy bátran készíthettek olajokat, mert bírják a kiképzést. Mondjuk nálam nem tart 2 hónapnál tovább.
    Még egy kérdés: Ti mibe tároljátok ezeket a fűszerolajokat ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_924485 (157)
     
  13. 2004. március 31. 09:43164.
    mi az hogy felforrt???
    nekem mindig négy féle olajam van otthon
    egy sima a müanyag üvegben, egy fokhagymás oliva, egy borsos oliva, illetve extraszűz oliva, és néha még sima oliva is, illetve egyszer vettem mogyoróolajat, amiből csináltam édességekhez egy nagyon érdekes egyveleget
    tettem bele fahéjat, szegfűszeget, narancsgerezdeket, mogyorót, és meggyet. . .
    semmi bajuk nem lett, pedig a konyhapulton tartottam
    és a goffrihoz isteni volt!!

    akkor lehet baja egy olajnak, ha a benne lévő dolgokat nem fedi be teljesen az olaj, ilyenkor rothadásnak indulhatnak, vagy bepenészednek!
    ha látod, hogy zavarosodik, szűrd le, és használd üresen
    az én fokhagymaolajamban mindig van egy gerezd fokhagyma és még soha nem lett semmi baja. . . .
    előzmény:
    Nica21 (159)
     
  14. 2004. március 31. 08:13163.
    Örülök ha tudok segíteni!:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_792455 (162)
     
  15. Torolt_felhasznalo_792455
    Torolt_felhasznalo_792455
    2004. március 30. 21:57162.
    dejó, köszi:)) egyx barátnőmnél pont idén tervezünk fűszerkertet:))
    előzmény:
    Erika10 (161)
     
  16. 2004. március 30. 19:14161.
    De régen jártam erre. Találtam pár hasznos leírást a fűszernyövényekről, hogy ha Ti szeretnétek otthon termeszteni.

    Majoránna
    Szintén a déli vidékek növénye a majoranna, napos helyre van szüksége. Zamatos leveleivel ízesíthetjük leveseinket, csirke- és halételeinket, de főzhetünk belőle nyugtató hatású teát is.

    Kakukkfű
    Sovány talajt szeret, az idősebb növényeket 20 cm-re vágjuk vissza. Vadhúsok és frissensültek ízéhez illik. Illatos leveleit potpourriba keverve is használhatjuk.

    Bazsalikom
    Tápanyagban gazdag talajt, napos helyet igényel. Az olasz, paradicsomos receptek visszatérő szereplője a bazsalikom. Létezik citromillatú és bordó változata is.

    Citromfű
    Tápanyagban gazdag talajt kedvel, napos helyet igényel. Nevéhez hűen kellemes citromízt ad az ételeknek, a belőle készült tea pedig idegnyugtató és altató hatású.

    Rozmaring
    Meleg, napos helyen érzi jól magát. Mértékkel öntözzük, a pangó vízre érzékeny. Grillezett ételekhez, halhoz, vadhoz illik. Keveset használjunk, mert nagyon intenzív a zamata.

    Menta
    Könnyű szerkezetű, nedves talajt kedvel. Napon és félárnyékban is jól érzi magát. Sütemények, italok készítésénél használhatjuk, forrázata csillapítja a fejfájást.

    Metélőhagyma
    A vöröshagyma enyhébb ízű rokona. Kínában már négyezer éve használják. Mellesleg a többi növénytől távol tartja a levéltetveket és a gombás fertőzéseket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_924485
    Torolt_felhasznalo_924485
    2004. január 29. 13:35160.
    ha elteszed a hűtőbe, megdermed ugyan, de úgy adagolod, ahogy pl. a vajjal tennéd. . . így eláll, nem kell kidobni. a paradicsomalapú (olaszos, mediterrán) ételeknél rendszeresen használom, ha van (tegnap a jambalaya főzésénél ez volt a recept által kért olivaolajam).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768096 (158)
     
  18. 2004. január 28. 21:46159.
    Fokhagymás olajat szeretnék már csinálni, de annyian mondták, hogy felforrt, hogy nem merek nekilátni.
    Viszont vettem bazsalikomot, azt el fogom tenni holnap.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2004. január 28. 16:35158.
    Én néha használok a paradicsom olajából, de általában túl sok és a lefolyóban végzi :-(( Amúgy én csak a szárított paradicsomot szoktam megvenni és magam rakom el olajba.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_924485 (157)
     
  20. Torolt_felhasznalo_924485
    Torolt_felhasznalo_924485
    2004. január 28. 13:13157.
    nem lenne jó, ha ez a topic megszűnne. . . ha olajban eltett napon szárított paradicsomot vesztek, felhasználjátok az olajat róla???
    egyszer ebben az olajban sütöttem tarját fokhagymával. nagyon feldobta a paradicsom savanyúsága!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2004. január 9. 02:54156.
    Na csak visszataláltam: ) Jelentem nem sikerült fűszerolajat csinálnom, de idén lesz fűszeres kertem!!
    Végre valahára nem kell az ablakban senyvedni látni őket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_458990
    Torolt_felhasznalo_458990
    2003. december 12. 23:42155.
    Persze jó!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_792455 (154)
     
  23. Torolt_felhasznalo_792455
    Torolt_felhasznalo_792455
    2003. december 5. 17:55154.
    Jön a karácsony, én idén szeretnék készíteni vmi jó olajat a szüleimnek mert a főzés a hobbijuk:) valami csípőset fogok azt hiszem, ahhoz friss chili is jó?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_915055 (153)
     
  24. Torolt_felhasznalo_458990
    Torolt_felhasznalo_458990
    2003. december 1. 23:20153.
    Jujj, 2 hónapja semmi. . . : ))) Remélem azért hamarosan beindulunk megint. Fűszerezik valaki??: )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2003. október 2. 13:22152.
    :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_378178 (151)
     

Címlap

top