A magyar kormány május 19-én váratlanul visszavonta a korábban előterjesztett, az egyszer használatos műanyagtermékek betiltásáról szóló törvényjavaslatot – írja a hvg.hu. Az akkor indoklás szerint a lépésre a koronavírus-járvány és a munkahelyek megőrzése miatt volt szükség, annak ellenére, hogy az eredeti törvényjavaslatot már bőven a járványügyi vészhelyzet kihirdetése után nyújtották be.
A lap szerint a soltvadkerti Fidesz-képviselők lobbija állhat a visszavont javaslat mögött, mivel a régióban a műanyagipar sok embernek ad munkát.
Június 2-án azonban Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nevével ismét benyújtották az egyszer használatos műanyagok tiltásával kapcsolatos törvényjavaslatot, igaz, ebben már nem szerepelnek a nejlonzacskók, sem azok a műanyag tasakok, amelyeket jellemzően a pékáruk és zöldségek csomagolására használnak.
A felülvizsgált törvényjavaslat szerint a betiltandó műanyagok közé tartoznak:
- a műanyag tányérok
- a műanyag evőeszközök és evőpálcikák
- a szívószálak
- a műanyag italkeverő pálcák
- a műanyag fültisztító pálcikák
- a léggömbökhöz rögzíthető műanyagpálcák
- valamint a polisztirol tányérok, poharak és egyéb élelmiszer-tároló dobozok.
Az új törvényjavaslat szerint a zacskók azért kerültek ki a tiltás alól, mert
ezek döntően az élelmiszer-pazarlás megelőzését, a tőkehús, nedves áru, belsőségek biztonságos csomagolását, vagyis az élelmiszer-biztonsági előírásokat támogatják.
Betiltanák ugyanis az úgynevezett könnyű, 50 mikron falvastagság alatti, egyszer használatos hordtasakokat.
A Greenpeace vegyianyag-szakértője, Simon Gergely a hvg.hu-nak nyilatkozva visszalépésnek nevezte az új javaslatot, különösen, hogy az 500 forintos javasolt kilogrammonkénti termékdíj várhatóan nem lesz kellő visszatartó erő a cégek számára.
További cikkeink a műanyag témakörrel kapcsolatban:
- Tudatos vásárlás, tudatos háztartás: így csökkentheted a műanyagot, és óvhatod a környezetedet
- Van egy szomorú hírünk a hóval kapcsolatban
- Mindent műanyagmentessé tettek ebben az étteremben