Bárki képes lehet arra, hogy ne kelljen kidobnia semmit hűtőjéből. Néhány apró változtatással pénzt is spórolhatunk az élelmiszereken, csökkenthetjük a szén-dioxid-kibocsátásunk, de még a hűtőnk is tisztán tarthatjuk!
Hogyan érjük ezt el? Íme hét egyszerű lépés és szabály, amelyeknek köszönhetően a hűtőnk egész évben tiszta maradhat.
1. Ürítsük ki a hűtőt
Amikor elfogyott a tej, és ideje leugrani a közértbe, ürítsük ki a hűtőt. Ezt szó szerint értjük. Vegyünk ki minden egyes dolgot a hűtőből – maradékokat, fűszereket, a fiók mélyén rejtőző sajtot. Az a kimchis üveg már olyan régóta ott van, hogy gyakorlatilag láthatatlan, de emlékezni fogunk rá, hogy megvan, ha ott áll a pulton. Így nem fogunk felesleges dolgokat vásárolni, és azt is látni fogjuk, hogy mi indult romlásnak.
2. Töröljük át a polcokat
Ha ezt minden alkalommal megtesszük, amikor bevásárolnunk kell, akkor a polcok letörlése könnyű lesz, és legfeljebb két percet vesz igénybe. A mélyebb tisztítás érdekében akár be is teheted őket a mosogatógépbe.
3. Készítsünk ételeket abból, ami már a hűtőben van
Készítsünk (könnyű!) ételeket azonnal és ott helyben, a hűtőből már elővett dolgok egy részéből – nem szabad visszatennünk a hűtőbe a termékeket. Persze, aminek nem szabad a pulton állnia, ameddig főzünk, azt tegyük vissza.
Bármit készíthetünk, amit csak akarunk! Remekül működik a „csak adj hozzá rizst” fogás. Fűszerezzük és süssük meg a zöldségeket egy tepsiben. Főzzünk mellé rizst, tésztát esetleg quinoát. Ezután keverjük össze a választott szénhidrátot a sült zöldségekkel, friss zöldségekkel, bármilyen kéznél lévő sajttal, és egy gyors öntetettel.
Nem szeretjük a rizses tálakat? A reggeli réteslap egy másik remek módja a maradék zöldségek és kenyér felhasználásának. Apropó, itt az ideje, hogy muffint készítsünk a majdnem lejárt joghurtból, süteményt a maradék gyümölcsből vagy cukkinis kenyeret. A süteményeket tegyük a fagyasztóba, hogy egy-két hétre elegendő könnyű reggelit készíthessünk.
4. Ajándékozzuk el
Ne felejtsük, hogy nem mindenki tud elegendő élelmiszerhez jutni, így akár fel is ajánlhatjuk a felesleges ételünket. Ha nem tudunk olyan szervezetekhez fordulni, amelyek elfogadják a házi készítésű ételeket, a szomszédaink vagy a helyi idősek otthona valószínűleg örülni fog, ha egy hétre ebédet adunk nekik, csak úgy.
5. Nyugalom – de tényleg!
Napokig nem kell főznünk. Ennél az érzésnél nincs is kielégítőbb. Készüljünk fel a netflixnézésre, vegyünk részt azon az edzésen, amelyet már régóta ki akartunk próbálni, vagy töltsünk egy kis extra időt a szabadban. Az idő a miénk!
6. Vásároljunk kevesebbet
Ez egyszerűen hangzik, de valójában a kevesebbet vásárlás a legnehezebb lépés. Azok az almák a termelői piacon olyan jól néznek ki, hogy könnyű azt gondolni, hogy pillanatok alatt megeszünk tengernyit. Ezzel szemben valószínűleg a hét végére penészes almákkal, elpazarolt pénzzel és gyümölcslegyekkel kell szembenéznünk.
Van néhány megoldás erre a problémára. A túlvásárlás elkerülése érdekében próbáljunk meg online előre rendelni, hogy aztán a boltban átvehessük. Tervezzünk kevesebb étellel, mint amennyire úgy gondoljuk, hogy szükségünk van. Lesznek maradékok, lesznek rögtönzött vacsorameghívások, lesznek olyan napok, amikor túl fáradtak leszünk a főzéshez. Mindig vehetünk többet, de a megvásárolt dolgokat már nem vihetjük vissza a boltba.
7. Szükség lesz egy kis lazaságra
Mielőtt azt mondanánk, hogy ez túl sok munkának hangzik, ne feledjük, hogy ez az egész folyamat elvégezhető az alatt az idő alatt, amíg kidobjuk a felesleges élelmiszert, kitakarítjuk a nyálkás spenótot a zöldséges ládából, elautózunk a boltba, megvesszük a pótélelmiszereket, és visszatérünk, hogy kipakoljunk. Így megkíméljük a bolygót és a költségvetésünket, tisztán tartjuk a hűtőt, és még csak ki sem kell mozdulnunk otthonról. Mindez teljesen megvalósítható!
(Forrás: the kitchn, Fotó: Unsplash)