nlc.hu
Tabuk nélkül
Amikor az „ösztrogénbástya” sérül

Amikor az „ösztrogénbástya” sérül

A klimax tünetei sok nő életét alapjaiban forgatják fel. Érdemes figyelni a jelekre és tudatosan készülni a változókorra! Ha pedig már bekövetkezett, néhány egyszerű szabály betartásával elviselhetőbbé tehetjük ezt a testileg és lelkileg is megterhelő időszakot.

Változókorban az egyre csökkenő hormonszint miatt jelentkeznek bizonyos jellegzetes „klimaxos” tünetek, amelyek közül talán a legismertebb a hőhullám, azaz a hirtelen kialakuló hőségérzet. A legváratlanabb helyzetekben akár a hajunk tövéig leizzadni már önmagában sem kellemes élmény, társaságban vagy a munkahelyen pedig különösen kínos perceket okozhat. A hőhullámokon és a fokozott izzadáson túl általános panasz szokott lenni a hüvelyszárazság, a fáradékonyság, az alvászavar, a fejfájás, illetve a hangulatingadozások: sírógörcsök, dührohamok, amikor már a magunk számára is elviselhetetlenné válunk.

A változókor legyen a (szokás)változtatás kora is!

A változókorig a női szervezet védettebb, aztán sérülékenyebb lesz, mint a férfiak szervezete, különös tekintettel a nyálkahártyák (például emésztőrendszer, szem) és a húgyúti szervek (hüvely, hólyag) működésére. A nőknél ekkortól az életmódbeli hibák, például rossz étkezési szokások, mozgásszegény életmód, dohányzás, alkoholfogyasztás többszörösen okozhatnak bajt. Ezért a mindennapi szokásoknak, az egészséges életmódra való áttérésnek a szerepe döntő ebben az életszakaszban.

Klimax és a nők

Fotó: Getty Images

Miért nem mindegy, mit eszünk és mit iszunk?

Például azért, mert

  • az alkohol megakadályozza a kalcium és egyéb ásványi anyagok beépülését a szervezetbe, ráadásul rendesen megcsapolja a B- és C-vitamin-raktárainkat is;
  • a koffeintartalmú italok, mint a kávé vagy a fekete tea, továbbá az energiaitalok vagy a kóla szintén akadályozzák az ásványi anyagok beépülését, illetve álmatlanság, feszültség és nyugtalanságérzés okozói lehetnek;
  • az olyan zsíros és szénhidrátdús ételek, mint a tészták, sütemények és zsíros húsok megterhelik a szervezetet, túlzott fogyasztásuk ráadásul elhízáshoz vezethet;
  • a csípős, fűszeres ételek hőhullámokat idézhetnek elő.

Ami segíthet:

  • a kiegyensúlyozott étrend, a kalcium- és D-vitamin-tartalmú élelmiszerek pozitív hatással lehetnek a hormonszint csökkenése miatt jelentkező panaszokra. A bevitt kalória mennyiségének csökkentésével, illetve a rostdús gyümölcsök, zöldségek és sovány tejtermékek rendszeres fogyasztásával szintén tehetünk a kellemetlen tünetek ellen. A búza, a zab, az árpa és a rozs jelentős cink- és magnéziumtartalmának köszönhetően pozitív hatású lehet a csökkent libidóra, illetve lehangoltság esetén is.

Tipp: Az egyik legfontosabb szabály a napi többszöri étkezés, kis adagokban. Tervezzük meg előre az étkezéseket, és tudatosan állítsuk össze az étrendünket. Így elkerülhetjük a kimaradó étkezéseket, amelyeket pótlandó esetleg mindent felfalnánk, amit csak a hűtőben találunk esténként.

  • A koffein és az alkohol mennyiségét csökkentsük, ugyanígy a túl cukros vagy túl fűszeres élelmiszerekre is mondjunk inkább nemet. Ezek ugyanis elősegíthetik az éjszakai hőhullámokat, nyugtalanságot, álmatlanságot idézhetnek elő, amire a legkevésbé van szükségünk.
    Változókorban az ösztrogénszint csökkenése a bőr kiszáradását, a kötőszövetek rugalmasságának csökkenését okozza. Hidratáljuk magunkat belülről is, naponta igyunk meg minimum 8-10 pohár vizet.
  • A változókorban kifejezetten javasolt a rendszeres mozgás. Ez a legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer a tünetek enyhítésére, és arra, hogy újra jól érezzük magunkat a bőrünkben. Nem utolsósorban: így a testsúlyunkat is könnyebben kordában tarthatjuk. A rendszeres mozgás könnyebbé teheti ezt az időszakot: segít a stresszkezelésben, jobban alszunk utána, erősíti az izmokat és a csontokat, és számos betegséggel szemben tesz ellenállóvá a későbbiekben is. A javaslatok szerint a megszokott mozgásformák mellé érdemes olyan órákra is beiratkozni, amelyek különösen nagy örömet adnak, mint például a tánc.
  • Vessük be az életkorunknak megfelelő arc-, bőr- és hajápolási praktikákat, merjünk tanácsot kérni szakemberektől, akik esetleg egy-egy szépészeti beavatkozásban is segíthetnek. Ne csak a bőrünket hidratáljuk, hanem a nyálkahártyánkat is (például a szemet). Ne feledkezzünk meg a hüvelyhám ápolásáról sem, igény szerint, akár rendszeresen, hiszen a menopauza egyik kellemetlen velejárója a hüvelyszárazság.

Tudtad? A hüvelyszárazságot nem csupán az együttlétek idején, hanem tartósan is kezelni kell, ellenkező esetben számos egyéb következménnyel járhat, az irritált, viszkető érzéstől kezdve egészen a hüvelyflóra megváltozásáig vagy a hüvely hámrétegének sérüléséig.

Hirdetés

Hüvelyszárazság? Enyhítse tartósan!

A hialuronsavat és gyógynövénykivonatokat tartalmazó hormonmentes Cikatridina hüvelykúp enyhíti az együttlétek során és a mindennapokban jelentkező hüvelyszárazság okozta tüneteket. A hialuronsav nedvességgel tölti fel a hüvelyhám kiszáradt szöveteit, elősegíti a hámosodást, és táplálja a szöveteket. Igazoltan hatásos és biztonságos a hüvelyszárazság tünete, az intim tájékon jelentkező viszkető-feszülő érzés enyhítésében. Bármely életkorban, bármilyen eredetű hüvelyszárazság esetén alkalmazható, akár hosszú távon is. A tartós hatásért a kúra szükség szerint folytatható, ismételhető.

 

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top