nlc.hu
Gasztro
Narancsos sült kacsacombot az ünnepi asztalra!

Narancsos sült kacsacomb, egy egyszerű és elegáns recept karácsonyra

A sült kacsacomb karácsonykor narancsos és fahéjas ízesítéssel a legjobb, de nagyon ügyelnünk kell az ízek teljességére és egyensúlyára. Mutatjuk, hogyan csináld, és tökéletes lesz!

A sült kacsacomb igen jól mutat az ünnepi asztalon, viszont, mivel a kacsa nem tartozik a hétköznapi alapanyagok közé, sokaknak meggyűlik vele a baja. Megijedni azonban nem kell tőle, nem nehéz finom, omlóssá varázsolni, csak tudni kell a titkát.

A kacsa egy szívósabb konzisztenciájú hús, mint a csirke, és a zsírtartalma is egészen más, ezért magától értetődik, hogy más eljárást követel, és az eredmény is egészen más lesz, mint a csirkénél. A bőr alatt lévő zsírréteg akkor fejti ki legjobban a hatását, ha a bőrt beirdaljuk. Ez pedig a végtelen lehetőségek tárháza, az ízek ugyanis zsírban oldódnak ki. A kacsát ízesíteni tehát jutalomjáték, és nemcsak karácsonykor, hanem egész évben.

Narancsos sült kacsacomb – így készítsd, hogy puha, omlós legyen!

Ilyenkor persze mindenki a narancsra és a fahéjra gondol először, ami nem is rossz nyom, sőt, egészen tökéletes. Az édes, a sós és a fűszeres ízek harmóniájára azonban érdemes odafigyelni, ezért a legjobb, ha úgy komponáljuk meg az ízesítést, hogy mindegyiket felvillantsuk benne.

Ami a kacsacomb sütését illeti, arra időt kell szánni. Alacsony hőmérsékleten, letakarva sütjük, minél tovább, annál jobb, de legalább két óráig. Végül pedig arról is gondoskodjunk, hogy a bőr gusztusos piros legyen!

Mellé jó sok vajjal készült krumplipürét és narancsos párolt káposztát kínáljunk.

sült kacsacomb

Ezek már jók lesznek. Finom, puha, illatos kacsacombok. (Fotó: Natasha Breen, Getty Images)

Hozzávalók (4 főre):

  • 6 egész kacsacomb
  • 1 teáskanál só
  • fél teáskanál feketebors
  • 1 evőkanál méz
  • 2 evőkanál szójaszósz
  • 1 evőkanál balzsamecet
  • 1 narancs leve és héja
  • 1 teáskanál őrölt fahéj
  • 1 fej fokhagyma gerezdekre szedve
  • 1 arasznyi rozmaringág
  • 3-4 kakukkfű ágacska
  • 1 teáskanál rózsabors
  • 2 dl víz

Elkészítése:

  1. Első lépésként megismerkedünk a combokkal. Gondoskodunk róla, hogy jó fény legyen, amiben mindent látunk. Szemüveg! A bőrből kiálló toklászokat, pihéket szemöldökcsipesszel gondosan eltávolítjuk. Ez egy nagyon fontos lépés, mert nem mindig szó szerint konyhakész, amire rá van írva, hogy konyhakész. A kilógó cafatokat levágjuk, szépen megformázzuk a húst.
  2. A megtisztított combok bőrét beirdaljuk, vagyis kb. egy centiméterenként bevágást ejtünk rajta úgy, hogy a húst semmiképp se vágjuk meg, csak a bőrt és legfeljebb a zsírt.
  3. Betesszük egy tálba, megszórjuk sóval, őrölünk rá feketeborsot, meglocsoljuk balzsamecettel és szójaszósszal, rászórjuk a fahéjat, rácsorgatjuk a mézet és a narancs levét, de előbb egy zöldséghámozóval lehúzzuk a héját és azt is mellé dobjuk. Összekeverjük, mehet a hűtőbe pácolódni, legalább 45 percre, de ne sokkal tovább.
  4. Ekkor bekapcsoljuk a sütőt 150 fokra, alul-felül sütésre. A combokat sütőlemezre tesszük a bőrös felével lefelé. Ráöntjük a páclevet és a vizet, rátesszük a rozmaringágat, a fokhagyma gerezdeket, a kakukkfű ágacskákról lehúzott leveleket (használhatunk szárítottat is) és rászórjuk a rózsaborsot. Lefedjük alufóliával és két órára betesszük a sütőbe.
  5. Amikor letelt az ideje, kivesszük a tepsit és a sütő hőmérsékletét felvesszük 200 fokra. Óvatosan levesszük a tepsiről az alufóliát, vigyázzunk, mert forró gőz fog kicsapni alóla, meg ne égessük magunkat! Megfordítjuk a combokat, hogy a bőrös felük legyen felfelé, meglocsoljuk a szafttal és visszatoljuk a sütőbe legalább tíz percre, de leginkább annyi időre, míg gusztusos színt nem kap.
  6. Ekkor kész. Egy lépés van még hátra, elkészítjük a mártást: a combokat kiszedjük a tepsiből, majd a visszamaradt levet átszűrjük. Egy nyeles kisfazékba tesszük, beleszórunk (mennyiségtől függően) fél-egy kiskanál lisztet és habverővel jól elkeverjük, hogy ne legyen csomós. Forraljuk pár percig, míg kissé besűrűsödik és kész is van.

A legjobb, ha krumplipürével tálaljuk, mellé pedig párolt káposztát adunk, amit szintén naranccsal és fahéjjal ízesítettünk. Egészen biztos, hogy mindenki elégedett lesz az eredménnyel.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top