Az Eurostat felmérése szerint nem mi járunk élen a tiniszülésekben, mégis kevés vigasz, hogy Bulgáriában vagy Romániában sokkal többen vannak. Mi lesz a tini anyukákkal? Hogyan tanulnak tovább? Hogyan tartják el a gyereküket, és egyáltalán, mi a helyzet a tudatos családtervezéssel? Valószínűleg ebből a 10 000 babából 9999 véletlenül jött össze, helytelen védekezés miatt.
Fizikailag fejletlen, érzelmileg felkészületlen tinik a szex labirintusában
Felveti ez a statisztika az iskolai, otthoni szexuális felvilágosítás kérdését, hogy nálunk ez mennyire hatásos, és mikor kerítenek sort rá a szülők és tanárok. Főként pedig milyen formában, hiszen a felvilágosítás többrétű kell legyen, hogy a gyerekek tájékozódni tudjanak a szerelem, testiség, flörtölés, pornó labirintusában.
Az az elkeserítő tendencia három lány anyukájaként mindenképp ijesztő nekem, hogy a tinédzserek első szexuális élménye egyre fiatalabb korukban éri el őket. Míg régebben ez 16-17 év körül esett meg, most már a 13-14 éves korra tevődött. A legtöbb ilyen korú gyerek még fizikailag fejletlen, szellemileg, lelkileg felkészületlen, és eszébe sem jut védekezni. Nem csoda, hogy aggasztóan emelkedik a fiatalok körében az abortuszok és tiniszülések száma.
Minél előbb, annál hatásosabb a felelősségtudatra nevelés
Angliában épp idén februárban álltak elő ugyanezzel a kérdéssel, azt javasolva, hogy már általános iskola alsó tagozaton, sőt a legjobb lenne, ha a gyerekek 5 éves korától már szexuális felvilágosítást tartanának az intézmények. Aggasztó tendenciának látják, hogy 14 éves lányok melltartóban pózolnak a szelfiken a közösségi oldalakon, és a többség 15 éves korára már küldött magáról meztelen fotót másoknak. Nem egy az egyben magyaráznák el a nemi aktust természetesen az 5 éveseknek, hanem a javaslat új módszerek kidolgozásáról szól, amik a korosztályuknak megfelelően világosítja fel a gyerekeket.
A magyar szexuális felvilágosítás is hiányos, és leggyakrabban a tanárokra van bízva, hogy mikor és hogyan ejtik meg az ilyen témájú órákat. Leginkább erkölcstan órákon tehetik meg, hogy a szex témájával foglalkozzanak, ám ahhoz már nem kapnak iránymutatást, hogy milyen formában tegyék ezt.
A hiányos ismeretek lelki sérülésekhez vezethetnek
A hiányos ismeretek pedig ahhoz vezethetnek, hogy egyrészt olyan szexuális kapcsolatokba is belemennek a tinikorúak, amikben lelki sérüléseket szereznek, és amikből aztán nem tervezett terhesség és abortusz lehet. Ha nem tanítjuk meg őket a védekezés fontosságára, és még az esemény utáni tablettához sem jutnak hozzá recept nélkül, akkor miért csodálkozunk, ha egyre több tini válik anyukává? A szülésükkel ugyan nő a gyerekek száma kis hazánkban, csak épp olyan sorsot von maga után, amit nem biztos, hogy a saját gyerekünknek elképzelnénk.
A szexuális felvilágosítás nem felhívás arra, hogy a tinik szexeljenek – bár ezt a vélemény sok helyen olvastam –, hanem végtelenül fontos eszköz lenne ahhoz, hogy ezek a gyerekek ne csak belecsöppenjenek a családanya szerepébe, hanem készülhessenek rá testileg, lelkileg, kapcsolatilag, anyagilag. Ez lenne az anya és a gyerek érdeke is. Végső soron az ő gyerekeik is azok, akik a következő nemzedéket alkotják, úgyhogy kiemelkedő fontosságú lenne, hogy egészséges lélekkel és biztos családi háttérrel nőjenek fel. Igen, mindez ott kezdődik, hogy a tinik a megfelelő felvilágosítást megkapják.
