A világ élelmezési helyzetét vizsgáló Globális táplálkozási jelentés idei kiadásából kiderül, hogy az egészségtelen ételek fogyasztása és az elégtelen mennyiségű élelem – ideértve a babák szoptatásának elmaradását is – mind hozzájárul az alultápláltság széleskörű elterjedtségéhez.
„Az étrend számít a megbetegedések és halálozások legfőbb kockázati tényezőjének, jelentősebben, mint a légszennyezettség és a dohányzás” – mondta Jessica Fanzo, az amerikai Johns Hopkins Egyetem professzora, a tanulmány vezetőszerzője.
A megfelelő étrend nélkülözhetetlen a betegségekkel szembeni immunitás kialakulásához, ahogyan a kognitív folyamatokhoz is.
Az alultápláltság valamely formájával minden ország küzd, miközben a felnőttkori elhízási arány egyre növekszik.
A jelentés kiemeli, hogy a rendelkezésre álló részletes adatok lehetővé teszik a problémákra adott hatékony válaszokat. Példaként Amszterdamot említik, ahol a fiatalkori elhízás kezelésére 2012-ben indítottak átfogó programot, amellyel sikerült megfékezni a túlsúly és elhízás előfordulását a holland fővárosban. A program része volt például közterületi ivókutak telepítése, szigorítottak az ételekről szóló reklámok szabályozásán, az iskolákban pedig az egészséges nassoláshoz adtak iránymutatást.
Az idei Globális táplálkozási jelentés rávilágít arra is, hogy fontos az élelempazarlás csökkentése is, ugyanis az egy év alatt a világon előállított gyümölcs és zöldség több mint fele elvész, vagy kárba vész.
MTI