2024. október 27-én (vasárnap) átállunk a téli időszámításra, ezért hajnali 3 órakor 2 órára kell visszatekerni az órákat, azaz egy órával többet aludhatunk. Kezdődik tehát a téli időszámítás!
Óraállítás, de meddig?
A jelenleg érvényben lévő irányelv szerint az uniós tagállamoknak március utolsó vasárnapján kell váltani nyári időszámításra, és október utolsó vasárnapján a télire. A magyar kormány legutóbb 2021-ben szólalt meg az óraátállítás megszüntetésével kapcsolatban. Akkor annyi derült ki, hogy Magyarország nyitott az óraátállítás eltörlésére, ám a tárgyalások az Európai Unió Tanácsában megakadtak, mert a tagállamok nagyon megosztottak a kérdésben.
Óraállítás, de melyik?
Korábban a Magyar Alvás Szövetség is megszólalt a témában: szerintük alvásegészségügyi szempontból pozitív fejlemény lenne az óraátállítás megszüntetése. Az alvás és az ébrenlét évezredeken át kialakult természetes ritmusának, a cirkadián ritmusnak a mesterséges (intézményes) megzavarása ugyanis az emberi szervezetre negatívan hat. Ám szerintük nem mindegy, melyik időszámítást választjuk. A szövetség az alváskutatás eredményeire alapozva ezért az javasolja, hogy az órákat nem célszerű átállítani, de a korán kelést sem kellene erőltetni.
Szerintük az eredeti, az időzónánknak megfelelő idő visszaállítása lenne a legésszerűbb döntés élettani, egészségügyi szempontból. Évezredek óta élünk ebben a rendszerben, és ez a jelenlegi téli időszámításnak felel meg.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock