Ma ünnepelné 98. születésnapját II. Erzsébet királynő, akinek talán nem ismerjük annyira élete azon korszakát, amikor még gondtalan hercegnőként élte az életét.
A boldogság palota nélkül
Hogy milyen különlegesen alakítja az életünket a sors, arra talán II. Erzsébet élete a legjobb példa. Ő ugyanis úgy lett a brit történelem leghosszabb ideig uralkodó királynője, hogy nem is született trónörökösnek. “Lilibet” és testvére, Margit szüleikkel együtt a Piccadilly 145. alatt található Mayfair-házban éltek. Az épület folyosóján halványzöld oszlopok álltak, és puha barna szőnyeg borította a padlót. A legtöbb ablak a kertre nézett, a szalonban egy hatalmas gramofon, sok könyv és családi fényképek sorakoztak. A földszinten volt Erzsébet apjának a dolgozószobája, valamint egy étkező, ami 30 vendég befogadására is alkalmas volt. Ezeken kívül volt még a házban bálterem, könyvtár és legalább 10 hálószoba is. „A család az év nagy részét itt töltötte, de nyáron inkább a Windsor-i Royal Lodge-ba vonultak vissza” – írta a Princess: The Early Life of Queen Elizabeth II című könyvében Jane Dismore.
„A házban lépten-nyomon inasokba, lakájokba botlott az ember, természetesen volt itt házvezetőnő, szakács, konyhalány, éjjeliőr, rendőr, telefonközpontos, valamint Erzsébet és Margit dadája is” – folytatta Dismore. A kis hercegnők dadája, a skót Clara Knigh volt, akit a lányok „Allah-nak” becéztek. A szobalányuk pedig Margaret MacDonald, akit „Bobónak” becéztek, és majd 60 évig élt a későbbi királynő közelében.
A 10 éves trónörökös
Kissé zárkózott, inkább csendes hercegnőnek írták le a könyvek, aki a játékaira gondosan vigyázott. Két és fél éves volt, amikor először találkozott Winston Churchillel Balmoralban, bár azt nem feltételezzük, hogy a hercegnő erre emlékezett. Erzsébet 1935-ben, 9 évesen a húgával együtt elvarázsolta a londoni tömeget, amikor nagyszülei oldalán, rózsaszín ruhában a balkonon köszöntötte az embereket. A lányok egyébként úgy hívtak nagyapjukat, V. György királyt, hogy „Grandpa England“. Fél évvel később a király elhunyt, és a trónon legidősebb fia, VIII. Eduárd követte. Ő azonban még egy évig sem volt uralkodó, mivel a kormány nem engedélyezte, hogy feleségül vegye a többszörösen elvált, amerikai szerelmét, ráadásul Wallis Simpsonról az a hír járta, hogy náci szimpatizáns. (Alig egy évvel a lemondása után, Eduárd és Wallis találkozott Hitlerrel Németországban – a szerk.) Így lett király Erzsébet apja, VI. György. A családnak el kellett hagynia az imádott Mayfair-házat, és a Buckingham palotába kellett átköltözniük. A Mayfair-házat egyébként 1940-ben lebombázták.
Keményen nevelte a nagyanyja
A kamasz Erzsébet már megértette a monarchia lényegét, az ezzel járó feladatokat és felelősséget. Nagyanyja, Mária királynő gondoskodott is arról, hogy Erzsébetnek a mindene legyen a monarchia. Úgy tartják, hogy Mária maga volt a brit monarchia főapostola, és a királyi láng őrzője. Megkövetelte, hogy a két hercegnő történelmet és a brit birodalom földrajzát tanulja. Hetente legalább egyszer múzeumba, vagy egyéb kulturális programra vitte a gyerekeket. Az sem elhanyagolható, hogyan formálta Erzsébet személyiségét a szüleivel és a húgával való kapcsolata: véd- és dacszövetség volt köztük, nagyon összetartó és a boldog család volt az övék. Ebbe a családba „érkezett meg” a nincstelen Fülöp görög-dán herceg, akit az udvaroncok ugyan nem találtak megfelelőnek, de VI. György igent mondott Fülöp lánykérésére, és a család is befogadta őt. Végül 1947-ben elvette Erzsébetet, aki 21 éves volt ekkor.
Első gyermekük, Károly már egy évvel később megszületett, ám nem vehette fel apja Mountbatten családi nevét. Ez nagyon megviselte Fülöpöt, ám sok sok-sok évvel később ez megváltozott, így lett például Eduárd herceg lánya és fia, vagy Harry gyerekei Mountbatten-Windsor. Ami pedig a fiatal anyát, Erzsébetet illeti, talán sohasem bocsátotta meg nagybátyjának, hogy neki köszönhetően előbb trónörökös, majd 1952-ben, mindössze 26 évesen királynő lett belőle…