Amikor társállatot fogadunk magunk mellé, természetesen azt szeretnénk, ha minél hosszabb ideig élne velünk. Az élettartamot az állatok esetében is számos tényező befolyásolja, többek között a fajta, illetve maga a példány genetikai adottságai, életmódja, aktivitása, táplálása. Nyilvánvalóan teljes bizonyossággal nem jósolható meg, hogy kedvencünk milyen hosszú életre számíthat, azonban a fajta azért adhat némi támpontot.
A sokakat foglalkoztató témában rendszeresen születnek újabb és újabb tudományos kutatások. Az állatvilág egészét nézve általában igaz, hogy a nagyobb testű állatok tovább élnek, mint a kicsik. A kutyák esetében azonban ez éppen fordítva van: a kisebb testű fajták várható élettartama hosszabb a nagytestűeknél.
Mark Elgar evolúcióbiológus professzor, a Melbourne-i Egyetem Biotudományi Iskolájának munkatársa rámutatott: a kutyák méretére és ezzel összefüggésben várható élettartamára vonatkozó kutatás szerint a nagyobb kutyák lényegesen gyorsabban öregszenek, mint a kisebbek, emiatt fiatalabban is pusztulnak el. A nagyobb test méreténél fogva jobban megterhelheti a kutya élettani folyamatait, ebből következőleg pedig gyorsabban „elhasználódik”.
Egy Észak-Amerikában 74 kutyafajtával végzett, kiterjedt kutatás is arra a következtetésre jutott, hogy „a méret és az öregedési ráta között erős a kapcsolat”.
Az erre vonatkozó statisztikák szerint a leghosszabb várható élettartamú kutyafajták a következők:
- Csivava – 14–16 év
- Bichon frisé – 14–15 év
- Siba inu – 13–16 év
- Ausztrál pásztorkutya – 12-16 év
- Törpe pinscher – 12-16 év
- Tacskó – 12-16 év
- Máltai selyemkutya – 12–15 év
- Törpe schnauzer – 12-15 év
- Affenpinscher – 12-15 év
- Ausztrál juhászkutya – 12-15 év
- Jack Russell terrier- 12-14 év
- Yorkshire terrier – 11–15 év
- Si-cu – 10–18 év
- Toy uszkár – 10-18 év
- Beagle – 10–15 év