nlc.hu
Mindennapok
Így kerekedj felül a posztcovid stresszen

Így kerekedj felül a posztcovid stresszen

Kevesen tudják, hogy a vírushelyzet elmúltával nem feltétlenül tűnik el a covid-stressz az életünkből, hanem egy úgynevezett koronavírus utáni (post covid) szorongás is felléphet. Érdemes áttekinteni, mik ennek a jelei, és milyen módszerekkel csillapíthatjuk ezeket a feszültségeket.

A hónapokon át tartó önkéntes vagy ránk kényszerített bezártság bizony súlyos nyomot hagyott a lelkünkben, amit még tovább mélyített a Covid-helyzet miatti szorongás, a saját és szeretteink egészsége iránt érzett aggodalmak, a jövővel és az egzisztenciánkkal kapcsolatos félelmek. Hosszú távon még egy ép és erős pszichét is megterhelnek ezek a kétségbeejtő gondolatok és kényszerű élethelyzetek, és ennek ártalmai ellen csak tudatossággal védekezhetünk. Ráadásul a vírushelyzet lecsendesedésével a Covid-stressz nem tűnik el, csak átalakul, és velünk maradnak a postcovid feszültségek. Íme, ennek tünetei:

  1. Állandó, nyugtalanító érzés, hogy valami rossz irányba változott meg az életedben
  2. Levertség, kedvetlenség, kilátástalanság érzése
  3. Fáradékonyság és alvásproblémák, lelki kimerültség
  4. Ingerlékenység, gyakori veszekedések, hevült szóváltások ártatlan szituációkban akár idegenekkel is
  5. Libidó csökkenése
  6. Fejfájás és indokolatlan izomfájdalmak
  7. Étvágytalanság vagy éppen mértéktelen habzsolás, és a hozzá kapcsolódó súlyvesztés vagy hízás
  8. Emésztési panaszok
  9. Hosszan tartó állandó stressz következtében konkrét betegségek kialakulása az emésztőrendszerben, a szív- és érrendszerben, az idegrendszerben

Stresszcsökkentő praktikák

Azzal, ha ezeket a stressz-tüneteket felismerjük, már nagy lépést tettünk afelé, hogy helyesen kezeljük őket, és képesek legyünk javítani a helyzetünkön. De vajon mivel enyhíthető a koronavírus utáni lelki feszültség? Akárcsak a hétköznapi stressznek, a Covidot követő lelki traumának kiváló ellenszerei az alábbiak:

  1. Rendszeres testmozgás
  2. Kiegyensúlyozott táplálkozás – rendszeres időben történő mértéktartó étkezések változatos alapanyagokból
  3. Kielégítő mennyiségű alvás – napi 8-9 óra
  4. A munkánkhoz képest egészen eltérő szabadidős elfoglaltságok – például aki mérnökként reál területen nap mint nap számokkal dolgozik, az kapcsolódjon ki kreatív, alkotó tevékenységgel: festéssel, barkácsolással, kézimunkával stb., mert ezzel az állandó használatban lévő agyféltekéjét pihenteti, és a másik agyféltekét hozza „mozgásba”
  5. Gyakori kirándulások a természetben, jó levegőn
  6. Gyakori találkozások, szociális élet, régi kapcsolatok felvétele és újak kialakítása
  7. A szervezet stressztűrő képességét fokozó vitaminok és ásványi anyagok pótlása – például magnézium
Ez is érdekelhet Megnézem
Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top