Biztos emlékszel te is a beton sűrű főzelékre, amit a konyhás néni a kanalával a tányérodra csapott, és amiben gyakorlatilag több volt benne a rántás, mint a zöldborsó vagy a spenót. Nyilván nem minden habarás, rántás ennyire durva, lehet ezt könnyedebben is kivitelezni, azonban ha szeretnéd teljesen kizárni a finomlisztet a főzelék-ügyből, akkor azt is könnyen megteheted. Mutatjuk, hogyan.
Keményítő, krumpli, zabpehely
Ezek lesznek a barátaid. Használj például étkezési keményítőt, ami nem nehezíti el az ételt, nem áll majd tőle csomókba, vagyis lazább sűrítést eredményez, mint a liszt. Csak annyi a dolgod, hogy a keményítőt hideg folyadékkal kevered ki, majd folyamatos kevergetés közben a főzelékhez öntöd, s végül összeforralod. Hasonló eredményt érhetsz el, 1-2 szem főtt, kockára vágott krumplival, amit csak össze kell törni vagy le kell pürésíteni, majd hozzá kell adni az ételt. Forralás és kész. És akkor itt van még a kedvenc, egészséges sűrítőm, a zabpehely,
ez az elképesztő sokoldalú élelmiszer, amiből a süteményekből kezdve a reggelin át, sokféle ételt elkészíthetsz. És használhatod sűrítésre is.
A zabpelyhet a főzés utolsó fázisában kell hozzáadni az ételhez, szerencsére nagyon gyorsan megpuhul és mivel ízetlen, így nem módosítja az ízvilágot sem. Természetesen a liszt változatát is használhatod, ha e mellett döntesz, akkor keverd vele csomómentesre, majd forrald össze, és már kész is a sűrű, de nem kemény főzelék.
Miért éri meg rántás nélkül főzni?
- A rántás nélkül készült zöldség-alapú főzelékek alacsonyabb energia tartalommal bírnak
- magas élelmi rostot tartalmaznak,
- a rendelkezésre álló sokféle alapanyag a változatosság széles skáláját biztosítja
- egyszerű, gyors elkészítés – szezonban a zöldségek könnyen beszerezhetők a piacon, a zöldségesnél, elkészítésük semmiféle extra konyhai tudást nem igényel, ráadásul időt is spórolunk vele, hiszen jellemzően fél órán belül készen vannak.
Íme a kedvenc zöldborsó főzelékem rántás nélkül:
A receptet nem én találtam ki, hanem a Diétás receptek, izgalmas ízek című könyvben leltem fel, és azért próbáltam ki, mert gyerekkoromban, pont a trutyis habarás miatt, nem voltam jóban ezzel a főzelékkel. Szerettem volna neki liszt nélkül egy új esélyt adni. És milyen jól tettem, ez a verziója ugyanis szuper ízletes és a kanál sem áll meg benne. Íme a recept:
Joghurtos borsófőzelék:
Amik kelleni fognak hozzá:
- 850 g zöldborsó
- 1 evőkanál olívaolaj
- 2 közepes fej vöröshagyma
- Fél egy darab bio citromhéja (lereszelt)
- só
- 100 g natúr joghurt
- 1 csokor petrezselyemzöld
Elkészítés:
A főzelékhez való zöldborsót egy nagy lábasban, víz hozzáadásával félpuhára pároljuk. Ezután leszűrjük, és az egyharmadát jól összeturmixoljuk. Közben egy lábasban felhevítjük az olívaolajat, és a finomra vágott vöröshagymát, majd folyamatos kevergetés mellett puhára sütjük. Rátesszük a zöldborsót, a citromhéjat és megsózzuk. Összeforraljuk, majd kevergetve teljesen puhára főzzük, hagyjuk pár percig hűlni, majd belekeverjük a joghurtot és a finomra vágott petrezselymet és a maradék, nem összeturmixolt zöldborsót. Tálalhatod vagdalttal, fasírttal, vagy ahogy én tettem, főtt tojással.