A cél minden korosztályban az, hogy rendszeresen megmozgassuk a testünket és az általános egészségünket segítsük, megőrizzük a mozgás segítségével. Dr. Julie Broderick fizioterapeuta tanácsai alapján mutatjuk, melyik korosztályban, milyen mozgásforma a javasolt.
Gyerekkor
A gyerekkori mozgás elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy egészségesen fejlődjön a szervezet, ehhez naponta minimum egy óra testmozgás szükséges. Az a legjobb, ha a gyerek magának választja ki a mozgásformát, és hagyjuk, hogy kötetlen keretek között mozogja ki magát. A szakember a szabad mozgás mellett még a csapatsportokat javasolja, hogy fejlődjön közben a gyerek szociális eszköztára is.
20-30 év
20 és 30 év között a legjobb a fizikai állapotunk, ezért ilyenkor olyan edzéseket érdemes választani, amik a legtöbb izomcsoportot megmozgatják és fejlesztik a testünkben. Ebben az időszakban alapozzuk meg az idősebb énünk fizikai állóképességét, úgyhogy ennek tudatában legyen jelen az edzéstervünkben kardió és erősítő edzés is minden héten.
30-40 év
Általában 30 év után jön el a családalapítás időszaka, a gyerekek körüli feladatokhoz rengeteg energiára van szükség, ezért a szakember a kardiomozgásokat javasolja, hogy minél több oxigén jusson a szervezetünkbe. Ekkor már tudatosan oda kell arra is figyelni, hogy az ülőmunkát megszakítsuk óránként, és lehetőleg lift helyett mindig a lépcsőt válasszuk. A legjobb mozgásforma ebben az életkorban az intervallum edzés, mert alig 20 percbe kerül naponta, és megdolgoztat minden izmot a testünkben.
40-50 év
40 év felett kezd el jelentősen megváltozni az anyagcsere és észrevehetjük, hogy rakódnak a kilók akkor is, ha amúgy nem változtattunk semmit az étrendünkön. Ebben az életkorban már be kell vezetni a szakember szerint a súlyzós edzéseket, mert gyorsabban veszítjük az izmokat, mint ifjabb korunkban. Erre ajánlott például a kettlebell edzés, de otthoni körülmények között a kézi súlyzós edzések is tökéletesen megfelelnek a célnak. Kardiomozgásnak pedig a szakember az erőteljes gyaloglást vagy a nordic walkingot ajánlja mindennap.
50-60 év
Jellemző, hogy ebben az időszakban már jelentkeznek bizonyos fájdalmak, esetleg keringési zavarok, vagy épp a klimax köszönt ránk – de egyik miatt sem szabad leállni a mozgással. Ha heti kétszer erősítő gyakorlatokat és mindennap erőteljes gyaloglást végzünk, akkor sokat tehetünk az egészségünkért. A keleti sportok – például a tai chi, jóga vagy a csikung – is sok jót tartogatnak számunkra (nem csak 50 felett), testileg és mentálisan is.
60 év felett
60 év felett már nem ugrabugrálunk, hanem megfontoltan, vigyázva magunkra, a mozgás öröméért mozgunk. Ha már lehet újra közösségbe menni, érdemes beiratkozni egy tánctanfolyamra, vagy csatlakozni egy kirándulós klubhoz, hogy a mozgást összekössük a társasági élettel is. A szakember javaslata szerint hetente kétszer tartsuk meg az erősítő gyakorlatokat, melyekhez hozzászoktunk 50 évesen, és mellette hetente háromszor menjünk tempós gyaloglásra a környéken.
Az egészséges étrend:
- 5 finom és diétás salátaöntet a változatos vacsorákért
- Az „utolsó vacsora szindróma”, ami miatt nem bírsz lefogyni
- Így vedd rá a gyereket, hogy egészségesen étkezzen!