Érdekes jelenség figyelhető meg, akárhányszor egy híresség meghal, vagy csak valamilyen kerek születésnapot ünnepel, amiről beszámol a sajtó: ilyenkor sokan azzal a felkiáltással fogadják a hírt, hogy „úristen, hát ő már ilyen öreg (volt)?!” Meglepő módon a magyarázatot egy optikai csalódás környékén kell keresnünk.
A Jastrow-illúzióval valószínűleg már sokan találkoztak, állandó szereplője ugyanis az optikai trükköket bemutató gyűjteményeknek, például Grätzer József Sicc című klasszikusában is szerepelt. A lényege a következő: az alábbi képen látható két íves idom valójában ugyanolyan hosszú, az illúziónak köszönhetően azonban úgy érzékeljük, hogy az alsó hosszabb. A pontos magyarázatot egyelőre még a tudomány sem ismeri, jelenleg három elmélet versenyez egymással. Ezek közül a legáltalánosabban elfogadott szerint az agyunkat megtéveszti a hosszabb és a rövidebb oldal sugara közti eltérés. Imai Shogu japán pszichológus több kutatást is elvégzett, és megállapította, hogy a hatás akkor a legintenzívebb, ha a belső ív sugara a külső ív sugarának 60 százaléka.
Mi köze ennek a sztárok életkorához?
Az, hogy remekül megmutatja: a hosszbeli eltérést akkor sem tudjuk „nem látni”, ha tisztában vagyunk vele, hogy a két darab méretei azonosak, a hírességeket ugyanis jellemzően egy-egy szerep vagy fellépés képeivel társítjuk az emlékezetünkben. Persze a kedvenc színészeinket, énekeseinket nyilván több alkalommal is látjuk, akár élőben, akár a tévében vagy a mozivásznon, mégis a legtöbbünknek egy-egy konkrét kép ugrik be, ha meghalljuk az illető nevét. Ez az egy kép pedig lehet, hogy egy 10-15 vagy akár 20 évvel ezelőtti filmből vagy videoklipből származik, így amikor szembesülünk egy-egy mai fotóval az illető sztárról, az esetek többségében alaposan meglepődünk, hogy mennyivel ráncosabb vagy őszebb, mint amire emlékeztünk.
Ezután pedig jön a következő meglepődés, amikor rákeresünk, hogy az illető hány éves: legtöbbször legalább 5-10 évvel alá fogunk lőni a valódi korának, éppen az említett emlékkép miatt. „Hiszen olyan fiatal volt még ebben vagy abban filmben!” – hangzik ilyenkor a méltatlankodás, aztán belegondolunk, hogy a kérdéses alkotás premierje óta hány év telt el. Jó példa erre a Mátrix című, ma már klasszikusnak számító sci-fi, amely óriási hatással volt a popkultúrára, a filmek látványvilágára (na meg Keanu Reeves karrierjére), és amely éppen kerek 20 évvel ezelőtt, 1999-ben került a mozikba. Így már annyira nem meglepő, hogy Reeves, akit bizonyára sokan még mindig Neóként azonosítanak, már bőven benne van a hatodik ikszben.
Hasonló játszódik le híres emberek halála esetén. Mivel valószínűleg egy korábbi szerepükből vagy videoklipjükből emlékszünk rájuk, az ismert emberek halálhíre – lásd a napokban elhunyt Keith Flint, a Prodigy frontembere esetét – jellemzően nagyobb „sokkot” okoz, mivel az az érzésünk, hogy sokkal fiatalabb korában érte a halál, mint ahány éves valójában volt. Tény, hogy Flint a maga 49 évével még bőven a tragikusan fiatalon elhunyt emberek közé tartozik, de a hatást még tovább erősíti, hogy a legtöbben bizonyára a Firestarter videoklipjéből emlékeznek rá, amely, akárhogyan számoljuk, 22 éve készült, amikor a frontember még a harmincat sem töltötte be.
Ez a jelenség azonban szerencsére nemcsak a szomorú esetekben kerül előtérbe, hanem akkor is, ha egy picit kutatunk a különféle enciklopédiák, életrajzok között. Ezzel a módszerrel ugyanis gyönyörűen kontextusba lehet helyezni egy-egy ismert ember életkorát valamelyik kollégájához hasonlítva. Lássuk is a legmeghökkentőbb példákat.
