A hólyaghurut vagy felfázás nem csak a hideg miatt alakul ki (bár erre utal a felfázás kifejezés). A hideghatás éppen annyira hajlamosíthat rá, mint például a nem rendszeres vizeletürítés, a nőgyógyászati gyulladások, a hüvelyszárazság, sérülések, húgyúti kövek.
Magát a felfázást azonban általában olyan „hasznos” baktériumok okozzák, amelyek normális esetben is jelen vannak az ember bélrendszerében, de a húgyutakba kerülve és ott elszaporodva gyulladást okoznak. Az egyik leggyakoribb és legismertebb ilyen baktérium az Escherichia coli, vagyis az E. coli.
Utazás és felfázás
Sajnos a nyári hőségben is könnyedén felfázhatunk. Hogy mindenképp elkerüljük a bajt, igyunk napi 2-2,5 liternyi folyadékot, hogy elég vizeletünk termelődjön. A több folyadék nemcsak a vesék dolgát könnyíti meg, de minden pisilés alkalmával megszabadul a hólyagunk a benne úszkáló baktériumoktól.
Egy utazás alatt nem szabad csak azért tartogatni a vizeletet, mert ódzkodunk a nyilvános WC-től. Tartsuk be a WC-használat fontos szabályait, és nem lesz baj: mossunk kezet előtte és utána, és soha ne tévesszük el a törlés irányát: csakis elölről hátra!
Az utazás alatti folyadékbevitellel sem lehet spórolni, hiszen a kánikulában annak hamar rosszullét, rosszabb esetben pedig felfázás, azaz hólyaghurut lehet a vége, hiszen a hólyagban pangó vizelet kedvez a baktériumok elszaporodásának.
Tipp: Ha mégis felfáztunk, igyunk naponta legalább 3 liter vizet, ami egyrészt hígítja a vizeletet, ezáltal támogatja a vese működését, másrészt átmossa a húgyutakat, és segít kiüríteni a baktériumokat.
A nyári melegben – ha tetszik, ha nem – fokozottan izzadunk. Éppen ezért hosszabb utazás esetén soha ne viseljünk műszálas alsóneműt, mert könnyen beleizzadhatunk, és a nedves, meleg környezet kedvez a baktériumok szaporodásának, aminek előbb-utóbb hólyaggyulladás lehet a vége.
A hólyaghurut tünetei jellegzetesek:
- állandóan vagy gyakran visszatérő vizelési inger,
- fájdalmas, égő, csípő érzés vizeléskor,
- hirtelen jelentkező, sürgető vizelési inger,
- kicsit zavaros, esetleg bűzös vizelet.
Nem kell megijedni, van megoldás!
Ha időben cselekszünk, az esetek 50 százalékában a hólyaghurut kis segítséggel magától meggyógyul. Ilyenkor segít a fokozott folyadékbevitel, hiszen a bőven termelődő vizelet egyszerűen átmossa, átöblíti a húgyutakat. Antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatású gyógynövényekből, például medveszőlőlevélből, csalánból vagy kamillából készített tea, esetleg tőzegáfonyalé fogyasztása ajánlott.
Ha a tünetek 3-4 nap után sem enyhülnek, esetleg láz, hidegrázás, nagyfokú elesettség vagy véres vizelet jelenik meg, akkor urológushoz kell fordulni, mert a gyulladás a húgyvezetéken a húgyhólyagból „felszállva” vesemedence-gyulladást okozhat és akár a vesékre is átterjedhet. Ez már súlyos állapot, és azonnali orvosi ellátást igényel.
Hirdetés
Felfázás? Cselekedj időben!
Az Urzinol tabletta a húgyutak betegségeire évszázadok óta bevált gyógynövény, a medveszőlő levelének kivonatát tartalmazza. Az Urzinol hasznos segítség az egyszerű hólyaghurut korai tüneteinek – sürgető vizelési inger, illetve égő érzéssel járó hólyagürítés – enyhítésében. Mindez a medveszőlőlevélben található növényi összetevők igazolt antibakteriális, valamint gyulladáscsökkentő és enyhe vízhajtó hatásának köszönhető. Vény nélkül kapható, medveszőlőlevélkivonat-tartalmú hagyományos növényi gyógyszerFotó: Phytotec Hungária Bt.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER.
A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!