1. Megannyi filmet forgattak Máltán. Ebben az utcában például a Trónok harca sorozatot. De Máltán dolgozott a By The Sea, a Popeye, a Phillips kapitány és a Trója stábja is.
2. Az egykori brit gyarmatra ma is sokszor ellátogat a királyi család. Legutóbb november végén II. Erzsébet is tiszteletét tette az országban. Előtte néhány hónappal a fia, Edward herceg utazott Máltára, aki a Corinthia Hotelben (St George’s Bay) szállt meg. Ez pedig a kilátás a herceg lakosztályából.
3. Máltán októberben kezdődik a tanítás.
4. A piros telefonfülkék Málta történelmének részei, ezért a kormány úgy döntött, hogy ezeket nem lehet elbontani.
5. A máltai lovagrendnek ma már nem csak nemesek lehetnek a tagjai.
6. A lovagok egy életre választják meg a vezetőjüket, a nagymestert.
7. Az olasz Caravaggio kalandos módon jutott el Máltára. A heves vérmérsékletű művésznek azért kellett elmenekülnie Olaszországból, mert egy párbaj során megölt valakit. Az akkori máltai nagymester a szigetre hívta őt, majd – köszönhetően a Szent János lefejezése című képének – felvették a lovagrendbe. Csakhogy innen is kirúgták balhés viselkedése miatt.
8. A máltai lakosság legnagyobb része keresztény, rengeteg római katolikus templom található a szigeten. Mindössze egy mecset és egy hozzá tartozó iskola van Máltán.
9. Málta városainak díszei ezek a beépített erkélyek.
10. Málta és Gozo között található ez a sziget, ahol régen egy komplett falu volt, ma már csak hárman laknak itt. Három testvér.
11. Marsa városában található a lóversenypálya, de nem ott, hanem az utcán edzik a lovakat. Sokan pedig galambokat tartanak, amiket postagalambversenyen indítanak.
12. Máltán és Gozón rengeteg szentjánoskenyérfa található. A fa érdekessége, hogy a termésében lévő magok száma mindig öt, és mindig mindegyik ugyanolyan súlyú. Így régen ezzel mérték le a gyémántokat.
13. Málta leghíresebb hala a lampuki, avagy a máltai kék hal. De a legtöbb bevétel már a tonhalból származik, leginkább japánok vásárolják fel.
14. Tudósok szerint az Azúr Ablak már nem sokáig lesz látható. Egy erősebb vihar vagy földrengés következtében a boltív (a repedések miatt) valószínűleg összedől.
15. Máltán a nyári hónapokban az emberek délután kettőig dolgoznak. A délutánt mindenki otthon tölti, este és éjjel azonban megtelnek az utcák, a gyerekeket is ilyenkor viszik le a játszótérre, a mise pedig este tízkor kezdődik.
16. A szerelmesek itt nem lakatot használnak arra, hogy kifejezzék az összetartozásukat…
17. A jelenlegi máltai himnuszt egy pap írta. A szövegben megköszönik istennek a “gyönyörű máltai földet, a tengert, a szép napsütéses időt”, amit kaptak.
18. II. Erzsébet november végén járt Máltán. A tiszteletére több fogadást is tartottak, az egyiket a több mint ötezer éves Ħaġar Qim szentély mellett.
19. Rengeteg macska van a szigeten. Állítólag egyébként skorpióból is akad pár Máltán, azonban mérgük nem halálos, annyira gyenge, hogy még a macskákat sem tudják megölni vele.
20. Ahogyan a brit gyerekek, úgy a máltai tanulók is egyenruhában járnak. Téli és tavaszi egyenruhájuk is van. Minden iskola más-más egyenruhát vezet be.
Olvass még Máltáról!
Baby Jesus és társai – karácsony Máltán
10 dolog, amiért érdemes családi nyaralást tervezni Máltára
Vilmos herceg: Málta nem biztos, hogy túlélné a fiamat
Máltára, de hogyan? Wizz Air télen heti két járatot indít Máltára Budapestről. Ezek szerdán és vasárnap közlekednek, ám nyáron hétfőn, kedden, csütörtökön, pénteken és szombaton is elutazhatunk a szigetre. A máltai jegyek már 14 990 Ft-tól elérhetőek. |
Az NLCafé munkatársa a Wizz Air és a Máltai Idegenforgalmi Hivatal meghívására utazta körbe Máltát.