A Magyar Gulyás Gasztro-Turisztikai Egyesület kezdeményezte a gulyás felvételét a hungarikumok sorába, valamint a csipetkés marhagulyással pályáznak a Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) védjegy megszerzésére.
A gulyás története a 18. századra vezethető vissza
Gulyásfőzésről az első írásos feljegyzéseket az 1790-es években rögzítették, de az étel készítésének eredetét évszázadokkal korábbra becsülik. Az alföldi legelőkön tenyésztett szürkemarhából készítették a pásztorok a gulyást, ami nem összetévesztendő a manapság világhírnek örvendő gulyáslevessel. Egyetlen edényükben, a fémbográcsban szalonnát, hagymát, fűszereket és húst főztek, az elkészült sűrű gulyást bicskájukkal vagy kanállal, kenyér kíséretében fogyasztották.
Manapság a gulyásnak számtalan változata ismert, szinte tájegységenként másként készítik. A receptek abban megegyeznek, hogy az igazi gulyás bográcsban fő, de készülhet a marhahús mellett sertésből, sőt birkából is.
Így készül az irlandi gulyás
Hozzávalók
- 80 dkg marhalapocka
- 1 fej vöröshagyma
- 3-4 szál sárgarépa
- 3 szál petrezselyemgyökér
- kisebb zellergumó felkockázva
- 3-4 fokhagymagerezd
- 50 dkg burgonya
- 50 dkg kelkáposzta
- ízlés szerint só, egész bors, babérlevél, kakukkfű
A húst tisztítsd meg, ha szükséges, távolítsd el az inas részeket, vágd kb. 2 centis kockákra, hideg vízben tedd fel főni. Amíg a leves felforr, pucold meg és szeleteld vastagabb karikákra a zöldségféléket, a krumplit hasábra, a kelkáposztát cikkekre, a hagymát apró kockákra vágd. Amikor a leves felforrt, dobd bele az összevágott zöldségeket, ízlés szerint fűszerezd. A levest nagyon lassú tűzön, épp csak gyöngyözve főzd, amíg a zöldségek félpuhára főnek. Ekkor add a gulyásleveshez a burgonyát és kelkáposztát, majd továbbra is lassú tűzön készre főzd. Forrón, friss, ropogós kenyérrel tálald.
NLCafé-tipp: az irlandi gulyást ürühúsból is készítheted.