Bobby a Dallasból és Samuel L. Jackson
Bár nem ugyanabban az évben születtek, a Bobbyt alakító Patrick Duffy és Samuel L. Jackson között mindössze bő három hónap a korkülönbség, ráadásul Jackson javára: a Ponyvaregény című Tarantino-filmmel világsztárrá váló színész 1948. december 21-én látta meg a napvilágot, míg a Dallas jóképű fiatal titánját, Bobby Ewingot életre keltő Duffy 1949. március 17-én született, azaz éppen ma tölti be a hetvenet (isten éltesse ezúton is). Utóbbi természetesen a sorozattal írta be magát a tévézés történetébe, amely 1978-tól 1991-ig futott, Magyarországra pedig emlékezetes módon a rendszerváltást követően érkezett meg, a nyugati világ egyik első hírnökeként. Nem véletlen, hogy a sorozat sztárjai nálunk a kilencvenes években voltak a csúcson.
Bár Samuel L. Jackson sem ma kezdte a szakmát, az első jelentősebb szerepeit ő is a kilencvenes években kapta, Duffyval ellentétben azonban ő a mai napig is aktív. Pontosabban: ő a mai napig is sikeres, Patrick Duffy ugyanis a mai napig színészkedik, de átütő sikert nem igazán tudott elérni néhány, a Dallas-nosztalgiára építő utánlövésen kívül. Jackson eközben Hollywood egyik legfoglalkoztatottabb színésze, aki már a kilencvenes években átlagosan három filmben szerepelt évente, azóta pedig inkább ötben szokott, így még azoknak is ismerős lehet, akik amúgy nem járnak sokat moziba.
A Fehér Ház szóvivője és a popzene botrányhősnője
Eleve megdöbbentő, hogy a közelmúltban Budapesten koncertező Nicki Minaj bizony már a 37. évét tapossa – már csak azért is, mert olyan, mintha csupán egy-két éve tűnt volna fel a színen. Persze ezt csak mi érezzük így, mert a színes ruhákért és sminkekért mindennél jobban rajongó énekesnő már 2004 óta foglalkozik zenével, és első saját albuma is megjelent már 2010-ben.
Igazán durva azonban csak akkor lesz mindez, ha egymás mellé állítjuk az Anaconda énekesnőjét és a Fehér Ház jelenlegi szóvivőjét, Sarah Huckabee Sanderst. Sanders szintén 36 éves, ennél azonban általában sokkal idősebbnek tűnik, feltehetően a sajtótájékoztatókra választott ruhatára, na meg a munkaköre miatt, hiszen mégiscsak az Egyesült Államok elnökének kommunikációjával foglalkozik. Elődei egyébként valamivel idősebbek voltak nála, de ettől még természetesen lehetne akár jó szakember is – kár, hogy korábbi nyilatkozatai alapján nem olyan egyszerű pozitívan értékelni a munkásságát.
A Macskanő és Miranda a Szex és New Yorkból
A két színésznő, vagyis Halle Berry és Cynthia Nixon is egyidősek, és ami még ennél is megdöbbentőbb, mindketten az 53. szülinapjukat fogják idén ünnepelni. Ami Halle Berryt illeti, ő állandó szereplője az NLCafé cikkeinek, mivel tényleg kénytelenek vagyunk róla évente megírni, hogy atyaúristen, hogy tud ilyen jól kinézni. A sztár egyébként a mai napig rendkívül sokat dolgozik, bár karrierje csúcsán kétségtelenül a kilencvenes évek végén, kétezres évek elején járt, de azóta sajnos sok olyan borzalmat bevállalt, mint a Macskanő vagy épp a még annál is felejthetőbb (!) Gothika. Az utóbbi években az Extant című sorozattal próbált valamennyit helyreállítani megtépázott hírnevéből, idén pedig a John Wick sorozat harmadik részében láthatják majd a mozirajongók.
Cynthia Nixonnak sincs szégyellnivalója, a hatodik ikszben járva ma is tele van energiával, és láthatóan ő sem lassult le. Néhány éve a Hannibal című sorozatban tűnt fel újra, nemrég pedig mi is megírtuk vele kapcsolatban, hogy a politizálással is kacérkodott, New York állam kormányzói posztjáért akart versenybe szállni. Ez végül nem sikerült neki, de ennek mi csak örülhetünk, mert így több ideje marad a filmezésre: most épp egy Ratched című sorozaton dolgozik, amely várhatóan 2020-ban érkezik majd a tévék képernyőire.
