Ilyenkor januárban a fő alapanyagforrás, a piac eléggé lehangoló hellyé változik: semmi sincs, és ami van, az is fagyott, vagy legalábbis gyanús. Úgyhogy messziről elkerülöm inkább, és a szombat reggeli rutinbevásárlás helyszíne (úgy is, mint központi találkozóhely) átmenetileg valamelyik élelmiszer-áruház lesz.
Rendkívül vicces egyébként ilyenkor emberekkel találkozni, azok az ismerőseim, akik hét közben mindig ápoltak, igényesek és kizárólag full sminkben és frizurával hajlandók megjelenni, szombat délelőtt a maguk természetes valójában válogatnak a húsok, zöldségek és zoknik között – magamat sem kivéve. Hja, kérem, választani kell, vagy a toalettünket igazgatjuk, vagy ebédet teszünk az asztalra harangszóra. A többség, ahogy elnézem, az utóbbira szavaz.
Ezzel a mellékvágánynak tűnő gondolattal egyébként csak arra akartam kilyukadni, hogy továbbra sem valami exkluzív delikát üzletben vásárolom a hozzávalókat, sem pedig egy külön e célra fenntartott biofarmon, hanem egy egyszerű élelmiszerdiszkontban, szóval a hétvégi menü továbbra is csupa könnyen beszerezhető hozzávalóból áll, és semmi olyasmit nem használok, ami egy Lidlben, Aldiban vagy Tescóban ne lenne kapható.
Ezen a hétvégén zelleres gombalevest készítünk (mert pont a szeletelt gomba nézett ki különösen jól a zöldségpultban, és mellette ott burjánzott a szárzeller), utána pedig nyúlcomb készül baconös sült zöldségekkel. A desszert kakaós kuglóf lesz, a maradékot megesszük vacsorára kakaóval. Bonyolultnak nem mondanám, sőt épp ellenkezőleg, viszont annál finomabb ételsor.
Zelleres gombaleves
Ebben a lágy és finom levesben a csiperkeszeletek, a zellerszár és az apró kockákra vágott krumpli íze és állaga játszik együtt és válaszolgat egymásnak a szánkban. Lényeg, hogy ne szétfővő, sárga krumplit használjunk, hanem rózsaszínt, ami egyben marad, mert csak így érjük el a kívánt hatást.
Hozzávalók
- 4 ek. olaj
- 1 fej hagyma
- 3 szál szárzeller
- fél kg csiperkegomba szeletelve
- 2 l víz
- só
- rozmaring
- szerecsendió
- 1 közepes szem krumpli
- 1 kis pohár tejföl
Elkészítés
- Feltesszük melegedni az olajat, közben a hagymát apróra vágjuk, majd beletesszük a fazékba, megdinszteljük.
- Felvágjuk a zellerszárat nagyjából egy centiméteres daraboka, ezt is hozzáadjuk a hagymához, megkeverjük. A gombát szintén a fazékba tesszük, megkeverjük. Kicsit hagyjuk megpirulni.
- Felöntjük vízzel, sózzuk, fűszerezzük. A krumplit apró kockákra vágjuk, és azt is a fazékba tesszük, lefedjük, főzzük. Amikor minden megpuhult, levesszük a levest a tűzről, a tejfölt elkeverjük egy kevés forró levessel, és visszaöntjük a fazékba. Kész is vagyunk.
Nyúlcombok baconös sült zöldségekkel
Ez egy igazán ízgazdag és színpompás étel, éppen erre van szükségünk a szürke januárban, elkészíteni viszont nagyon egyszerű. A koronát erre a fogásra a húsból és a zöldségekből kisülő fűszeres szaft teszi fel: semmiképpen se felejtsük el meglocsolni vele az ételünket. A maradék szaft a hűtőszekrényben másnapra kocsonyává dermed, a nyúlzselé pirítósra kenve is elképesztően finom.
Hozzávalók
- 1 kg nyúlcomb
- pár ek. liszt
- olaj
- só, bors
A sült zöldséghez
- 10 dkg bacon
- 1 fej hagyma
- 6-8 zellerszár
- fél sütőtök
- 1 cukkini
- só
- olívaolaj
Elkészítés
- A nyúlcombokat sózzuk, borsozzuk, megforgatjuk lisztben, és serpenyőben, kevés olajon körbesütjük. Ezután betoljuk őket a 180 fokos sütőbe.
- Apróra vágunk egy fej hagymát, olajon megdinszteljük, közben csíkokra vágjuk a bacont, és betesszük a hagyma mellé. Kisütjük a zsírját.
- Felszeleteljük a zellerszárat, a tököt meghámozzuk, kockákra vágjuk, a cukkinit héjastól szeleteljük fel. A zöldséget egy tepsibe tesszük, hozzákeverjük a hagymás bacont, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk olívaolajjal, összekeverjük, és betoljuk a sütőbe a nyúl mellé.
- Nagyjából egyszerre lesznek kész. A húst tálra tesszük, a zöldségekkel körítjük, a kisülő szaftokat pedig összekeverjük egy szószos tálban, úgy kínáljuk.
Kakaós kuglóf
A kuglóf sokak fejében bonyolult kelt tésztaként él, így elég felszabadító gondolat, hogy meg lehet sütni élesztő és kelesztés nélkül is – máris megspóroltunk egy órát. Így már csak egy sima kevert tészta lesz, ami ennek megfelelően villámgyorsan el is készíthető.
Hozzávalók
- 4 tojás
- 20 dkg cukor
- 1 dl tej
- 1 dl olaj
- 20 dkg liszt
- 1 ek. vaníliakivonat
- 1 csipet só
- 2 ek. keserű kakaópor
- fél csomag sütőpor
- 1 marék mazsola (kihagyható)
Elkészítés
- Szétválasztjuk a tojásokat, a sárgákat kikeverjük a cukorral, majd hozzákeverjük az olajat, a vaníliakivonatot és a tejet is.
- Most előmelegítjük a sütőt 180 fokra. Kimérjük a lisztet, belekeverjük a sót, a kakaóport és a sütőport, és hozzákeverjük a cukros tojáshoz.
- A tojásfehérjékből habot verünk, és ezt is óvatosan beleforgatjuk a masszánkba az ismert módon: először a harmadát csak úgy belekeverjük durván, határozott mozdulatokkal, ahogy jön. Ez fellazítja annyira a masszát, hogy a többi habot óvatosan bele tudjuk forgatni úgy, hogy ne törjön össze. Belekeverjük a mazsolát is, ha szeretjük.
- Kivajazunk-lisztezünk egy kuglófformát, és beleöntjük a masszát, majd betoljuk a sütőbe. Nagyjából 25-30 percig, de leginkább tűpróbáig sütjük. Ha nincs kuglófformánk, akkor sincs semmi baj, megsüthetjük kapcsos tortaformában, megfelelő méretű tűzálló tálban vagy egy tepsiben is.
Ha szeretnénk, tehetünk rá friss vagy fagyasztott bogyós gyümölcsöket is.
Jó étvágyat az ebédhez!