nlc.hu
Szabadidő
Ez volt az első dokumentált pizzarendelés

Az első dokumentált pizzarendelést több mint ezer évvel ezelőtt adták le

Sőt, nem is egy pizzát rendeltek, hanem rögtön egy tucatot! Viszont arról sajnos nincsenek információink, hogy maga az étel hogyan is nézett ki.

A mai értelemben vett pizza valamikor a 18. század végén vagy a 19. század elején született meg Dél-Olaszországban. A legelső margherita pizzát pedig a népszerű – ám meglehetősen bizonytalan lábakon álló – anekdota szerint egy nápolyi szakács, vagyis inkább sütőmester, bizonyos Raffaele Esposito készítette 1899-ben, abból az alkalomból, hogy  I. Umbertó olasz király és felesége, Margit királyné a városba látogattak. Részben az íze miatt, részben meg azért, hogy a végeredmény az olasz nemzeti színekben pompázzon, Esposito bazsalikomot, mozzarellát és paradicsomot használt feltétként, és művét természetesen a királyné után nevezte el.

Azért a pizza csak ennél jóval később, nagyjából a második világháború után indult el világhódító útjára. Jellemző, hogy ezt az ételt még 1938-ban is afféle egzotikus dél-olasz specialitásként mutatta be egy cikkében a magyar olvasóknak Barra Erzsébet, a hazai erotikus irodalom egyik úttörője:

„Ez a pizza nemzeti eledel, mégpedig dél-olasz, nápolyi, pizza napolitanának is hívják. Lepényre emlékeztető, kisütött kelt tészta, a tetejét megkenik vajjal, sajttal, hagymával, mindenféle hallal, paradicsommal. Külföldinek ritkán ízlik, sőt az észak-olaszok sem kedvelik, de a Nápoly környékiek nagyszerű étvággyal, hihetetlen mennyiséget fogyasztanak belőle. Evés közben vidám tréfák röpdösnek a levegőben, azokból nem nehéz kideríteni, hogy a pizza, úgy látszik, erősen fokozza a sorrentóiak jókedvét.”

Pizzaszerű ételek, azaz lapos, akár korong alakú, különböző feltétekkel ízesített lepénykenyerek persze már sokkal régebben is léteztek: akadnak, akik egyenesen az ókori perzsákig, etruszkokig és/vagy görögökig vezetik vissza az étel történetét. Maga a pizza kifejezés (melynek pontos etimológiája máig nem tisztázott) pedig meglepően régi: egy 10. században kelt, latin nyelvű szerződésben, az ún. codex diplomaticus cajtanusban bukkant fel először írott formában. Ez a jelentős pizzatörténeti dokumentum tulajdonképpen egy bérleti megállapodás, amely Gaeta hercegének fia, valamint a helyi püspökség között köttetett, és amely kimondja, hogy az ifjú herceg, Bernardo szabadon használhatja az egyház tulajdonában álló malmot, ha cserébe minden karácsonykor küldet egy tucat pizzát, disznólapockát és vesét a püspökségnek, illetve húsvétonként szintén egy tucat pizzát, valamint néhány csirkét.

A "pizze" szó a codex diplomaticus cajtanusban (fotó: Wikipedia)

A „pizze” szó a codex diplomaticus cajtanusban (fotó: Wikipedia)

Azaz a codex diplomaticus cajtanus egyrészt jelentős olasz szórvány nyelvemlék, másrészt bizonyíték arra, hogy az emberek már 997-ben, azaz több mint 1000 évvel ezelőtt is rendeltek maguknak pizzát! Sőt: még azt is megkockáztathatjuk, hogy valóságos pizza partykat tartottak a gaetai püspöki palotában (vagy akár másutt, csak ugye azokról nem maradt fent írásos dokumentum). További érdekesség, hogy Bernardo nem sokkal később Gaeta püspöke lett, tehát innentől kezdve ő falhatta fel az összes pizzát. Nagyon irigyeljük!

 

Még több PIZZA:

kiemelt kép: stalphonsusparish.org

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top