A cukkini a zöldségek egyik szürke eminenciása. Pontosabban zöld és sárga. Nem hivalkodó, nem kiáltották ki minden betegség ellen gyógyírnek, és nem is olyan trendi, mint az avokádó például, amiről éttermeket neveznek el.
Ha eskü alatt kellene vallanom, akkor is állítanám, hogy én a ’80-as, ’90-es években nem találkoztam cukkinis ételekkel, és a kertünkben sem termett. Mindez nem tűnik túl életszerűnek ma már, amikor a szűk kínálatú zöldséges pultokban is ott sorjázik ez a zöldség. Ismerve a cukkini könnyű termeszthetőségét, még inkább furcsállom, hogy egyetlen gyerekkori emlékem sincs róla. Az az emlék viszont beugrik, hogy ismerőseink kissé elhanyagolt kertjében orbitális méretű cukkinik nőttek. Mégpedig bio körülmények között, mert permetet nem láttak.
Annyi és akkora darabok zöldelltek a lábunknál, hogy tukmálták ránk, vigyünk csak minél többet. Kár, hogy akkor még nem ismertem recepteket hozzá. A cukkini tehát csak nő és nő, ha nem szedjük le. Több világrekorder termést is számon tartunk, ez a furcsán vékony és hosszú cukkini például nagyobbra nőtt bármelyikünknél, mintegy 2,5 méter hosszúságúra. A cukkinijével alább (méltán) büszkén pózoló úr terménye pedig 240 centisre és 30 kilósra nőtt.
A cukkini könnyen termeszthető tehát, sőt lelkes városlakók is megpróbálkozhatnak vele, balkonkertben is megterem. Szereti a napot és a meleget, ám „szomjas” növény, és ha jól tartjuk, az lesz a legnagyobb gondunk, hogy milyen irányban terjeszkedhet a kis bokrunk.
Leginkább a sötétzöld héjú cukkinifajtákkal találkozunk a boltokban, piacokon, de olyan szemet gyönyörködtető fajták is elérhetők, mint az élénksárga Goldena vagy a csíkos Striato d’Italia fajták, de egészen fehéres színű cukkiniket is nemesítettek. A séfek is szívesen játszanak többféle fajtával, igen mutatós saláták, előételek készíthetők belőlük.
Épp a napokban érünk a cukkiniszezon azon szakaszába, amikor a 8-900 forint per kilós átlagárról több nagy élelmiszerlánc leakciózta, így most már 400 forintért is kapható kilója. Manapság, amikor csak néhány terméket a kosarunkba szórva 5000 forint alatt nem ússzuk meg a kasszánál, igenis számít, ha egy sokoldalúan bevethető zöldség ára ilyen kedvező.
A cukkini legnagyobb fegyvere a gyengéje
Nekem első kóstolásra kisebb csalódást okozott a cukkini. Egy új zöldségízre számítottam – ezzel szemben túl sok ízt nem éreztem. Ma már máshogy látom, hiszen szeretett rokonsága, a spárgatök, más néven főzőtök vagy a patisszon sem egy ízorgia önmagában, mégis a nyár megbecsült terményei. A maguk kissé semleges ízű mivoltában is milyen remek alapanyagul szolgálnak a konyhában!
A cukkininek éppen ez a visszafogott, kissé semleges íze és jól formálható textúrája a kulcsa annak, hogy ilyen jól funkcionál sokféle ételben. Még a virága is felhasználható a konyhában, bizony, ehető. Egy ricottával töltött cukkinivirág és sörtésztában sült cukkinivirág recepttel mutatjuk meg a cukkini virágos oldalát.
A cikkünk végén egy receptgyűjtés következik, de addig is jöjjön három kedvenc készítési módunk!
Harapj a cukkinibe!
Sokan nem tudják, hogy a cukkini nyersen is ehető. Épp az említett tökrokonok, a főzőtök és a patisszon mindig a lábasban-serpenyőben végzi, de a cukkini nyersen is remekül helyt áll. Minél zsengébb a termény, annál kellemesebb nyersen, hámozni sem kell. Ennek megfelelően minél idősebb és méretesebb a zöldség, annál vastagabb bőrt növeszt, a húsában pedig megjelennek a magok. Ilyenkor már eltávolítjuk a héját, és inkább sütünk-főzünk vele.
A pofonegyszerű és imádnivaló sajtos korongok
Receptnek nem is neveznénk, de kipróbálni kötelező! Egy olyan percek alatt összerakható ételt varázsolhatunk belőle, amivel minden közös iszogatást feldobhatunk, de ellenállhatatlan (egészségtelen) nassolás ellen felvehetjük vele a harcot.