Itthon is vannak iskolák, amik jó példával járnak elöl
Van azért szerencsére jó példa is, ahol foglalkoznak aktívan a tiniterhességek megelőzésével. A lányaim iskolájában például a szakemberekre hallgatva nem a tanárok kezébe teszik a felvilágosítás felelősségét, mivel a leghitelesebb tanácsot a szex témakörében orvos vagy védőnő nyújthatja a gyerekek számára. Velük nem viccelődnek, és már csak a fehér köpeny szindróma miatt is komolyan veszik a szavaikat. A másodikosok tanító nénije azt mesélte, hogy már alsó tagozatban is kérhetik a tanárok a szexuális felvilágosítást, egy külső orvos segítségével:
Másik példaértékű iskola, ahol a szexualitáshoz prüdéria nélkül állnak hozzá, hiszen tisztában vannak azzal, hogy a mai középiskolások már felvilágosultabbak és aktívabbak sokszor szexuálisan, mint a felnőttek: az Alternatív Közgazdasági Gimnázium. A vécékben óvszerautomata van, és már az 1999/2000-es tanévben is szerveztek szexuálpszichológiai kurzust a diákok számára, ami pont a lényegről szól:
Ahogy az egészségfejlesztési stratégiájukban írják: “Magyarországon nagy probléma az iskolások szexuális nevelése, ami az iskolák egy részében teljesen hiányzik, máshol pedig évi egy felvilágosító előadásból áll – állítja egy ismert szexuálpszichológus. Mivel a gyerekek nemi érése 3-5 évvel előbb kezdődik, illetve az új információs technológiák miatt a fiatalokat sokkal könnyebben érik a szexualitással kapcsolatos ingerek, ezek viszont rendszertelenek, és egészséges értelmezésükhöz gondos, idejében elkezdett nevelésre lenne szükség. Épp ezért az utóbbi időben Európa több országában napirendre került a szexuális nevelés iskolai programja: a fiatalok körében egyre gyakoribb nemi betegségek és nem kívánt terhességek miatt a milánói általános iskolákban szeptembertől kötelező tantárggyá tették a szexuális nevelést.”
Országok, ahol a szexuális oktatás jól működik
Hollandia, ahol a leginkább irigyelt gyerekek élnek, mivel az ottani oktatási rendszer híresen liberális, ebben is élen jár. Már 1969-ben legalizálták az óvszerautomatákat, és a lányok is vehetnek maguknak automatából fogamzásgátlót. 1981-ben vált legálissá az abortusz, és ezzel együtt indult el a tinédzsereknek szóló szexuális oktatást. Országszerte működnek olyan központok, ahol bárki végeztethet terhességi vizsgálatot, HIV-szűrést, kérhet szexuális tanácsadást ingyen. Az ottani kamaszok időben megismerhetik azokat az információkat, amikkel felmérhetik a szexuális kapcsolatok veszélyeit, és minden lehetőségük megvan a védekezésre.
Németországban a 18 éven aluliaknak ingyenes a fogamzásgátló, és az iskolákban – külön szülői beleegyezéssel – már kisiskolás korban elérhető a szexuális felvilágosítás. A kormány komoly pénzeket fordít a színvonalas szexuális nevelésre az iskolában. Az alap hozzáállás ehhez a témához az, hogy a szexualitás az egészséges személyiségfejlődéshez tartozik, és felelősségtudatra próbálják nevelni a diákokat.
Franciaországban ingyenesen elérhetők az óvszerek és a fogamzásgátlók a 18-39 éveseknek. Az abortusz is legális, sőt ingyenes a 10. hétig. Ami még különlegesebbé teszi a franciákat, az a saját Szabad Szerdának – Mercredi Libre – elnevezett programjuk: a diákok szerda délutánonként “szabadságot” vehetnek ki az iskolából, ha egészségügyi centrumba mennek, és időpontkérés nélküli tanácsadó és oktató programokon vesznek részt. Az már csak hab a tortán, hogy rengeteg óvszerautomatával lehet náluk találkozni, főleg azokon a helyeken, amiket a diákok látogatnak.
Amerikában a tinik rendelkezésére áll egészségügyi szolgálatok, magánszervezetek, iskolai szolgáltatások egész sora, ahol tanácsadók, szakemberek várják őket a szexualitással kapcsolatos kérdésekben. Az abortusz legális a 12. hétig. A legtöbb középiskolában rendszeresen előadásokat, workshopokat, vetítéseket szerveznek a gyerekeknek, fogamzásgátlásról, abortuszról és a tinédzserterhesség veszélyeiről.
Jó példa lenne előttünk bőven, ha máshol sikerül jól kezelni a szexualitás kérdését, nálunk sem kellene, hogy ilyen hiányosságokkal küzdjön a felvilágosítás. Talán akkor a következő évek statisztikáiban a szülések között kevesebb lenne a tiniterhességből született baba, akinek valószínűleg nem lesz felhőtlen gyerekkora, ahogy tinédzser anyukájának sem lesz túl boldog az anyaság.