Magyarország egyik legjobb múzeuma kétséget kizáróan a budapesti Flippermúzeum, ahova mindenkinek érdemes ellátogatnia legalább egyszer – mi is drukkolunk nekik, hogy túléljék a koronavírus-járványt és hamarosan újra fogadhassák a vendégeket. Náluk azonban „csak” mintegy 140 darab régi játékgépet lehet megcsodálni – és játszani rajtuk – szemben a kaliforniai Pacific Pinball Museum kollekciójával, amely több ezer darabra rúg.
A flipper története egyébként egészen a XVIII. századig nyúlik vissza, XIV. Lajos francia király udvarában kezdtek a kísérletezni a biliárdasztalok átalakításával, ezek egyik első változatát még bagatelle-nek nevezték. A játék egy másik őse a „japán biliárd” nevű játék, amelyben már rugós mechanizmusokkal továbbították a fémtüskék között pattogó golyókat.
A klasszikus flipper a második világháború után élte aranykorát, amely egészen a nyolcvanas évekig tartott: ekkor a videojáték-ipar fejlődése háttérbe szorította ezeket a tagadhatatlanul látványos gépeket, napjainkban pedig már a képernyőkön pattogtatják a golyókat a játék rajongói.
Leszámítva persze a megszállottakat, mint amilyen Eddie Codel drónpilóta is, aki a flipper nagy rajongójaként megbeszélte a kaliforniai múzeum tulajdonosaival, hogy amíg a járvány miatt zárva tartanak, engedjék be őt a raktárukba. Itt készültek az alábbi drónfelvételek is, amelyen a több ezer darabos kollekció egy része látható.
A flipperek közül többet szétszerelve tárolnak, de azért így is rengeteg asztal várja, hogy a játékosok újra birtokba vegyék.
Még több játék az nlc-n:
- Mi már tudjuk, milyen játékért őrülnek majd meg a gyerekek rövidesen
- Így bámultuk a kirakatokat az elmúlt 100 évben – régi, varázslatos magyar játékboltok
- „A játék az agy kedvenc tanulási folyamata” – felnőtteknél is