Fogjunk egy – vagy több – cukkinit, karikázzuk fel vékony korongokra. Enyhén sózzuk, reszeljünk rá sajtot, és toljuk be sütőpapírral bélelt sütőbe. 185 fokon süssük pirultra, tekerjünk rá frissen őrölt borsot, és készíthetjük is elő a következő tepsivel!
Töltött cukkini, a nyári vendégségek sztárja
Ezzel a recepttel még soha nem tévedtem. Amilyen egyszerű, olyan nagy sikert lehet vele aratni. Ráadásul ez még a bonyolultabb készítési módja, az alapreceptemben ugyanis csak tejföllel kikeverek juhtúrót egy kis apróra vágott újhagymával, és ezzel töltöm meg a félbevágott cukkiniket.
Az alábbi recept viszont azért is bomba, mert a zöldségevés miatt fanyalgók sem köthetnek bele, egy kis kolbásszal dúsítjuk. A tapasztalatok alapján soha nem lehet eleget csinálni belőle.
Hozzávalók:
- 4 db közepes cukkini
- 20 dkg sajt, amit szeretünk reszelve
- 2 szikkadt zsemle
- 2 tojás
- 150 g kolbász
- 150 g feta
- 1 dl tejszín
- 2 dl tejföl
- 1 közepes fel vöröshagyma
- 1 csokor friss petrezselyem
- Só, őrölt fekete bors ízlés szerint
Elkészítése:
- A megmosott cukkiniket hosszában félbevágjuk, és a belét annyira kivájjuk, hogy meg lehessen tölteni, de még legyen tartása a cukkinicsónakoknak.
- 180 fokra előmelegített sütőben kicsit elősütjük a cukkini-csónakokat, de elég neki 5-7 perc.
- Közben a megtisztított vöröshagymát és a kolbászt apróra vágva egy serpenyőben finoman átpirítjuk, majd egy keverőtálba öntjük.
- A tejszínbe belenyomkodjuk a zsemléket, majd apróra vágjuk/szaggatjuk az ázott zsemléket.
- Az egész tojásokkal és a tejföllel együtt beleöntjük a keverőtálba, és rámorzsoljuk a fetát is.
- A csokor petrezselyem felét apróra vágjuk, és jól összekeverjük a tölteléket.
- Ne sózzuk, mert a feta miatt sós lesz. Enyhén borsozzuk, mert a kolbász egyébként is fűszerezi.
- A kicsit elősütött cukkinicsónakokat megtöltjük a kolbászos-fetás töltelékkel, majd a lereszelt sajttal megszórjuk.
- Mehet vissza 180 fokra a sütőbe, és addig süssük, míg szépen megpirul a teteje.
- A végén szórjuk meg apróra vágott petrezselyem másik felével.
- Ez nem csak egy köret, egy könnyű nyári főételt kapunk!
Szaftos almás-cukkinis muffin
Nincs szomorúbb egy száraz muffinnál (de, azért talán mégis akad). Nos, ez a muffin porhanyóssággal biztosan nem vádolható, reszelt alma és cukkini nedvesíti. A 35 deka lereszelt zöldség-gyümölcs többféle arányban belekerülhet, és persze más íze lesz savanyúbb és édesebb almával is. Végtelen variáció megtalálható ebből a receptből, mi most a tojásos, diós verziót hoztuk el, amiben hagyományosan szerepel. liszt és cukor is. Ha valaki tojásmentes, búzaliszt vagy cukor nélküli változatokat keres, a muffin hálás műfaj, könnyű kiváltani ezeket a hozzávalókat.
Ha lesütünk egy tálcával, jól jöhet reggelire, tízóraira, uzsonnára és nassként is.
Hozzávalók:
- Összesen 35 dkg alma + cukkini
- 23 dkg liszt, amivel sütni szeretünk
- 12 dkg tört vagy darált dió, vagy más olajos mag
- 3 tojás
- 2 evőkanál cukor vagy barnacukor
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 1 teáskanál vaníliaaroma – ha van otthon
- 1 csomag sütőpor
- 1 evőkanál olívaolaj vagy kókuszolaj
- 2 csipet só
Elkészítése:
- Reszeljük le a cukkinit és az almát! Ízlésünk szerint hámozzuk vagy ne hámozzuk meg előtte őket.
- Egy keverőtálban elegyítjük az egész tojásokat, a cukorral és az olajjal.
- Egy másik tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, a lisztet, a diót vagy más olajos magvat, a sót, a fűszereket és a sütőport, majd több részletben hozzáadagoljuk a tojásos keverékhez, és elegyítjük.
- Végül jöhet a lereszelt alma és cukkini, jól keverjük el.
- A muffinsütő tálcát kikenjük olajjal vagy kibéleljük szilikon muffinformákkal vagy muffin-sütőpapírokkal.
- 180 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt készre sütjük.