Bár hasonló gallértípusok már korábban is léteztek, maga a Pán Péter gallér 1905-ben született: John White Alexander illusztrátor és neje ilyen gallérral ellátott jelmezt terveztek a Pán Pétert alakító Maude Adams színésznő számára a Peter and Wendy New York-i előadásához.
A gallér rövidesen divathullámot indított el és gyakorlatilag önálló életre kelt. Bár a Washington Post 1907-ben „tiszavirág-életű hóbortnak” titulálta, végül nem lett igazuk. Az irányzat az elmúlt bő száz évben időről időre visszatért a divat fősodrába. Legújabban épp a jelenleg aktuális őszi-téli szezonra. És bőven van benne lehetőség.
Fekete-fehér
Az irányzat alapverziója a fehér Pán Péter gallér, fekete, kulcscsont felett záródó nyakkivágású darabon, mely lehet felsőrész, egészruha, de akár kabát is. Szofisztikált, kissé szigorú, de fokozottan sikkes megjelenést kölcsönöz. Még dekoratívabb lesz az összhatás, ha a fekete-fehér kontrasztot további elemekkel is hangsúlyozod, például fehér kiegészítőkkel, mandzsettával vagy akár ugyanilyen színű szoknyával vagy nadrággal. Erősen ajánlott hozzá mindezeken felül a vörös rúzs. Fontos még azt is megjegyezni, hogy az ilyen gallért mindig begombolva hordjuk.
Egyszínű
A fent leírt kontraszt persze nem kötelező. Mutatósak az olyan összeállítások is, ahol a gallér ugyanabból az anyagból készül, mint a ruhadarab, vagy színben megegyezik az alatta viselt holmival. Maga a gallér vonala ugyanis kellőképpen karakteres ahhoz, hogy így is érvényesüljön. A Pán Péter gallér ráadásul a puffos ujjakkal párhuzamosan van divatban, így mostanság leggyakrabban ilyen ujjmegoldással készült blúzokon, illetve egyberuhákon alkalmazzák. Ezek a felsőrészek a körte, illetve az oszlop alkattal rendelkezőknek a legelőnyösebbek, hiszen optikailag erősítik a vállakat, és egészében a felsőtestet.
Virágmintákkal
A Pán Péter gallér és a sötétebb tónusú virágminták passzolnak egymáshoz, tény ugyanakkor, hogy a kombináció erősen Wednesday Addams figuráját idézi. Vagyis ez az a variáns, ami akkor fog csak igazán jól állni, ha eleve magadénak érzed és tudod is viselni ezt az édeskésen komor stílust, máskülönben úgy fogsz benne kinézni, mint aki halloween-bulira indult, de eltévedt.
Játékosan
Az ilyen gallér kétségkívül inkább konzervatív, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lehetne része a játékosabb, akár kifejezetten bohém hangulatú outfiteknek. Ilyenkor az a legjobb, ha a gallér meglepő, plusz árnyalatként jelenik meg az összeállításban, tehát más színű és/vagy stílusú, mint a szett összes többi eleme. Ezt a hatást különálló gallér vagy hamisgallér felhelyezésével érheted el a legkönnyebben, melyeket magukban is megvásárolhatsz vagy némi gépivarrás-tudás birtokában akár el is készíthetsz.
Mély kivágás
A klasszikus Pán Péter gallérokhoz a divattervezők jóvoltából a 2020-21-es szezonra újragondolt verziók is csatlakoztak, tehát ha az eredeti szabást túl zártnak és régimódinak érzed, ezeket még akkor is hordhatod. Az egyik variáció a mélyebb V-kivágáson elhelyezett, méretes gallér. Ilyen felsőrészek kicsi vagy legfeljebb közepes kebelmérettel működnek igazán, ugyanis akkor ízlésesek, ha a dekoltázs szolid, a mellek nincsenek felpolcolva. Nagy előnye, hogy az alaptípussal ellentétben ez nem rövidebbnek, hanem hosszabbnak mutatja a nyakat.
Fodros
Szintén, úgymond trend a trendben, a fodros szegéllyel felturbózott Pán Péter gallér. A díszítés felbukkan a gallér minden formáján a hagyományostól az oversize-ig. A fast fashion márkák különösképp előszeretettel használják, így ne lepődj meg, ha ezzel a változattal találkozol majd leggyakrabban a boltokban.
Hegyes
A megszokottól leginkább eltérő variáns, mely azonban még mindig ehhez az irányzathoz tartozik, a nyakban záródó, viszont lefelé megnyújtott vonalú gallér. Kimondottan látványos és markáns, viszont inkább dizájnerdarabokon jellemző, a tömegmárkák egyelőre nem kaptak rá.
Kedvet kaptál?
Íme, a kedvenc Pán Péter galléros darabjaink az itthon is elérhető fast fashion boltok aktuális, őszi-téli kollekcióiból: