Sok mindentől függ, hogy kinél múlik el a baba születése után pár héttel ez a kiüresedett, szomorú érzés, és kinél fordulhat át mélyebb szintre. A háttérben hormonális, környezeti, genetikai és pszichés tényezők együttesen is közrejátszanak.
Már a terhesség alatt lehet készülni
- Már a várandósság ideje alatt is figyelheti magát a kismama, érzéseit rendszerezheti. Ha már a babavárás időszakában is többször tör rá a szomorúság, a melankólia indokolatlanul, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, hogy ez később ne okozzon nagyobb problémát.
- Érdemes alaposan utánajárni, hogy a baba megszületése után ténylegesen mire is számíthatunk a gyakorlatban. Hiszen a gyermek érkezése valóban a legszebb dolgok egyike a világon, de ugyanakkor komoly, embert, párkapcsolatot próbára tevő feladat is.
- Szervezzük meg előre, hogy ki tud segíteni az első pár hónapban a háztartásban, a főzésben, esetleg a nagyobb gyerekek gondozásában. Hiszen ezekre nem jut majd annyi idő, mint korábban.
- Érdemes pár órát (na jó félórát akár) lecsippenteni naponta, amit ténylegesen csak magunkra fordítunk. Amikor a baba alszik, ne a takarítással vagy rendrakással foglalkozzunk, hanem hívjuk fel barátainkat, vagy olvassunk, vagy nézzünk meg egy izgalmas filmet, ami kikapcsol.
- Mindenképpen szakítsunk időt a párunkkal is egymásra, hiszen a gyerek érkezése nem azt jelenti, hogy megszűnünk nőnek és férfinak lenni, csak ez egy picit most a háttérbe szorul. Ha hetente eltöltünk egymással „randiidőt”, amikor szigorúan csak gyerekmentes témák kerülhetnek elő, a párkapcsolat is könnyebben átvészeli a kezdeti nehézségeket.