Mark Twain
Mark Twain, a Huckleberry Finn, a Tom Sawyer és még számtalan amerikai regényklasszikus szerzője 1910. április 21-én, 74 éves korában halt meg szívrohamban, és ebben önmagában még nincs is semmi különös. Ami szokatlan, az az, hogy az író előre megjósolta saját halálát. „A Halley-üstökössel érkeztem 1835-ben. Jövőre ismét eljön, és én is vele együtt fogok távozni” – írta alig egy évvel korábban, 1909-ben. Még azt is hozzátette, hogy „Életem legnagyobb csalódása lesz, ha nem a Halley-üstökössel együtt távozom”. Kívánsága teljesült: minden idők legismertebb és legjobban dokumentált üstököse – amelyet minden 75-76. évben lehet megfigyelni bolygónk felszínéről – éppen 1910. április 20-án, egy nappal Twain halála előtt érte el perihéliumát, azaz ekkor járt legközelebb a Naphoz (hasonló eseményre 2061-ig kell várni egyébként).
Edgar Allan Poe
A sötét titkokkal teli, misztikus, hátborzongató vagy egyesen horrorisztikus történetek nagymesterének, Edgar Allan Poe-nak halála épp olyan volt, mintha ő írta volna meg egyik elbeszélésében. Az író 1849. szeptember 27-én elutazott Virginiából Philadelphiába, majd hat nappal később egy baltimore-i kocsma előtt találta meg egy Joseph W. Walker nevű úriember, aki szerint Poe „meglehetősen rosszul festett” és láthatóan „nagy bajban” volt. Az író félrebeszélt és nem a saját ruháit viselte, de végül valahogy sikerült kinyögnie egy közeli ismerősének, Joseph E. Snodgrassnak a nevét, akinek Walker aztán táviratozott is. „Az arca elgyötört, hogy ne mondjam, felpuffadt és mosdatlan volt, a haja ápolatlan, és az egész megjelenése visszataszító” – mondta később Snodgrass szerencsétlenül járt barátjáról.
Poe-t kórházba szállították, de semmi használhatót nem tudott mondani arról, hogy mégis mi történt vele, azon kívül, hogy a Reynolds nevet kiabálta, mielőtt október 7-én meghalt (ezt a bizonyos Reynoldsot azóta nem tudták azonosítani). Különös haláláról a későbbiekben számos teória született: egyebek mellett gyilkosság, influenza, agydaganat, veszettség is szerepel a lehetséges okok között, akárcsak a cooping néven ismert gyakorlat, amelynek során a nagypolitikával összefonódott alvilági bandák tagjai leitatták, majd arra kényszerítették (gyakran erőszakkal) találomra kiválasztott áldozataikat, hogy az általuk támogatott jelöltre szavazzanak a választáson. De hogy Poe-val pontosan mi is történt azon a végzetes napon, a mai napig rejtély; és ez alighanem már így is marad.
Aiszkhülosz
Aiszkhülosz, az ókori görög tragédia (és úgy általában: a dráma) atyja, a Leláncolt Prométheusz és az Oltalomkeresők szerzőjének halála talán még egy Tapsi Hapsi-epizódból sem lógott volna ki. A köztiszteletben álló, agg drámaíró éppen a szicíliai Gela városának falai előtt üldögélt, amikor a fejére zuhant egy teknősbéka, és agyonütötte. Valerius Maximus római anekdotagyűjtő szerint a páncélost egy sas ragadta el, és egy sziklán akarta feltörni, hogy aztán a húsával táplálkozhasson, azonban Aiszkhülosz kopasz feje megtévesztette. A teljes képhez azért hozzátartozik, hogy Valerius Maximus az 1. században élt, csaknem fél évezreddel Aiszkhülosz után, szóval kortárs szemtanúnak aligha tekinthető; mondjuk a történet ettől még remek (és azért nem is teljes képtelenség).
Pietro Aretino
Pietro Aretino (híres önmeghatározása szerint: Isten kegyelméből szabad ember) az itáliai reneszánsz irodalmi és szellemi élet egyik meghatározó figurája volt: írt színdarabokat, szatírákat, vallásos tárgyú munkákat, továbbá kiterjedt levelezést folytatott a korszak művészeivel és csúcsértelmiségijeivel, már-már pornográfiába hajló erotikus írásai pedig a maguk idejében kifejezetten merésznek és úttörőnek számítottak. Két különböző történet kering arról, hogyan ért véget az élete 1556-ban, és mindkettőben fontos szerepet játszik a nevetés. Az egyik verzió szerint amikor a nővére egy különösen pikáns viccet mesélt, az író olyan hisztérikus kacagásban tört ki,hogy hanyatt esett a székével, és ott helyben szörnyethalt; a másik anekdota szerint pedig Aretino agyvérzést kapott a röhögéstől, amikor Urbino hercege valamilyen különösen durva megjegyzést tett a saját feleségét ábrázoló aktfestményre.
Francis Bacon
Francis Bacon angol filozófus, államférfi, tudós és író, az empirizmus, vagyis az alapos megfigyeléseken és kísérleteken alapuló tudomány egyik legkorábbi apologétája és legjelentősebb alakja volt, aki – kissé ironikus módon – egy fagyasztott csirkén végzett tudományos kísérletbe halt bele. Bacon (akinek a neve ugyebár szalonnát jelent, habár ez nem tartozik szorosan a tárgyhoz) úgy vélte, hogy a só helyett a hó jó módszer lehet a hús tartósítására, így aztán, hogy elméletet a gyakorlatban is bizonyítsa, havat tömött egy tyúk testébe; azonban „a hó annyira lehűtötte, hogy szörnyen lebetegedett”, majd néhány nappal később, 1626. április 9-én tüdőgyulladásban elhunyt – legalábbis így írja John Aubrey, a 17. század vége felé megjelent, Brief Lives című életrajzgyűjteményében.
Sherwood Anderson
Sherwood Anderson prózaíró, az amerikai középnyugat nagy krónikása, Hemingway, Faulkner és Steinbeck mestere, miközben negyedik feleségével, Eleanorral egy dél-amerikai hajóúton vett részt, súlyos és fájdalmas gyomorgörcsöket kezdett tapasztalni. Andersonék Panamában aztán partra szálltak, és kórházba mentek, ahol az írón néhány nappal később, 1941. március 8-án meghalt. A boncolás során kiderült, hogy a bűnös egy aprócska, fából készült fogpiszkáló volt egy olajbogyóba tűzve, amelyet az író egy martini fogyasztása közben nyelt le. A kis fogpiszkáló átszúrta a beleit, ami hártyagyulladáshoz, illetve a hasüreg belső nyálkahártyájának fertőzéséhez vezetett.