A forralt bor egy mesés illatú fűszeres ital, aminek eredetileg karakteres vörösbor képezi az alapját, ma azonban már fehér borból is sokan készítik. Amellett, hogy átmelenget, segít szembeszállni a téli nyavalyákkal, így nem véletlen, hogy azokból az országokból indult világhódító útjára, ahol meglehetősen zord a tél.
A zamatos fűszerek mellett citrus és cukor teszi igazán illatossá és ízletessé, vannak, akik kardamommal, gyömbér- vagy almadarabokkal teszik még finomabbá ezt a forró italt. A forralt bor tökéletes kísérője lehet a sült gesztenyének, a mézeskalácsnak vagy a melegen kínált fahéjas-almás rétesnek.
Forralt bor vörösborból
Hozzávalók
- 1 liter karakteres vörösbor
- 100 g barna cukor
- 1 (lehetőleg kezeletlen) citrom lereszelt héja
- 1 (lehetőleg kezeletlen) narancs lereszelt héja
- 2 rúd fahéj
- 8 szem szegfűszeg
- 5 szem borókabogyó
- 1 szem csillagánizs
Elkészítés
- Öntsd egy edénybe a cukrot, tedd hozzá a fűszereket, a frissen reszelt gyümölcshéjat, majd öntsd rá a vörösbort.
- Közepes lángon, folyamatos kevergetés mellett melegítsd addig, míg forrni nem kezd, majd azonnal zárd el.
- Takard le egy fedővel és hagyd pihenni tíz percig.
- Szűrd le, és még melegen öntsd bögrékbe.
- Ha vendégeket vársz, akár előre is elkészítheted: várd meg, míg szobahőmérsékletűre hűl az átszűrt forralt bor és tedd hűtőbe. 2-3 napig eláll, és kínálás előtt csak fel kell melegíteni, de közösen elkészíteni is jó móka lehet.
Forralt bor fehérborból
Hozzávalók
- 1 liter jó minőségű fehérbor
- 1/2 (lehetőleg kezeletlen) citrom reszelt héja
- 1 kisebb darab friss gyömbér
- 120 g barna cukor
- 1 kk. koriandermag
- 3 szem kardamom
- 1/2 lime frissen leve
Elkészítés
- Hámozd meg, és darabold fel a gyömbért, a citromot alaposan mosd meg, és reszeld le a héját.
- Tedd egy magasabb falú edénybe a cukrot, a citromhéjat, a gyömbérdarabokat és a fűszereket, majd öntsd rá a fehérbort.
- Melegítsd majdnem forráspontig, majd zárd el, és lefedve hagyd 10 percig pihenni az egyre illatosabb keveréket.
- Keverd bele a lime frissen facsart levét.
- Szűrd le, és forrón kínáld, vagy ha szoba-hőmérsékletűre hűlt, tedd hűtőbe, és fogyasztás előtt melegítsd fel újra – lehetőleg 2-3 napon belül.
Almapuncs gyerekeknek (vagy absztinens felnőtteknek)
Ha otthon készíted a forralt bort, szinte biztos, hogy a gyerekek is kedvet kapnak hozzá, hiszen az illata őket is elcsábítja. Hogy ők se maradjanak hoppon, készíts nekik almapuncsot, így a felnőttekkel együtt kortyolhatják a karácsonyillatú forró italukat. Nagyon figyelj arra, nehogy túlzottan meleg legyen a bögréjük és az abba kerülő „gyerekbarát forralt bor”!
Hozzávalók
- 1 liter almalé
- 100 g barna cukor
- 2 rúd fahéj
- 8 szem szegfűszeg
- 1 (lehetőleg kezeletlen) narancs reszelt héja
- 1 (lehetőleg kezeletlen) citrom reszelt héja
Elkészítés
- A hozzávalókat tedd egy edénybe, majd öntsd rá az almalevet.
- Gyakran kevergetve melegítsd forráspontig, majd alacsonyabb fokozatra kapcsolva hagyd pár percig főni, hogy a fűszerek és a gyümölcshéj minél aromásabbá tegye az almalevet.
- Szűrd le, és merőkanállal adagold bögrékbe – ezt is elkészítheted előre: leszűrve tedd hűtőbe, és melegítsd fel, amikor a felnőttek kedvet kapnak a forralt borozáshoz.
Extra tipp: Ha nincs otthon almalé, értelemszerűen almából is elkészítheted a puncsot. Hámozz meg 3 nagyobb almát, vágd kockákra, tedd fel főni egy liter vízben, és a fenti fűszerekkel tedd illatossá. Amikor az alma megpuhult, kész is az ital. Szűrd a levét bögrékbe, ezt megisszák a gyerekek, a puha, fűszeres almát pedig pépesítsd botmixerrel, így bónuszként almapüré is lesz otthon, ami isteni a sültek, fasírtok mellé. Hűtőszekrényben, üvegbe töltve egy hétig is eláll.