A klimax során csökken az ösztrogénszint, emiatt a hüvelyhám fokozatosan elvékonyodik, vérellátottsága romlik. A hámszövet veszít rugalmasságából, és izgalmi állapotban sem éri el a megfelelő nedvességet. Így az együttlétek fájdalommal és akár apróbb sérülésekkel is járhatnak. A száraz hüvely miatti égő, feszülő érzés akár állandósulhat a mindennapokban is.
A hüvelyszárazság fiatalabb nőknél is jelentkezhet:
- szülés után, a szoptatás idején,
- cukorbetegség szövődményeként,
- stresszes életmód miatt vagy evészavarokhoz társulva,
- dohányzóknál,
- nem túl gyakori szexuális élet miatt,
- emlőrák és egyéb nőgyógyászati daganatok hormonkezelését, kemoterápiáját vagy sugárkezelését követően.
Egyes fogamzásgátló tablettáknak számos mellékhatása lehet, melyek az esetek többségében kis idő múlva elmúlnak. Ilyen egyebek között a libidó csökkenése és a hüvelyszárazság. Amennyiben bebizonyosodik, hogy valóban ez okozza a tüneteket, másfajta fogamzásgátló módszerre való áttérés megoldást nyújthat.
„Az elmúlt időszak nagyon stresszes volt számomra, semmire nem volt időm, a táplálkozásom is rendszertelenné vált, és az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy rengeteget dohányoztam. Az állandó rohanás közepette arra lettem figyelmes, hogy a párommal való szexuális együttléteink is egyre kellemetlenebbek, már-már fájdalmasak számomra. A feszülő, égő érzés napközben sem akart múlni, ezért felkerestem a nőgyógyászomat. Kiderült, hogy a rohanó, stresszes életmódom, a rendszertelen és egészségtelen táplálkozásom, valamint a sok dohányzás megviselte a hormonháztartásomat és hüvelyszárazság alakult ki nálam. Nagyon meglepődtem, és őszintén szólva meg is ijedtem, hiszen csak 38 éves vagyok! Hidratáló-regeneráló hüvelykúpot kezdtem használni, és változtattam az életmódomon, ami segített a problémámon és már sokkal jobban érzem magam. Most már minden rendben, de nagy lecke volt” – mesélte Kati.
Ne ijedjünk meg, inkább cselekedjünk!
Ha nem teszünk semmit, a hüvelyszárazság csak a pokol kezdete lesz: az elvékonyodott, száraz hüvelyhám sérülékennyé válik, emiatt gyengül a fertőzésekkel szembeni ellenállóképessége. Ha felborul a hüvelyflóra egyensúlya, és a savas környezet megváltozik, elszaporodnak a kórokozók, megnő a különféle hüvelyi fertőzések kialakulásának esélye. A kezeletlen hüvelyszárazság következményeként tehát gyakrabban alakulhat ki bakteriális hüvelyfertőzés, illetve hólyaghurut is.
Az aktust síkosító használatával könnyebbé tehetjük, de mivel a hatás csak pillanatnyi, a mindennapi kellemetlen érzésre ez nem nyújt tartós megoldást.
Fontos! Nem szabad házi praktikákkal próbálkozni a hüvelyszárazság ellen, ugyanis ezekkel könnyen tönkretehetjük a hüvely baktériumflóráját. Egyetlen testápoló, babaolaj sem alkalmas a tünetek kezelésére! A gyógyszertárakban kaphatók speciálisan erre a célra gyártott, különböző összetételű krémek, kúpok, amelyek segíthetnek a probléma enyhítésében.
Kézenfekvő lehet hormontartalmú, helyi készítmények alkalmazása, mivel alapvetően ösztrogénhiány okozza a problémát. Sok esetben azonban a hormonkezelés valamilyen okból ellenjavallt, ilyenkor érdemes inkább hormonmentes, ápoló, nedvesítő összetevőket tartalmazó, kombinált készítményeket használni.
Amit nem lehet elégszer hangsúlyozni!
Fontos, hogy tudjuk, nem vagyunk egyedül a problémánkkal, merjünk beszélni róla, és ne ijedjünk meg a tünetek jelentkezésekor. Inkább keressük fel minél előbb a nőgyógyászunkat, aki javaslatot tesz a számunkra megfelelő terápiára.
(Nyitó kép: getty)