Sokak kedvence az Aranyélet című magyar televíziós sorozat, melynek harmadik évada nemrég ért véget az HBO mozicsatornán.
A történet szerint Miklósi Janka (Ónodi Eszter) elhagyja férjét, Miklósi Attilát (Thuróczy Szabolcs) egy másik férfiért, aki azonban hamarosan meghal. Janka visszatér a családjához, ám – várandósan. Férje természetesen kételkedik abban, hogy övé a magzat, különösen, hogy – ha minden igaz – nem is annyi idős, mint Janka állítja. Az asszony azonban DNS-vizsgálatot készíttet, amiből világosan kiderül, hogy az apa kétséget kizáróan Miklósi Attila.
Nos, lássuk, ha nem televíziós sorozatról lenne szó, Jankának mekkora esélye lenne megmenteni a „becsületét”, és pontosan mit kellene tennie ezért?
Már Magyarországon is elérhetők a legmodernebb, úgynevezett apasági vizsgálatok. Sokféle biológiai anyagból elvégezhető a teszt, például szájnyálkahártya-törletből, hajszálból, körömből. Ám mi történjen, ha a gyermek még meg sem született?
Nos, a kételkedőknek akkor is van lehetőségük a megnyugvásra (vagy legalább a bizonyosságra). Ehhez csupán az anyától kell vért venni, és a vélelmezett apától van szükség DNS-mintára.
Ezeket elég akár személyesen, akár postán – speciális megrendelőcsomagban – eljuttatni az erre szakosodott laboratóriumba, akár anonim módon. A dolog egyáltalán nem olcsó, azonban teljesen megbízható eredményt ad. „Az ilyen vizsgálatot csak egyszer kell elvégezni, de lehet, hogy kihat akár több ember egész életére is. Eldöntheti a párválasztást és a válást éppúgy, mint ahogy megmentheti a házasságot” – mondja dr. Egyed Balázs biológus, aki egyetemi oktatói munkája mellett a SYNLAB GenoID DNS-laboratóriumát vezeti.
A vizsgálati idő a modern módszerekkel mára jelentősen rövidült – öt napon belül megvan a eredmény.
Hogy pontosan hogy is zajlik a vizsgálat? Először a levett mintából DNS-t tisztítanak, amit egy néhány mikroliternyi térfogatú víztiszta folyadékban oldanak. A DNS-láncot úgy kell elképzelni, mint egy hárommilliárd építőegységből álló spirált. „Mint egy hosszú könyv, de ebben csak négy betű van: A, G, C és T – ezek váltakoznak” – fogalmaz a szakember. Ebbe a „könyvbe” minden bele van kódolva: mikor születünk, hogyan alakul ki a testünk, hogyan gondolkodunk, milyen színű lesz a hajunk, a szemünk. Érdekesség, hogy az emberek DNS-e 99,9 százalékban azonos, csupán a fennmaradó 0,1 százalékban térünk el egymástól. És ez az eltérés az, ami azonosíthat egy személyt.
„Körülbelül 1000 betűnként van egy eltérés: mi ezeket a variábilis pontokat nézzük. Persze nem az összeset, tizenöt ilyen pont vizsgálata általában elegendő és eredményes lehet” – magyarázza a biológus.
A legtöbb megrendelő pont úgy van a dologgal, mint Miklósi Janka: teljesen biztos a dolgában, vagyis abban, hogy ki az apa. A nőknek általában igazuk is van; állítólag húsz esetből körülbelül csak egyszer fordul elő, hogy más a végeredmény, mint amire számítanak.
Egy dologban azonban túloztak a filmkészítők. A jelenet szerint a vizsgálat eredménye kimondja, hogy az apa kétséget kizáróan, vagyis százszázalékos bizonyossággal Miklósi Attila. Nos, a valóságban ilyen pontosság nincsen: a tudomány mindig meghagy néhány ezreléknyi esélyt a másik verzióra. Vagyis a „bizonyosság” inkább csak 99,9 százalékos… „Az apasági kizárás mindig biztos, ám a pozitív eredmény soha nem lehet 100 százalék” – szögezi le dr. Egyed Balázs.