A gyerekvállalás egyik legnagyobb kihívása a gyerekjátékok rendben tartása. Ha nem szoktatjuk rá a gyereket nagyjából születésétől kezdve arra, hogy elpakolja maga után a játékokat, akkor végtelen munkát adunk magunknak.
A titok, hogy mindennek legyen helye!
Nem lehetetlen, hogy rend legyen a játékok között, és a megoldás nem abban rejlik, hogy nagyobb lakást veszünk, hanem a kulcs: a rendszerezés.
Szelektálj a játékok között!
Első lépés az lenne, hogy eleve meg sem veszed a világ összes játékát, mert nem attól lesz jó a gyerekkora, ha egy játékboltban él a gyerek. Ha mégis ez történt – mert nagyjából mindenkivel ez történik – és rengetegnél is több játéka van a gyereknek, akkor itt az ideje a szelektálásnak. Csak azokat a játékokat tartsd meg, melyekkel tényleg játszik a gyerek, a többit add oda inkább a rászoruló családoknak.
Kis kosarakban gondolkodj!
Bár nagyon tetszetősek azok az óriási vászonzsákok cuki mintákkal, mégsem alkalmasak a rendszerezésre. Inkább kisebb tárolódobozokban, kosarakban gondolkodj, hogy szét tudd válogatni fajták szerint a játékokat. A kosarak, dobozok kulcsfontosságúak, mert ha egy alaposan átgondolt szisztémát alakítasz ki, akkor tényleg pár mozdulattal el tud majd pakolni a gyerek.
Csoportosíts!
Menjenek egy kosárba a hasonló játékok – ennyi a szabály. Külön kosárka a játékkonyhához való holmiknak, külön a bábuknak, megint egy új kosár a kisautóknak… A gyereknek sokkal könnyebb lesz így rendet rakni, hiszen pontosan tudja, melyik típusú játékot hova kell tennie, és nem lesz káosz az egész szobában.
Címkézd fel a dobozokat!
Mivel még kicsi gyerekekről van szó, ne feliratokkal címkézz, hanem rajzokkal. A játéktípusoknak megfelelő rajzot ragaszd rá a kosarakra, hogy a gyerek könnyedén megtalálja, mit, hova kell tennie. Az is jó, ha lefotózod a saját játékát, és annak a képét teszed a kosárra, hogy még személyesebb legyen az élmény.
Olvass többet a témáról a Zewa oldalán.