Mindegy, hogy klóros víz vagy tengervíz érte a bőrünket, hogy a Balatonon vagy a horvát tengerparton napoztunk, ha belelazultunk a nyaralásba, könnyen megfeledkezhettünk erről-arról az arcápolást illetően. Miről vesszük észre? Bőrünk dehidratáltabb, pórusaink nagyobbak, a pattik száma több, bőrünk sok árnyalatot barnult pár nap leforgása alatt, és nem kívánt pigmentfoltok jelentek meg itt-ott. Ha ezek közül néhányat észrevettél a nyaralást követően, ez a cikk neked szól.
Mentsük, ami menthető
A vízparton lazulni, sütkérezni, megmártózni a hűs habokban feltöltődés a javából, a maximumra tolt wellness azonban igazi survivor kaland a bőrnek. Jóval több UV-sugárzás éri, a pirulva barnulás távolról sem szerencsés neki, és nemcsak a napsütés, a strand vize is szárítja a bőrt. Közben pedig izzadunk, többrétegnyi naptejet kenünk magunkra, amibe jól tapad a por is, ám arcot mosni talán estig sincs alkalmunk. Ergo, még extra szennyeződés is éri, ami double cleansing nélkül talán megfelelően le sem jön este a bőrünkről. És vegyük hozzá a dologhoz a hormonális aknékat is – helló, nyaralás alatti menzesz.
A megelőzés persze mindig ott van számunkra, ám most a realitás kedvéért tételezzük fel, arcápolási rutinunk nem a nagykönyvben megírtak szerint zajlott a nyaralás alatt. Így hát, most mentjük, ami menthető.
Ebben a helyzetben négy alappillér van, amire érdemes támaszkodni a következő hetekben – praktikusan amíg még tart a nyár, 3-4 hetet nyugodtan adjunk bőrünknek.
- Tisztítás
- Hámlasztás
- Hidratálás
- Bőrnyugtatás, regenerálás
Tisztítás
Kulcsszavunk legyen a gyengéd. Egy átnapozott hét után bőrünk babusgatásra vágyik, ezért kerüljük az erősen habzó, csikorgatóan tisztára mosó arctisztítókat, a magas pH-értékű szappanokat. (Máskor is, de most főként.) A double cleansing, vagyis az olajos lemosó és gyengéd arctisztító kombója mindig jó választás, pláne ha fényvédőzöl és/vagy sminkelsz napközben. Általa biztosan eltávolítod a szennyeződést, de nem sérül a bőr természetes védőrétege.
„Ha a skin barrier egészséges, akkor puhább, hidratáltabb a bőr, egységesebb a megjelenése. Azonban ha sérült, akkor a bőrünk irritált, pirosas, gyulladt lesz, és még az a bőrápoló is csípheti, égetheti, amit szeretni szokott. Nyaralás során tipikusan sérülhet ez a védőréteg a sok napozás következtében, de a sós tengervíz vagy a klóros medencevíz is száríthatja, így ronthatja állapotát” – mondta el Rácz Judit kozmetikai vegyész.
Ha a dupla arctisztítást macerásnak érzed, arra azért mindenképp ügyelj, milyen arclemosót használsz. Ha arctörlés után húzódik, száraznak érzed a bőröd, nem megfelelő számodra a készítmény.
Hámlasztás
Fizikai, vagyis szemcsés hámlasztó készítményt alapjáraton is csak nagy óvatosság mellett használjunk arcunkon (vagy inkább ne, ha engem kérdeztek), helyettük a kémiai hámlasztók azok, melyek segítségünkre lehetnek az egészséges bőrkép elérésében. Nyaralás utáni, frissen pirult bőrre azonban még inkább őket se eresszük rá, adjunk pár napot, míg lelohad a pirosság, addig is koncentráljunk a bőrnyugtatásra. Azonban, ha már túl vagyunk a napégés kezelésén, érdemes bevezetni (vagy visszavezetni) arcápolási rutinunkba a kémiai hámlasztót. Típusaikról részletesen már írtunk, jelen esetben amit kihangsúlyoznék, az az, hogy figyeljetek az erősségére és használatának gyakoriságára.
15-20 százalékos, vagy még erősebb AHA hámlasztókat nyaralás után inkább ne használj (általában nyáron is csak nagy körültekintéssel és megfelelő fényvédőzés mellett), egy 6-10 százalék körüli AHA készítmény, vagy egy gyengédebb, 4-5 százalékos PHA hámlasztó rendszeres használata azonban csodákra képes mind a pigmentfoltok, mind a vízhiány kezelésében. Anti-aging szempontból kihagyhatatlanok, bőrnyugtató hatásuk ismert, és alapjáraton is szebb lesz tőlük a bőrkép. Mellettük (vagy velük kombinálva, ez már csak készítménytől függ) a tág pórusú, mitesszeres, pattis bőrűeknek érdemes lehet bevetni egy BHA-hámlasztót is, ami valóban képes a pórusok belsejében is hámlasztani, tisztítani, csökkentve azok láthatóságát.
