Változókorban az ingadozó hormonszint miatt jelentkeznek bizonyos jellegzetes „klimaxos” tünetek, amelyek közül talán a legismertebb a hőhullám, azaz a hirtelen kialakuló hőségérzet. A legváratlanabb helyzetekben akár a hajunk tövéig leizzadni már önmagában sem kellemes élmény, társaságban vagy a munkahelyen pedig különösen kínos perceket okozhat. A hőhullámokon és a fokozott izzadáson túl általános panasz szokott lenni a hüvelyszárazság, a fáradékonyság, az alvászavar, fejfájás, illetve a hangulatingadozások: sírógörcsök, dührohamok, amikor már a magunk számára is elviselhetetlenné válunk.
Egyáltalán nem mindegy, hogyan élünk együtt a változókori tünetekkel. Több éven át tartó folyamatról van szó, és ha nem teszünk semmit a panaszok ellen, szinte biztosra vehető, hogy nehéz mindennapok elé nézhetünk…
Hormonhiányra hormonmentes megoldás? Igen!
Hormonhiányra logikus válasznak tűnhet a hormonpótlás, ám ez nem mindenkinél lehetséges. Sok nő amúgy sem szívesen szed hormonokat, ódzkodva az ilyen típusú készítmények lehetséges mellékhatásaitól, ehelyett inkább megbízik a növényi hatóanyagokban. Sokféle növény – például a vöröshere, a lencse, a napraforgó vagy a rozs – tartalmaz úgynevezett fitoösztrogént, ami ugyan nem hormon, viszont a szervezetben az ösztrogénreceptorokra hatva mégis „ösztrogénszerű” hatást kelt.
Másfajta növényi hatóanyagok az úgynevezett fitoSERM-ek, amelyek képesek enyhíteni a klimaxos tüneteket, ám eközben az ösztrogénérzékeny szövetekben (emlő, méhnyálkahártya) egyáltalán nincs hormonszerű hatásuk. Ebbe a csoportba tartozik a Cimicifuga (magyarul poloskavész) nevű gyógynövény, amelyet már az észak-amerikai indiánok is alkalmaztak a „női bajokra”.
A lelki nehézségekre is találunk gyógyírt a természet patikájában: az orbáncfű például támogatja az idegrendszer harmonikus működését, így segít úrrá lenni a változókori hangulatingadozásokon, sőt még az alvásra is jó hatással van. A citromfű nyugtató, feszültségoldó hatású, a macskagyökér pedig úgyszintén bevethető álmatlanság ellen.
Ami még segíthet:
- A kiegyensúlyozott étrend, a kalcium- és D-vitamin-tartalmú élelmiszerek pozitív hatással lehetnek a hormonok csökkenése miatt jelentkező panaszokra. A kalória mennyiségének csökkentésével, illetve a rostdús gyümölcsök, zöldségek és sovány tejtermékek rendszeres fogyasztásával szintén tehetünk a kellemetlen tünetek ellen.
- Változókorban az ösztrogénszint csökkenése a bőr kiszáradását, a kötőszövetek rugalmasságának csökkenését okozza. Hidratáljuk magunkat belülről is, naponta igyunk meg minimum 8-10 pohár vizet.
- A helyes táplálkozás mellett életmódváltással, rendszeres mozgással és mentális fittségünk megőrzésével is sokat tehetünk a menopauza tüneteinek enyhítéséért.
- Vessük be az életkorunknak megfelelő arc-, bőr- és hajápolási praktikákat, merjünk tanácsot kérni szakemberektől, akik esetleg egy-egy szépészeti beavatkozásban is segíthetnek. Ne csak a bőrünket hidratáljuk, hanem a nyálkahártyánkat is (például a szemet). Ne feledkezzünk meg a hüvelyhám ápolásáról sem, igény szerint, akár rendszeresen, hiszen a menopauza egyik kellemetlen velejárója a hüvelyszárazság.
Tudtad? A hüvelyszárazságot nem csupán az együttlétek idején, hanem tartósan is kezelni kell, ellenkező esetben számos egyéb következménnyel járhat, az irritált, viszkető érzéstől kezdve egészen a hüvelyflóra megváltozásáig vagy a hüvely hámrétegének sérüléséig.
A száraz, esetleg sérült hüvelyhám regenerálására, a hiányzó nedvesség pótlására különböző lehetőségek közül választhatunk. Amennyiben ösztrogénhiány okozza a problémát, kézenfekvő lehet a hormontartalmú, helyi készítmények alkalmazása. Sok esetben azonban a hormonkezelés valamilyen okból ellenjavallt. Ilyenkor célszerű ápoló, nedvesítő összetevőket tartalmazó kombinált készítményt használni.