Hermione és Harley Quinn
Az ausztrál Margot Robbie jelenleg Hollywood egyik ügyeletes szupersztárja, akire először A Wall Street farkasa című filmben figyelt fel a világ mint Leonardo Dicaprio szívdöglesztő szőke barátnőjére. Robbie azonban megmutatta, hogy jóval többet tud annál, hogy biodíszletként tűnjön fel a vásznon, és bár a Suicide Squad – Az öngyilkos osztag csapnivalóra sikeredett, az Én, Tonya című filmmel félreérthetetlenül a világ tudtára adta, hogy akkor is számolni kell vele, ha komoly alakításra van szükség. Népszerűségét jelzi, hogy 2018-ban hat projektben is benne volt, idén három filmje készül el, de már szinte tele van a naptára 2021-ig bezárólag. Jövőre lesz 30 éves.
Akárcsak Emma Watson, akiről valószínűleg sokan nem gondolnák, hogy 2020-ban belép a negyedik ikszbe. Ez persze főleg azért lehet, mert az Y és a Z generáció tagjai gyakorlatilag együtt cseperedtek fel vele, amikor Hermione Grangerként feltűnt a Harry Potter-filmeken. A cuki kislány azonban már a múlté, Watsonból komoly felnőtt nő vált, aki nem rest felemelni a hangját, ha a jó ügyről van szó. Mivel a Harry Potter-filmekkel komolyan megalapozta az egzisztenciáját, ma már megteheti, hogy csak olyan szerepeket vállaljon el, amelyekhez igazán kedve van, emiatt évente egy, maximum két filmben tűnik fel, de a tavalyi évet például teljesen kihagyta, hogy fontos társadalmi kérdésekkel foglalkozhasson.
Jennifer Aniston és Gwen Stefani
Nehéz feldolgoznunk, hogy Jennifer Aniston is betöltötte már az ötvenedik életévét, már csak azért is, mert a Jóbarátok Racheljén egyszerűen nem fog az idő. Persze ezt írhatnánk a méregdrága kozmetikai kezelések, na meg a plasztikai sebészek számlájára is, de ettől függetlenül a tény tény marad: Aniston több mint fél évszázada látta meg a napvilágot.
Első hallásra ennél is mellbevágóbb, hogy szintén idén tölti be az ötvenet (az ötvenet!!!) Gwen Stefani, a No Doubt vadóc szőke énekesnője, akinek a neve hallatán vagy az jut eszünkbe, ahogy a Don’t Speak klipjében énekel, vagy az, ahogy az I’m Just a Girl videójában deszkás szerkóban ugrál, esetleg az, amikor a Let Me Blow Your Mind című bulihimnuszban gengszterkedik Eve és Dr. Dre mellett. Biztosak vagyunk benne, hogy ő valami űrlény, mert a mai napig bármikor leforgathatná valamelyik korábbi klipjét, nem tűnne fel senkinek, hogy közben eltelt vagy húsz év.
Sheldon és Robbie Williams
A Take That egykori lázadó szépfiúja, Robbie Williams idén februárban ünnepelte a 45. szülinapját. Ez van, rohan az idő, pedig bizonyára még sokan emlékeznek rá, amikor a kilencvenes évek egyik első legendás fiúbandájában villogtatta a kockás hasát, vagy épp kigombolt ingben táncolt az esőben. A kétezres években viszont már inkább a balhéiról szóltak a hírek, meg aztán időnként alaposan le is harcolta magát, így az ő esetében annyira talán nem mellbevágó, hogy mindössze öt év választja el az ötventől.
Ha viszont azt mondjuk, hogy vele éppen egyidős az Agymenők kényszeres szuperzsenije, vagyis a dr. Sheldon Coopert alakító Jim Parsons, mindjárt fordul kettőt velünk a világ. Ehhez persze nagyban hozzájárul Parsons kisfiús bája, aki a mai napig úgy néz ki, mintha az idén tavasszal esedékes érettségijére készülne. Magyarázat nincs, legfeljebb a gyíkemberek, netán a NASA valamilyen titkos elixírje, amelybe a színészt születését követően belemártották…