Az egyszer használatos műanyag palackok és poharak óriási mennyiségű szemétet termelnek, és hosszú idő alatt sem bomlanak le. Ez ellen remek környezetvédelmi hozzájárulás részünkről, ha újratölthető palackokat használunk. Ezáltal nem csak a környezetnek tehetünk jót, de még más előnyökkel is jár, ha lecseréljük a műanyag palackokat.
Ezek a kulacsok azonban hajlamosak arra, hogy nagyon hamar kellemetlen szaguk legyen. Szükséges a gyakori tisztítás, na meg az sem mindegy, hogy mit tartunk bennünk. Cikkünkből kiderül, hogyan vigyázhatunk kulacsainkra, hogy a lehető legtovább éljenek.
Miért használjunk újratölthető palackokat?
A környezettudatosság mellett pénztakarékos megoldás lehet az újratölthető palack használata. Bár ezeknek a kulacsoknak a kezdeti költsége magasabb lehet, hosszú távon pénzt takaríthatunk meg, mivel nem kell folyamatosan új palackokat vagy üdítőket vásárolnunk. Hálás lesz egészségünk is, ha üdítőfogyasztás helyett a víz mellett döntünk. Ráadásul egyre több helyen találhatunk ivókutakat, így mindig lehet nálunk friss víz.
A műanyag palackokból való ivásnak vannak további egészségügyi kockázatai is. Bizonyos körülmények között a műanyagból származó káros anyagok a vízbe vagy az italokba kerülhetnek. A többször használatos kulacsok használata lehetővé teszi, hogy ellenőrizhessük a kulacsból származó anyagok minőségét. Mindenképpen figyeljünk arra, hogy BPA-mentes palackot vásároljunk!
Hogyan takarítsuk meg a kulacsot, ha bebüdösödik?
Mint a legtöbb dolog tisztításában, itt is a rendszeresség a nyerő. A legjobban úgy akadályozhatjuk meg a kellemetlen szagok kialakulását, ha rendszeresen tisztítjuk. Használjunk meleg vizet, és mosogatószerrel mossuk ki alaposan a kulacs belsejét, majd alaposan öblítsük ki.
Ha a kulacs még mindig szagos, próbáljuk meg a szódabikarbónás tisztítást. Töltsük meg a kulacsot meleg vízzel, adjunk hozzá egy evőkanál szódabikarbónát, és rázzuk össze. Hagyjuk állni egy órán keresztül, majd alaposan öblítsük ki.
A citromlé vagy az ecet is hatékony lehet a szagok eltávolításában. Öntsünk egy kevés citromlevet vagy ecetet a kulacsba, majd hagyjuk állni egy ideig. Utána alaposan öblögessük ki.
Tippek a kulacs tisztán tartásához:
- Ne hagyjuk a kulacsot napfényben: ha hosszú ideig hagyjuk a kulacsot a napon, az felmelegedik, és így elősegíthetjük a baktériumok szaporodását. Próbáljuk meg árnyékban vagy hűvös helyen tartani.
- Ne hagyjunk benne italt sokáig: a hosszú ideig kulacsban tartott folyadék is elősegítheti a kellemetlen szagokat és a baktériumok szaporodását. Mindig próbáljuk meg időben kitölteni és elfogyasztani a kulacs tartalmát.
- Rendszeres cserék: idővel a többször használatos kulacs is elkopik és megsérülhet. Érdemes rendszeresen ellenőrizni, és ha szükséges, cserélni.
A többször használatos kulacsból való ivás nemcsak a környezetvédelem és a pénztakarékosság szempontjából fontos, hanem az egészségünkre is jó hatással lehet. Ennek érdekében mindig gondoskodjunk róla, hogy a kulacs mindig tiszta és szagtalan legyen.
(Fotó: Getty Images)