nlc.hu
Trend
Fehér foltok a körmön

Fehér foltok a körmön – te tudod, mit jelez?

Sokféle elmélet kering a köztudatban, miért jelennek meg a körmeinken fehér foltok. Vitaminhiányt vagy súlyosabb betegséget jelez? Itt megtalálod a válaszokat.

A legtöbb esetben szabályos fehér pöttyök, máskor nagyobb foltok vagy vízszintes csíkok formájában megjelenő tünetcsoportot a tudomány leukonychiának nevezi. Nem kell megijedni, hátterében legtöbbször kevésbé riasztó okok állnak.

Allergiás reakció

A gyakran használt körömlakk vagy körömápoló valamelyik összetevője kiválthat allergiás reakciót. Allergizálhatnak egyes tisztítószerek is vagyis gyakorlatilag minden, ami közvetlen kapcsolatba kerül a körmeinkkel. Ha gyanús, hogy allergia áll a háttérben, néhány hétig ne használjuk az adott terméket, és figyeljük meg, mi történik. Ha semmi nem változik, vagy újabb foltok jelennek meg, irány az orvos!

Fehér foltok a körmön

A fehér foltok hátterében több tényező is állhat (Fotó: Getty/Nadya So)

Körömgomba

Nem szabad egyszerre kétségbeesni! Kezdeti jele lehet a gombás fertőzésnek néhány apró folt vagy csík. Ha a tünetek hetek alatt sem szűnnek, sőt egyre nagyobb területet érint a fehéredés, illetve ha a köröm lemezessé, törékennyé válik, mindenképpen fel kell keresni egy szakorvost, aki célzott terápiával segít megszüntetni a problémát.  

Sérülés

A körömfelület vagy a körömágy sérülései szintén okozhatnak fehér foltokat. Ezek felismerése  sokszor nehéz, mert a köröm lassan nő, és néha hetek is eltelhetnek a sérülés és a fehér folt felbukkanása között. Ha odacsuktuk valamelyik ujjunk, esetleg rendszeresen rágjuk a körmeink vagy piszkáljuk a körömágyi területet, számíthatunk a fehér foltok megjelenésére.

Hiánybetegségek

A köztudatban ez a legelterjedtebb magyarázat a körmökön megjelenő fehér foltokra, ami egyébként igaz is: a fehér pöttyök feltűnése valamilyen vitamin- vagy ásványianyag-hiányt is jelezhet. Leggyakrabban a B6-vitamin, illetve a cink és kalcium alacsony szintje okoz foltosodást.

Ezért vannak fehér foltok a körmeinken

Ha egyre több foltot észlelünk, forduljunk orvoshoz (Fotó: Getty/ Evgeniya Krasnova)

Súlyosabb betegségek

Komolyabb probléma kísérő tünete is lehet a fehér foltok megjelenése, de erről az esetek csak nagyon kis százalékában van szó. Tény viszont, hogy a rossz egészségi állapot, egyes májbetegségek, a tüdőgyulladás, az ekcéma vagy az arzénmérgezés is okozhat körömelváltozást. Azt, hogy van-e ilyen súlyosabb ok a háttérben, csak alapos szakorvosi kivizsgálással lehet megállapítani!

Türelem, el fog tűnni!

Egyes pöttyök minden előzmény nélkül tűnnek fel, viszont erre várni kell egy kicsit, legalább annyit, míg a köröm túlnő az ujjbegyen. Olyan is előfordulhat, hogy időről időre feltűnnek újabb, ártalmatlan elszíneződések.

Tartsunk be néhány szabályt!

  • Ha allergiás reakcióra gyanakszunk: hanyagoljuk kicsit a problémás terméket és figyeljük, mi történik.  
  • Ha gombára tippelünk, minél hamarabb menjünk orvoshoz, aki gyógyszeres kezelést valószínűleg felületi ecsetelővel vagy krémmel is kiegészíti. A gombás fertőzés kiirtásához akár 3 hónapra is szükség lehet. Ne hagyjuk abba idő előtt a terápiát, erre a kezelés teljes időtartamára szükség van ahhoz, hogy teljesen megszabaduljunk a gombától.
  • Ha nagyon zavaróak a foltok, csábító lehet, hogy lakkal fedjük el őket, de ez nem biztos, hogy a legjobb megoldás. Gombásodás vagy allergiás reakció esetén például nagyon lassíthatja a gyógyulási folyamatot. Ha a kis foltok valamilyen sérülésnek tudhatók be vagy vitaminhiány okozta őket, akkor nyugodtan lakkozzunk.

Tudj meg többet a testedről!

(Nyitókép: Getty/Nadya So)

via

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top