nlc.hu
Utazás
Újabb magyar műhold állhat Föld körüli pályára

Újabb magyar műhold állhat Föld körüli pályára

Ismét Föld körüli pályára állhat egy magyar műhold, amely a földi elektroszmog-szennyezést méri majd.

Újabb siker előtt áll a magyar űrkutatás, hamarosan egy parányi műhold méri majd a Föld elektroszmog-szennyezését. Dudás Levente, a projekt műszaki vezetője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, hogy a SMOG-1 2018 második negyedévére kapott startidőpontot, amely azonban valószínűleg tolódik majd.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen fejlesztett, Zsebi becenevű kocka nagyon apró, élhosszúsága mindössze 5 centiméter, vagyis a térfogata a nyolcada a 2012-ben pályára álló Masat-1-ének, amely első magyar műholdként 1062 napot töltött az űrben.

MTI Fotó: Balaton József

A SMOG-1, ahogyan arra a neve is utal, rádiófrekvenciás szmogot, szennyezettséget mér majd a digitális földfelszíni televízióadók frekvenciasávjában. A cél egy globális rádiófrekvenciás szennyezettségi térképet alkotni a bolygóról – közölte Dudás Levente.

„Beszkenneljük a földfelszínt (…), és meg tudjuk mondani, hogy az adott földrajzi terület fölött elhaladva milyen frekvencián milyen jelszinteket bocsátott az ember a világűrbe, mennyire szennyeztük a környezetünket” – fogalmazott a műszaki vezető.

Jelenleg a SMOG-1 földi tesztelése zajlik. A műholdból két példányt is gyártottak, hogy ha az űrben valamilyen probléma merülne fel, a Földön modellezni tudják, miként reagál az eszköz egy adott megoldásra.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top