A megnevezés egy picit csalóka, a Kniterate nevű cég gépe ugyanis valójában nem nyomtat, hanem kötöttárut hoz létre, automatikusan, a felhasználó beavatkozása nélkül. Léteznek ugyan kötőgépek, azonban ezek java korszerűtlen, régi technológiát használ. A ruhatervezést tanuló Gerard Rubiónak pedig éppen ebből lett elege, amikor felvázolta az OpenKnit online közösség tervét.
Miután többen felfigyeltek az ötletre, Rubio egy barátjával együtt megalapította a Kniterate nevű céget, és egy olyan kötőgépet fejlesztettek ki, amely képes számítógépről fogadni a szabásmintákat, és egy nyomtatóhoz hasonló megoldással hozza létre a különféle ruhákat.
A Kniterate a hatalmas ipari kötőgépekhez képest kompakt méretű, egy nagyobb asztalon könnyen elfér. Ami a kötést illeti, az eszköz bármit létre tud hozni sálaktól a sapkákon át a pulóverekig vagy nadrágokig, a gyártó ígérete szerint „szinte bármilyen anyagból”. A szabásmintákat, ruhaterveket egy könnyen kezelhető, felhasználóbarát online program segítségével, akár a kedvenc fotelünkben ülve létre lehet hozni, ha pedig készen vagyunk, ugyanúgy el tudjuk küldeni a „nyomtatónak”, mintha csak egy dokumentumot szeretnénk printelni.
Tény, hogy az eszköz egyelőre nem túl olcsó: a Kniterate gépet 5713 dollárért, vagyis szűk másfél millió forintért lehet előrendelni – 2018 augusztusára ígérik a szállítást –, azonban a fast fashion világában egy divattervezőnek vagy ruhamárkának lehet, hogy bőven megérheti a beruházás.