A sör szó hallatán mindenkinek a kellemes nyári meleg, és egy korsó jéghideg csapolt jut eszébe. A téli hidegben sokkal inkább átállunk az erősebb vagy épp a forró italokra, vagy azok kombinációjára, hogy legyen, ami felmelegíti a testünket és a lelkünket a zimankóban. A karácsonyi vásárban sétálgatva lelkesen szorongatjuk a forró bögrét, vagy a szánkózásból hazaérve próbáljuk alkoholos forralt italkülönlegességekkel kiolvasztani elgémberedett ujjainkat, amíg a gyerekek a forró csokit szürcsölik. Van, aki a forralt borra, van, aki a rumos teára esküszik, viszont most ideje beújítani és kipróbálni egy másik téli italkülönlegességet is, méghozzá a lengyel barátaink nagy kedvencét, a forralt sört.
Bár elsőre kissé furcsán hangzik a meleg sör gondolata, de a végeredmény egészen kellemes. Ez a karácsonyi ízesítésű nedű, akárcsak a forralt bor, az illatos fűszerektől és a méztől kifejezetten ünnepi jelleget kap, és az a jó benne, hogy többféleképpen is elkészíthető, így biztosan mindenki megtalálja a kedvencét.
A bátortalanabbak kezdhetik a fűszeres alapváltozattal, ami leginkább az angolszász országokban elterjedt és mulled beerként emlegetik. A bevállalósak pedig kipróbálhatják a tejszínes-rumos verziót is, vagyis a lengyel grazne piwót, a jó hangulat garantált mindkét esetben. De akárcsak a forralt bornál, itt is figyeljünk, hogy ne tévesszen meg az ital neve, vagyis nem kell felforralni, mert akkor elillan az alkoholtartalom. A forralt sört is csupán melegíteni kell, hogy biztosan feldobja a kedvünket.
Forralt sör alaprecept
Hozzávalók
- fél liter sör
- 2 ek. méz
- 1 fahéjrúd
- 5 szem szegfűszeg
- 5 szem kardamom
- ízlés szerint jól megy még hozzá a csillagánizs, reszelt gyömbér, szerecsendió
Elkészítés
- A fél litert sört egy fazékban felmelegítjük nagyjából 60 fokig. Nem szabad felforralni, hogy megmaradjon az alkoholtartalom.
- Mikor felmelegedett hozzáadjuk a mézet, a fahéjrudat, a szegfűszeget és a kardamomot, valamint ízlés szerint egyéb „karácsonyi” fűszereket.
- Melegítjük még pár percig, majd levesszük a tűzről, és fedő alatt 10 percig állni hagyjuk, hogy összeérjenek az ízek.
- Ezután szűrőn át bögrékbe töltjük, és melegen fogyasztjuk.
Lengyel grazne piwo
Hozzávalók
- fél liter sör
- 1 tojássárgája
- fél dl tejszín
- 2 ek. méz
- fél dl rum
- 1 fahéjrúd
- 5 szem szegfűszeg
- 5 szem kardamom
- ízlés szerint jól megy még hozzá a csillagánizs, reszelt gyömbér, szerecsendió
- reszelt narancshéj
- 1 csipet őrölt fahéj
Elkészítés
- A sört felmelegítjük egy fazékban.
- Közben összekeverjük a tojássárgáját a mézzel és a tejszínnel.
- Mikor a sör már forró, de még épp, hogy nem forr, folyamatos kevergetés mellett hozzáadjuk a tejszínes keveréket.
- Ezután hozzáadjuk a fűszereket, a narancshéjat és a rumot és tovább melegítjük.
- Levesszük a tűzről, majd fedő alatt 10 percig állni hagyjuk.
- Bögrékbe töltjük, a tetejét megszórjuk egy csipet fahéjjal és melegen fogyasztjuk.
Érdemes kipróbálni mindkét változatot. Az alaprecept inkább a forralt borra emlékeztet, de kevésbé édes, a lengyel grazne piwo pedig testesebb, krémesebb, na és persze a rumtól erősebb is, így, ha farkasordító hideg van, válasszuk ezt a receptet.