
Dubajban a felhőkarcolók közt sétálva joggal érezheted úgy, hogy egy művilágban jársz, és pár nap után jólesne legalább egy szippantásnyi emberszag. Ha tényleg ez kell, irány a régi kikötő: veszel egy darab hajójegyet 1 árva dirhamért (70 forint), és húsz másik turistával a pöfékelő lélekvesztőn átviteted magad a kikötő túloldalára.

Kikötéskor úgy ütköznek egymásba ezek a hajók, mintha ezért kapnának bónuszt a kormányosok.
Partra szállva először a tevetejből készült fagyikat sóznák rád, majd átkelsz egy zebrán, és nagyjából a fűszerpiac közepén találod magad. Emberszag persze pont a temérdek fűszer miatt nincs, a szellős sikátorokat egzotikus illat járja át, ami beleivódik a kendőkbe, a pufokba, és minden más árucikkbe.
„A nevem Abdul, Afganisztánból jöttem, ez az én üzletem, gyere be. (Bemész.) Látod ezt a gyönyörű sálat? (Látod.) Ez az ócskább darab, fogd csak meg, simítsd végig az ujjaddal. (Végigsimítod.) Most mutatom a jobb minőségűt, ez kézzel szőtt, ez az igazi. (Megsimítod azt is, tényleg jobb, de kézi szövésű akkor lenne, ha a szemed előtt csinálta volna a nagymamád.) Ezt a sálat a Dubai Mallban (azaz a világ legnagyobb bevásárlóközpontjában) 250 dirhamért adják, de az a Dubai Mall, ott az üzletek bérleti díja magas, ezért a boltosok kénytelenek drágán adni az árut, bezzeg én, én ezt ahhoz képest máris kedvezménnyel, összesen 200 dirhamért adom… (Kedvezmény, persze. Egy olyan sálról van szó, aminek a párját bármelyik magyarországi adventi vásárban megkapod 2500 forintért, szezonon túl maximum egy ezresért.) De tudod mit? (Mit?) Mivel te szimpatikus vagy, engedek még 10 százalékot, és 180 dirhamért a tiéd. (Csend.) Kevés? (Csend.) Kevés? Szóval kevés? (Csend) Legyen 20 százalék? (Idővel illik válaszolni, de amíg kedved van, várj csak, aztán mondd be, hogy a te ajánlatod egy tízes.)
A dubaji piacon viszont bármire alkudozhatsz, sőt teljesen mindegy, hogy
kurkumát, szerencsendiót, rózsateát, hűtőmágnest, sálat, pólót, cipőt, aszalt gyümölcsöt, kávét, édességet, porcelánt, kávéfőzőt, zoknit, teát, fejkendőt, dishdashát (arab férfiviselet), mp3-lejátszót vagy pisztáciát vennél,
az árból akkor is alkudni kell, ha csak 10 deka ánizst kérsz. A fűszerpiac már csak ilyen, de itt legalább a kurkuma eredeti, két sarokkal odébb viszont már sok a kérdőjel: csakhogy az óra- és ékszerpiac legalább kétszer annyira szórakoztató hely, mint a fűszeres.

Ez kurkuma, nem ékszer.
Rolex (?), Seiko (?), frankó ezüst (?)
Míg a fűszerpiac árusai rém nyugodtak, és az alku is komótos, addig a (nemes)fémesek úgy nyomulnak, mint egy kezdő biztosítási ügynök a rendszerváltás után, akinek mostanság jár le a speratív jutaléka, és közel a nyugdíj. Teljesen mindegy, hogy estélyiben (férfiak öltönyben) vagy egy papucsban érkezel, az ékszersoron körbeudvarolnak.
- hacsak az nem lopott, és a tolvajnak kell a pénz,
- vagy az árus szimplán csak nem ért hozzá (de ezt őket látva sosem hinnéd el).
A két bazársor Dubajnak azon a részén húzódik, ahol a helyiek (értsd: a Dubajban élők nagy része, akik nem az Emirátusok állampolgárai) élnek. A limuzinokat ócska kocsik váltják a környéken, a házak patinásak, kopottak, köztük hömpölyög a tömeg. Útitársunk azt mondta, hogy olyan, mint egy libanoni piac, amit nyugodtan lehet bóknak venni.