nlc.hu
Otthon
A depressziós betegek felét nem diagnosztizálják

A depresszióval küzdők felét nem diagnosztizálják Magyarországon

A betegség évi 362 milliárd forintnyi terhet jelent a magyar gazdaságnak.
A depresszióval küzdők felét nem diagnosztizálják Magyarországon

A depresszióval szenvedők felét Magyarországon nem is diagnosztizálják – derül ki a Magyar Pszichiátriai Társaság legfrissebb tanulmányából, amit az RTL Klub Híradója közölt.

Dr. Balázs Judit, a társaság elnöke elmondta, hogy többen járnak fel hozzá Budapestre vidékről, főleg a pszichiátriai zavarokhoz tapadó stigma miatt.

Depresszió tünetei:

  • nyomott hangulat
  • örömérzésre való képesség elvesztése
  • alvászavar
  • alacsony önértékelés
  • napi tevékenység iránti érdeklődés elvesztése

A depressziót az emberek 15 százaléka tapasztalja meg az élete során, a betegség pedig évente 362 milliárd forintnyi terhet jelent a magyar gazdaságnak. Ebből 28 milliárd forint a direkt költség (gyógyszerek, terápia), a többi indirekt kiadás, például a kiesett napokért járó táppénz.

Balázs Judit szerint egy depressziós páciens átlagosan 41,6 napra esik ki a munkából egy évben. Bár ennek nem kellene így történnie, hiszen ha megkapja egy depressziós beteg a megfelelő kezelést, akkor el tudja látni a munkáját.

A Magyar Pszichiátriai Társaság javaslatcsomagot is készített, ennek részeként egy új ellátási forma, a sürgősségi pszichiátriai részlegek kialakítását kérik és a megelőző kampányok rendezését az iskolákban.

(Kiemelt kép: Unsplash)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top