nlc.hu
Sztárok
Krug Emília gluténérzékenysége

Krug Emília: „2 hónap alatt 15 kilót fogytam, orvostól orvosig jártam”

Krug Emília 30 éves volt, amikor kiderült, hogy gluténérzékeny.

Sajnos még mindig gyakran tapasztalható, hogy bár egyre több a gluténérzékeny ember, az éttermek kínálata gyakran eléggé gyér. Általában 2-3 gluténmentes fogás közül lehet választani és sokszor az sem biztos, hogy teljesen elkülönítve készítik el ezeket az ételeket. 

„Tapasztalataim alapján sok esetben már az is pozitív, ha 1-2 féle mentes étel megtalálható az étlapon, úgy, hogy azt valóban elkülönülten készítik. Összességében szerintem még nincsenek tisztában a vendéglátóegységek a gluténmengesség jelentőségével, valamint, hogy milyen tüneteket okozhat a glutén jelenléte egy arra érzékenynél. Pont a fentiek miatt is hoztuk létre a saját bisztró hálózatunkat, amiben garantált a keresztszennyeződés mentes változatos, rostban gazdag ételek bőséges választéka” – mondja Ipsits Anita, az egyik legismertebb, mentes ételeket és alapanyagokat forgalmazó cég tulajdonosa.

Ipsits Anita

Ipsits Anita (Fotó: Ipsits Anita)

Krug Emília, az ATV népszerű műsorvezetője 30 éves volt, amikor kiderült nála a gluténérzékenység. „Épp egy szakmailag igen kemény élethelyzetben voltam a korábbi munkahelyemen, nagyon bizonyítani akartam. Legyengült a szervezetem a stressztől, jött egy influenza, antibiotikum kúra, és ez szépen belobbantotta a gluténérzékenységet. Előtte pusztán annyit tudtam magamról, hogy a tésztáktól kicsit felpuffad a hasam, de ennyi. Ezután viszont körülbelül 2 hónap alatt fogytam 15 kilót, orvostól orvosig jártam, volt, aki azzal nyugtatott, ne aggódjak, milyen jól áll az új külső. Csak közben, emlékszem, már attól elfáradtam, ha utaztam a buszon negyed órát, képtelen voltam az akkor vállig érő hajamat állva megszárítani. Semmi nem maradt meg bennem, elképesztő gyenge voltam. Végül kórház lett a vége, ahol hamar meglett a diagnózis, aminek végül még örültem is, mert legalább választ kaptunk mindarra, ami történt velem” – árulta el az nlc-nek a tévés.

Emília arról is beszélt, melyek azok a kellemetlenségek, amelyekkel gyakran találkozik ételérzékenyként. „Ez a betegség teljes életmódváltással jár. Sokkal tudatosabban kell megtervezni az étkezéseket, mint korábban, nem működik az, hogy kutyafuttában bekapok valamit. Bár sok helyen kaphatók már előrecsomagolt gluténmentes péksütemények, ezek általában kukoricalisztből készülnek, és magasabb a kalóriatartalmuk, szóval óvatosan kell bánni velük. Több idő, energia és pénz összerakni a megfelelő étrendet.”

Krug Emília

Krug Emília (Fotó: ATV)

Ő is megerősítette, hogy egy étteremben általában pár fogás közül lehet csak választani, ami több, mint a semmi, de mégsem olyan, mintha érzékenység nélkül választhatnánk az étlapról. „Hát ez, hogy olyat találok, amit meg tudok enni, általában van egy-két-három biztosan gluténmentes fogás, csak képzeljük el fordított helyzetben: ha valaki bemegy egy étterembe, és 10-15 fogás helyett pusztán 2-3 közül választhat, akkor azért egyik szeme sír… mert bár éhes nem marad, azért a repeortár sok helyen még mindig nem túl széles” – részletezi a műsorvezető, majd azt is elmondta, hogy szerinte Magyarország és külföld között ebben nincs nagy eltérés. 

„Szerintem a törésvonal nem Magyarország és külföld között van, hanem az adott étterem vagy szálloda igényessége között. Ettem már icipici panzióban is isteni, frissensült, még meleg gluténmentes kenyeret és elegáns, külföldi szállodában is jártam úgy, hogy amikor gluténmentes péksüteményt kértem, kihozták az előre csomagolt, cipőtalp ízű és állagú tucatkenyeret. De gondolom úgy voltak vele, pipa, figyeltünk az ételallergiára is – csakhogy ez ma már kevés.”

Ipsits Anita szakértő szerint a gluténmentességet gyakran összekapcsolják azzal, hogy valaki egészségesen étkezik, ez pedig azért van, mert ezzel kapcsolatban nincs megfelelő edukáció.

„Láthatjuk, hogy a gluténmentes jelző nagyon fontos azoknak, akik valamilyen ehhez kapcsolódó betegséggel küzdenek, azonban a glutén elhagyása még csak egy lépés a panaszmentes élethez és a hosszútávú egészséghez.

A „hagyományos” gluténmentes termékek legfőbb ismertetőjegye, hogy gluténmentes alapanyagokból keményítőt és finomított lisztet gyártanak, ebből készítenek termékeket. Jellemzően ezek a rizsliszt, kukoricaliszt, kukorica- és burgonyakeményítő. Kényelmi termékek gyártásánál továbbá cukrot, ipari zsiradékot, egyéb adalékanyagokat ugyanúgy hozzáadhatnak az élelmiszerekhez. Ezek általában rostszegény élelmiszerek, azonban kalóriatartalmuk nagy lehet, továbbá túl sok hozzáadott cukrot, sót, zsírt tartalmazhatnak. A finomított alapanyagok nagy mennyiségben és hosszútávon tehát ugyanolyan előnytelenek a szervezet egészségére nézve, mint a glutént tartalmazó megfelelőik. Egy példán keresztül szemléltetve: nem lesz egy keksz attól „egészségesebb”, hogy gluténmentes, csupán biztonsággal fogyasztható azoknak, akik valamilyen gluténhoz köthető betegséggel élnek.”

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top