Kezdetben heti egyszer, majd két hét után, ha minden oké, heti kétszer is használhatod őket, sőt, ha úgy látod, szépen reagál a bőröd, kétnapi rendszerességgel is beiktathatók a kémiai hámlasztók. Ám mindig figyeld bőröd jelzéseit, nem érdemes sem túltolni, sem elsietni használatukat!
Hidratálás
Képtelenség túlzásba vinni, miközben bőrünk rettentő hálás lesz minden cseppnyi hialuronsavért és glicerinért, amit juttatunk neki. Mint már írtuk, nemcsak a napozás, a sós tengervíz és a klóros medencevíz is szárítja a bőrt, ezért érdemes annyi jóféle hidratálóval ellátni, amennyivel csak lehet. Ehhez jöjjön most némi száraz infó, lentebb azt is elárulom, miért fontos mindez. A hidratáló összetevőknek három alaptípusa van:
- Vízmegkötők (humektánsok): ezek képeset a vizet magukhoz vonzani, egyrészt a bőr középső rétegéből (dermisz) a felső réteg (epidermisz) felé, másrészt (magas páratartalom mellett) a levegőből, ugyanide. Közülük is kiemelkednek az NMF-ek, vagyis Natural Moisturizing Factors, azaz Természetes Hidratáló Elemek, amik olyan vízmegkötők, amik természetesen is megtalálhatóak a bőrben. Ide tartoznak például a hialuronsav különböző típusai, a glicerin, az urea, vagy az aminosavak is.
- Elzárók (okkluzívok): ezek a hidratáló összetevők egy védőréteget képeznek a bőrön, és így akadályozzák meg, hogy a víz a bőr legfelső rétegéből távozzon. Ezek olajosabb állagú komponensek, ide tartozik az ásványi olaj, a lanolin, a szilikonok, de az olívaolaj vagy például a méhviasz is.
- Emolliensek: több emolliens is rendelkezik elzáró és vízmegkötő tulajdonsággal is, fontos, hogy a hidratáló krémünk belőlük is tartalmazzon néhányat. Ezek az olajban oldódó, olajos jellegű összetevők beszívódnak a bőrbe, ott segítik megakadályozni, hogy a bőr legfelső rétegéből elpárologjon a nedvesség. Ide tartoznak a bőrazonos lipidek, mint a keramidok, zsírsavak, a növényi olajak egy része, például a jojobaolaj, de az E-vitamin is ide sorolható. „A bőr természetes védőrétegének nagyjából 50 százalékát adják a keramidok, további 25 százalékot a koleszterol és 15 százalékot a zsírsavak. Ezért, ha a nyaralás során sérült bőrünk védőrétege, érdemes olyan bőrápolót használni, melyben mindhárom megtalálható. Ezek oly módon támogatják a bőrt, hogy az hidratáltabbá és ellenállóbbá válik – javasolja Rácz Judit. – Ráadásul antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásuk is ismert, amely ilyenkor szintén kedvező hatással van bőrünkre.”
Ezeket kibogarászni a krémes tégelyekről nem mindig egyszerű (Krémmánia például segíthet értelmezni az összetevőlistákat), ökölszabályként azonban arra érdemes figyelni, hogy a különféle bőrápolóinkat a könnyű, vizes állagútól haladva használjuk a nehezebb, olajos állagúig, és az arckrémet a végén sose hagyjuk ki (nappalra számoljunk fényvédővel is, ha krém és fényvédő együtt sok, elég a fényvédő krém.) Ennek oka egyszerű: ha például egy arcápoló olajjal nyitunk, majd arra kenjük hidratáló krémünket, az olaj elzárhatja az útját a rárétegezett vízmegkötők elől. Így bár a bőrben lévő vizet nem engedi távozni, a plusz hidratálástól megfoszthatja bőrünket. Hozzá kell tenni, mindezt a gyártók is tudják, és általában úgy formulázzák készítményeiket, hogy az hatékonyak legyenek, ám általános szabályként a kozmetikumok rétegezése esetén érdemes erre figyelni, hogy biztosan a legtöbbet hozzuk ki képességeikből.
Hidratáló kozmetikumok, amiket érdemes bevetni:
- hidratáló toner, esszencia: ezek nagyon könnyű, vízállagú kozmetikumok, amik nem nehezítik el a bőrt, ellenben szuper plusz hidratálást nyújtanak száraz és/vagy dehidratált bőr számára. Locsolhatjuk őket szérumok előtt és után is, reggel és este is, bátran, bármikor.
