A helyes kertészeti gyakorlat alapvető eleme, hogy a talaj táplálására komposztot gyűjtsünk. Nemcsak tápanyagot pótol és javítja a talaj szerkezetét, hanem a szerves hulladékok újrahasznosításának is a leghatékonyabb módja.
A komposzt készítésével valójában felgyorsítjuk a természetes folyamatokat. A komposztkészítés során inkább segítőként, semmint alkotóként viselkedünk. Megfelelő körülményeket teremtünk ahhoz, hogy egy sor lény elvégezze helyettünk a munkát. Hogyan lehet maximalizálni a folyamatot, hogy a végén gazdag, omlós textúrájú anyagot kapjunk?
Amikor a hő kiáramlik egy halom bomló szerves anyagból, a komposztkupac nagyon is tele van élőlényekkel, talajbaktériumokkal, gombákkal és más élőlények milliárdjaival, akik a munkát végzik. Az elsőként érkező fajok a pszichrofilek, az alacsony hőmérsékletű baktériumok. Ezek oxidálják a halomban lévő szenet, és olyan energiát hoznak létre, amely végül eléggé megemeli a hőmérsékletet a következő csoport, a mezofilek számára, amelyek körülbelül 20-30 °C-os hőmérsékleten boldogulnak. Ha a körülmények megfelelőek, a hő tovább emelkedik, megnyitva az utat a termofilek előtt, amelyek 40-70°C-os hőmérsékleten aktívak – ez elég meleg ahhoz, hogy akár egy tojást is felforraljanak. A termofilek ezt a hőmérsékletet csak néhány napig tudják fenntartani, de ha a kupacot átforgatják, hogy új oxigént biztosítsanak, a ciklus újra és újra megtörténhet – amíg minden le nem bomlik.
Az ilyen hőmérsékletet elérő halom előnye, hogy gyorsabb a bomlás – és ami még fontosabb, a gyommagvak elpusztulnak. Mivel azonban nagy mennyiségű anyagra van szükség ahhoz, hogy ezt a hőt előállítsa (és időre van szüksége a kupac folyamatos forgatásához), a legtöbb kertész nem fogja tudni elérni ezt a hőmérsékletet. Ha ez a helyzet, ne aggódjunk. A legtöbb bomlás a mezofileknek köszönhető, és ez a baktériumcsoport nagyon hatékony lebontó, együtt dolgoznak más élőlényekkel, például férgekkel és rovarokkal.
A zöld és a barna anyagok megfelelő aránya
De hogyan biztosítjuk a megfelelő körülményeket az élőlények seregeinek? Dióhéjban a négy elem, amire szükségük van, a szén, a nitrogén, a levegő és a víz, és a megfelelő egyensúly elérése. A szén/nitrogén arányra kell elsősorban ügyelnünk. A szénben gazdag anyagok (barna) közé tartozik a szalma, fás anyagok, szárak, karton és aprított újság, míg a nitrogénben gazdag anyagok (zöld) a növényi maradékot, a levágott füvet és az állati trágyát tartalmazzák. A zöldek és barnák rétegezése, majd a kupac átforgatásával azok összekeverése segít felgyorsítani a folyamatot.
Ha az arány valamelyik irányban túlságosan elbillen, akkor problémák lesznek. A magas nitrogéntartalmú anyagok, mint például a levágott fű, általában nedvesek és iszaposak. Az ilyen típusú anyagok túl nagy mennyisége anaerob bomláshoz vezethet, amely ammónia formájában nitrogént bocsát ki a levegőbe, és kellemetlen szagot áraszt. Ha a túl nedves anyagot szénben gazdag szalmával, száraz levelekkel vagy aprított fás szárral keverjük össze, az segít. Másrészt a túl sok száraz, szén-nehéz anyag egy idő után elkorhad, és jó adag nitrogénre van szüksége (például egy adag csalán), hogy újra elinduljon.
Levegő és víz
Ha megbirkóztunk az anyagok egyensúlyával, gondoskodjunk arról, hogy elegendő levegő és víz jusson a kupacba. Rendszeres forgatással – például kéthetente – több levegőt viszünk be, így minden gyorsabban bomlik. Hasznos lehet, ha két vagy három, fából készült tárolóedényünk van, így az egyik tartály tartalmát a bomlási folyamat során a másikba tölthetjük. Ha oldalt lécek vannak, a levegő jobban keringhet, és ha alul nyitott a talaj felé, akkor könnyen hozzáférhetnek a férgek és a talaj egyéb élővilága. A végső összetevő a víz: ha száraz az idő, öntözzük meg a komposztkupacot; ha esik, fedjük le a tetejét.
Így ahelyett, hogy egy évet kellene várnunk az anyag elbomlására, néhány hónapon belül használható komposztunk lesz. A komposztot érdemes a talaj felső rétegére teríteni, de nem beforgatni, hiszen az öntözővízzel úgyis a talaj mélyebb rétegeibe kerülnek a hasznos anyagok. Nincs is annál jobb érzés, mint visszaadni a földnek az egészet, és figyelni, ahogy a növények reagálnak.
Komposztba való:
- minden konyhai zöldhulladék, zöldségszárak, kávézacc, teafilter, tojáshéj, dinnyehéj, borsó és bab héja (kivéve citrusfélék, avokádó – itthon nem megtermő zöldségek, gyümölcsök)
- háztartási hulladékok: elhasznált virágföld, kifáradt növényi részek a konyhakertből, kezeletlen papír, kartonpapír, fahamu, elszáradt virágok,
- kertből összegyűlt hulladékok: levágott fű, kihúzott gyom, lehullott levelek, kerti nyesedék, nem magzó, elnyílott virágrészek, lehullott, túlérett gyümölcs,
- növényevő állatok ürüléke.
Tilos a komposztba tenni:
- nem növényi maradékok, csont, hús, főtt ételmaradék,
- tüskés ágak, nagyobb fadarabok, beteg növények, tűlevelek, felmagzott gyomok,
- széntüzelésből származó salak, rongyok, faforgács,
- húsevő állatok ürüléke.