Drámai mértékben csökkent a Vapiano bevétele a koronavírus-járvány miatt, csaknem az egész lánc működését fel kellett függeszteni, miközben egy sor költség, köztük az alkalmazottak bére és az üzlethelyiségek bérleti díja változatlan.
Péntekre a német társaság fizetésképtelenséget jelentett. A csőd elkerüléséhez támogatást kérnek több európai kormánytól. Ha még időben és megfelelő mennyiségben sikerül találni állami pénzügyi forrásokat, véglegesíteni lehet egy finanszírozási tervet, amelyet még a járvány előtt dolgoztak ki a társaság meghatározó részvényeseivel és hitelező bankjaival. Ellenkező esetben, legkésőbb három hét múlva a Vapiano SE a csődeljárás megindítására kényszerül, és szükség esetén egyes leányvállalatai esetében is ezt kell tennie.
A Vapiano SE a legutóbbi beszámolója szerint 2019 első félévében 196,6 millió euró (68,8 milliárd forint) bevétel mellett 18 millió euró veszteséget szenvedett el.
A 2002-ben alapított cég legutóbbi adatai szerint öt kontinensen, 33 országban nyíltak éttermek Vapiano márkanévvel. Több üzleti modellt alkalmaztak, az éttermek egy részét a német vállalat üzemeltette, egy másik részét partnerekkel együtt működtették, és franchise rendszerben is nyitottak Vapianókat.
Német lapok korábbi beszámolói szerint a problémák már 2015-ben elkezdődtek, hiszen szinte havi rendszerességgel jelentek meg a céget rossz színben feltüntető hírek az alkalmazottak túlóraterheléséről, a munkaidő-nyilvántartás manipulálásáról, a gyakori vezetőcserékről, a silány élelmiszer-alapanyagokról. A bajt azonban főleg az erősödő konkurenciaharc idézte elő, illetve a tőzsdére vitelt követően beindított túlzottan ambiciózus külföldi terjeszkedés.
Vapiano márkanévvel öt étterem működik Magyarországon, négy a fővárosban, egy pedig Győrben. Péntek délután Sári Péter, a VAP Magyarország Holding Menedzsment Kft. ügyvezető igazgatója reagált a németországi Vapiano vállalattal kapcsolatos hírekre. Közleményét változtatások nélkül közöljük:
„A Vapiano Magyarország a fizetésképtelenséget bejelentő német Vapiano SE vállalattól mind tulajdonosi szerkezetében, mind gazdaságilag független franchise vállalkozás, nem lányvállalata vagy vegyesvállalata a német cégnek. A Vapiano Magyarország független befektetők vállalatcsoportja, mely a Vapiano márkajogok tekintetében a jogtulajdonos Vapiano International Franchising GmbH-hoz tartozik. Működését tekintve Magyarországon kizárólagos joggal üzemelteti a franchise éttermeket.
A Vapiano SE Németországban, és azon kívül is üzemeltet corporate és joint-venture éttermeket, de a külföldi franchise éttermekhez nincs közvetlen kapcsolata. A magyarországi, franchise formában működő Vapiano hálózat működésére semmilyen pénzügyi vagy jogi hatással nincs a német anyacég bejelentése.
Itthon a koronavírus sújtotta vendéglátási szektor egyik fő szereplőjeként igyekszünk a kollégáink munkahelyeit megtartani, felelősséggel gondoskodni róluk, és vendégeinket végsőkig kiszolgálni, amíg a szabályok és a körülmények lehetővé teszik. Ez most a legfőbb feladatunk, minden erőnkkel erre koncentrálunk. A Vapiano éttermek Magyarországon továbbra is – a rendelkezések figyelembevételével – üzemelnek. Mind az öt étterem 15 óráig fogadja a vendégeket, és egész nap működik a házhozszállítás és az éttermi átvétel.”
(MTI)