Lassan már két éve éljük a mindennapjainkat a járvány árnyékában, ami rengeteg bosszúságot és aggodalmat okoz. Most a maszkviselésről derült ki egy meglepő dolog: amellett, hogy segít megelőzni a fertőzést, vonzóbbá teszi az embert.
A Cardiffi Egyetem kutatói meglepő eredményre jutottak: a résztvevők vonzóbbnak látták azokat a nőket és a férfiakat, akik az arc alsó felét elfedő maszkot viseltek – írja a Guardian.
Gondolhatnánk, hogy a divatos, egyedi maszkok nyújtanak magyarázatot a jelenségre, ám a tudósok megállapították, hogy
az eldobható sebészi maszkot viselő emberek voltak a legvonzóbbak.
A kutatás eredménye azért is meglepő, mert a járvány előtt a maszk ellentétes hatással járt: viselőjét kevésbé látták vonzónak, mert a maszk miatt az emberek betegségre, fertőzésre gondoltak.
Dr. Michael Lewis, a Cardiffi Egyetem arcok észlelésének pszichológiájával foglalkozó kutatója azt mondta: azért változhatott az orvosi maszkok megítélése, mert már megszoktuk, hogy az egészségügyi dolgozók sebészi maszkot viselnek, és rájuk asszociálunk a maszk láttán. Egy olyan időszakban, amikor kiszolgáltatottnak érezzük magunkat, megnyugtatónak érezzük az orvosi maszk látványát, és pozitívabban viszonyulunk a viselőjükhöz.
Vagyis a pandémia hatására már nem betegségre utaló jelként értékeljük a maszkot, amelynek viselőjét jobb nagy ívben elkerülni. Az is közrejátszhat abban, hogy a maszkot viselőket vonzóbbnak találjuk, hogy az arc egy részének eltakarása jobban a szemekre irányítja a figyelmet, valamint az agyunk ilyenkor kiegészíti az arc „hiányzó” részeit, és túlzásokba eshet.