- hidratáló szérumok: a szérumok az arcápolási rutin kulcselemei, amik a legtöbbet tehetik bőrünk egészsége, szépsége érdekében. Hidratáló típusokat is találunk belőlük, amik a dehidratált bőr megmentői lehetnek. Ezeket is bátran használhatjuk reggel és este is, mindig arcmosást követően, kémiai hámlasztó után, de a hidratáló krém előtt. Ha többféle szérumot is használunk egy rutinban, haladjunk a könnyedebb, vizes állagútól a sűrűbb felé.
- hidratáló krém: a legegyszerűbb rutinnak is része a bőrtípusunknak megfelelő hidratáló krém, sokat most nem is rágódnék rajta. Egy dolgot azonban fontos megjegyezni: mindig használjuk. Akkor is, ha úgy érezzük, jól megvan a bőrünk nélküle is (spoiler: hosszú távon nincs), akkor is, ha már két szérumot belepaskoltunk előtte.
Jelmondatod legyen: Hidratálj, mintha nem lenne holnap!
Bőrnyugtatás, regenerálás
Ami jó hír, nagyon sokféle hatóanyag van, ami bizonyítottan jól működik a bőrnyugtatás, gyulladáscsökkentés területén, a rossz hír, hogy egy cikk borzasztó kevés, hogy mindet felsoroljuk. Arra azonban éppen elég, hogy megemlékezzünk azokról, amiket alapjáraton sem érdemes kihagyni, a nyaralás utáni bőrregeneráló szeánszunk idején pedig kifejezetten must-have-nek számítanak.
- Antioxidánsok: az antioxidánsok olyanok a bőrnek, mint a vitaminok a testnek. A bőr egészségének fenntartása a szerepük, pótolják ami hiányzik, épp emiatt ha valamiért elnyűttebbek vagyunk, pár hetes használat után is látjuk már a hatásukat amellett, hogy alapvetően arra szolgálnak, hogy a bőr hosszú távon is megőrizze fittségét, fiatalságát. És ha már a vitaminokhoz hasonlítottam őket, úgy helyes, ha multivitaminként gondoltok rájuk, és úgy válogatjátok a krémeket és szérumokat, hogy minél többféle antioxidánshoz juttassátok bőrötöket.
- Az antioxidánsok közül is különösen hasznos a C-vitamin, ami reggel használva erősíti a fényvédő krém hatását, valamint segíti a bőr kollagéntermelését, halványítja a napozástól megsokasodott pigmentfoltokat, gyulladáscsökkentő és bőrregeneráló hatású. Érdemes olyan készítményt választani, amiben E-vitamin és ferulasav társaságában található, ezek hárman kiválóan erősítik egymás hatásosságát.
- A zöldtea-kivonat az after-holiday időszakában aranyat ér, hiszen bizonyítottan csökkenti az UV-sugarak miatti bőrkárosodást, és gyulladáscsökkentő hatása sem elhanyagolható.
- Ha teljesen ismeretlenül cseng a superoxide dismutase neve, nem gond, fő, hogy ezentúl légy célirányos, és keress rá, miben találod meg ezt a szuper antioxidánst, ami a szabadgyökök semlegesítésének élharcosa, segít helyreállítani az UV-B sugárzás okozta gyulladást és pirosságot, továbbá nyugtatja, feltölti a bőrt.
- Panthenol: más néven B5 provitamin, ami nagyon jó hidratáló, nyugtató hatással bír és erősíti a bőr védőrétegét. Bőrtípustól függetlenül bárki számára jól jöhet, tehát száraz vagy épp zsíros bőrűeknek is egyaránt érdemes kiélvezni hatékonyságát. Ha ilyet tartalmaz a bőrápolód, tudd, hogy szuper hasznos lesz bőröd számára.
- Niacinamide: Mostanság az egyik legfelkapottabb összetevő a kozmetikumok terén, nem véletlenül: segíti a pigmentfoltok halványítását, hidratáló hatású, már 2 százalékos mennyiségben is ígéretesen csökkenti a faggyútermelést és a pórusok méretét, de gyulladáscsökkentő képessége is latba vethető. Segíti a bőr saját keramidtermelését, ily módon pedig erősíti a bőr védőrétegét. Számos helyen találhatunk 10, vagy még nagyobb százalékos niacinamide szérumokat, azonban nem biztos, hogy ekkora mennyiségre van szükséged belőle. Főként, ha még sosem használtál ilyet, kezdj egy 4-5 százalékossal, használd mindennap, hosszú távon, és meglátod, az eredmények látszódni fognak.
Végül, ha mind a négy részt kipipáltad és beszerezted a hiányzó bőrápolókat, egy dologról ne feledkezz meg: a fényvédelemről. Hiába vagy túl az évi nagy nyaraláson, az UV-sugárzás éppúgy éri a bőrödet, ezért amíg a nyári szezon tart, ne add SPF 50 alá, és utána is legalább SPF 30-as fényvédőt használj mindennap.