Ha valakiről kiderül, hogy vegetáriánus, netán vegán, egyből előkerülnek azok a vészmadarak, akik megpróbálják az illetőt meggyőzni, hogy a növényi alapú táplálkozással veszélybe sodorják saját egészségüket.
Gyakori érv, hogy a tisztán növényi eredetű élelmiszerek fogyasztása nem tudja pótolni a húsfélékkel és állati zsírokkal bevitt különféle tápanyagokat.
Szeretnénk megnyugtatni vegetáriánus és vegán olvasóinkat, a tudomány mai állása szerint ugyanis ez nem is állhatna távolabb a valóságtól.
Az amerikai járványügyi hatóság, a Centers for Disease Controls and Prevention(CDC) által 2014-ben megrendelt kutatás ezt a tévhitet sikeresen megcáfolta.
A zöld levelek és leveles zöldségek például csurig vannak kalciummal, vassal és cinkkel, a különböző bogyós gyümölcsök K-vitamin és mangánforrásnak kiválók, míg a trópusi gyümölcsök, mint a mangó és az ananász – de természetesen a narancs-, és citromfélék is – rengeteg C-vitamint tartalmaznak.
A banán fantasztikusan jó kálium-forrás, míg például a diófélék és egyéb olajos magvak rengeteg olyan zsírfélét tartalmaznak, amelyek jótékony hatással vannak az idegrendszerünk és az agyunk működésére.
Egyedül a B12 vitamin az, amit a vegánoknak érdemes külső forrásból pótolni, ez a vegyület ugyanis az egyetlen olyan tápanyag, amihez nem juthatunk hozzá a tisztán növényi táplálkozással.
Ami pedig az egészséges táplálkozást illeti: a legtöbb dietetikus és táplálkozási tanácsadó egyetért abban, hogy táplálékkiegészítők és önsanyargató diéták helyett a változatos étrenddel tehetünk a legtöbbet az egészségünkért.